Trzeba mieć nie lada odwagę i fantazję, by zorganizować koncert Chopina i Mozarta we wiejskiej świetlicy, założyć międzypokoleniowy chór czy przygotować spektakl w kościele. Lokalni bohaterzy. Społecznicy. Liderzy. Uczestniczą w programie Działaj Lokalnie w powiecie staszowskim i są żywym dowodem, że ten program wyzwala społeczną energię.
Śpiewająca społeczność Szydłowa
Pani Agnieszka od lat hobbistycznie śpiewa, a dzięki Działaj Lokalnie poprowadziła swój mały chór w podróż. Wyruszyli z muzyką do miejscowości gminy Szydłów. Tygodnie prób, spotkań i rozmów zaowocowały zawiązaniem się 12-osobowego zespołu muzycznego pod nazwą Civitas Musica. Filip, najmłodszy jego członek, ma 11 lat i gra na keyboardzie, a 62-letni pan Tadeusz jest pierwszym głosem chóru. Koncerty w nowym składzie mają już za sobą. A przed sobą pełne muzyki plany na przyszłość.
Chopin i Mozart w Borzymowie
O Borzymowskim Klubie Inicjatyw Kulturalnych świat już usłyszał kilka miesięcy temu, kiedy promowaliśmy ich letni festyn. Kreatywnością i energią mogliby obdzielić nie tylko gminę, ale i cały powiat. Kilka tygodni temu zorganizowali w swojej świetlicy wydarzenie z występem „Teatru Młodego Aktora” oraz koncertem w wykonaniu dzieci i młodzieży. Czy projekt coś zmienił? Zapytaliśmy o to główną koordynatorkę działań: – Widzę, że projekt wzmocnił i zmotywował naszych mieszkańców, kilka osób pokazało się z nowej strony, pojawiają się nowe pomysły na akcje i na pracę stowarzyszenia. Nie ma stagnacji, jest rozwój – mówi pani Beata.
Cztery kąty i piec piąty
Stawiają na rodzinę. I na to, co w niej najważniejsze – więzi i tradycję. Są grupą kobiet wyjątkowych, które każdą wolną chwilę poświęcają na rzecz swojego miasta i jego mieszkańców. Różnorodne działania, jakie podjęły jako Stowarzyszenie „Bliżej” w ostatnim czasie zainteresowały dziesiątki dzieci, młodzież i dorosłych. Zorganizowały wieczór bajek, rodzinny piknik patriotyczny w szkółce jeździeckiej oraz sesję starych gier stolikowych pod hasłem „Cztery kąty i piec piąty”. W najbliższą niedzielę, 7 grudnia, pokażą spektakl, nad którym od tygodni pracują z młodzieżą. Zapraszają na niego do… kościoła w Połańcu.
Ossala z tradycjami
Są wsie, które mają wieloletnią i wielopokoleniową tradycję współpracy i angażowania się. Taką tradycję, pozazdrościć, ma Ossala w gminie Osiek. Pani Ewa pochodzi z rodziny, w której dziadek budował strażnicę, a babcia organizowała lekcje szycia dla kobiet. Dziś pani Ewa z innymi mieszkańcami wsi współtworzy Stowarzyszenie „Razem w przyszłość” i ożywia malutką świetlicę. Jest systematycznie aerobik i ruszyły zajęcia teatralne dla dzieci. W akcjach uczestniczy łącznie kilkadziesiąt osób. A na otwarcie wyremontowanej z inicjatywy mieszkańców strażnicy w Ossali przybył sam Marszałek Województwa.
Niebanalnie regionalnie
Nie siedzą w jednym miejscu a podejmują ciekawe działania w całej gminie Bogoria. Stowarzyszenie „Buczyna” w Gminnym Ośrodku Kultury przygotowuje dzieci do koncertu kolęd. W Szczeglicach i Wysokach Małych zorganizowali wystawę fotografii lokalnego artysty Tomasza Sadkowskiego a na Andrzejki w Grzybowie przygotowali wieczór wróżb dla dzieci. W ich konkursie piosenki religijnej udział wzięło ponad 100 wykonawców. Wszystkie działania mają na celu promocję tego, co lokalnie najcenniejsze. Bo o dziedzictwie kulturowym gminy Bogoria członkowie „Buczyny” wiedzą wiele i chcą tym zainteresować wszystkich mieszkańców.
Ziemniaczysko w Szczeglicach
Stowarzyszenie „Szczeglice – tradycja, kultura, rozwój” wie, czym zachęcić ludzi, by postanowili wyjść z domów. Dla dzieci latem przygotowali akcję malowania w plenerze, a jesienią zachęcili mieszkańców do współorganizacji biesiady przy ognisku, w którym piekły się ziemniaki. Odbyły się także biegi wolności dla małych i dużych. Niebawem Szczeglice odwiedzi Mikołaj, a z okazji pierwszego śniegu planowany jest kulig i tańce koło ogniska.
Program Działaj Lokalnie to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Fundacją Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa.
W tegorocznej edycji konkursu dofinansowano 9 projektów organizacji i grup nieformalnych z powiatu staszowskiego kwotami w wysokości od 2 do 5 tys. Powyższy artykuł prezentuje jedynie wybrane organizacje i działania.
Program współfinansowany jest z budżetów gmin: Staszów, Połaniec, Szydłów, Bogoria, Oleśnica oraz z Nadleśnictwa Staszów. W imieniu mieszkańców wszystkich objętych działaniem miejscowości serdecznie Państwu dziękujemy za wsparcie!