"Wyszukiwarka dotacji unijnych" jako narzędzie "Poradnika Beneficjenta"
Częstym problemem, jaki występuje wśród organizacji III sektora jest trudność w odnalezieniu odpowiedniego źródła finansowania do wybranych przez siebie działań. Aby ułatwić to zdanie, na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl znajduje się „PORADNIK BENEFICJENTA” wraz z „WYSZUKIWARKĄ DOTACJI UNIJNYCH”.
Jest to bardzo proste narzędzie będące jednocześnie wielkim ułatwieniem dla organizacji, które nie znają dokładnej specyfiki Programów Operacyjnych na lata 2007-2013.
Pierwszym krokiem jest wybranie obszarów, na których będzie realizowany projekt. Można wybrać pojedyncze województwo, kilka województw lub po prostu odznaczyć jednym kliknięciem „Projekt ogólnopolski”, jeśli nasze działania chcemy realizować na obszarze całej Polski.
Następnie przechodzimy dalej, gdzie czeka nas odpowiedź na pytanie: „W jakiej dziedzinie chcesz realizować projekt?”. Pojawia się przed nami lista kategorii takich jak: badania i rozwój, edukacja, energetyka, gospodarka odpadami, gospodarka wodno-ściekowa, kultura i sztuka, medycyna i zdrowie, ochrona granic, ochrona środowiska, rozwój lokalny, społeczeństwo informacyjne, transport, turystyka, wzrost konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw oraz zatrudnienie i integracja społeczna. W tym miejscu zastanawiamy się w jakiej dziedzinie będziemy realizować projekt albo wybieramy kategorię, w której specjalizuje się nasza organizacja. Weźmy przykładowo kategorię „ZATRUDNIENIE I INTEGRACJA SPOŁECZNA”. Wybieramy ją poprzez jedno kliknięcie lewym przyciskiem myszy i patrzymy na dokładną listę działań jakie nas interesują: 1. dostosowanie do zmieniających się potrzeb zintegrowanego rynku pracy; 2. przeciwdziałanie negatywnym procesom mającym miejsce na rynkach pracy; 3. rozwój wspólnych systemów rynku pracy i świadczeń socjalnych; 4. wspieranie działań instytucji i organizacji rynku pracy; 5. zwiększenie mobilności mieszkańców. Mamy możliwość wielokrotnego wyboru, więc możemy zaznaczyć wszystkie dziedziny, w których będziemy realizować projekt.
Po zaznaczeniu (dla przykładu wybierzemy numer 2 i 5) przechodzimy krok dalej, gdzie wybieramy „KATEGORIĘ BENEFICJENTA”, do której należymy. Będąc organizacją pozarządową wybór jest bardzo prosty: niebieska ikonka z białym napisem „ngo” podpisana: organizacje pozarządowe. Jedno kliknięcie i następnie wybieramy podkategorię: 1. Fundacja, 2. Niezorientowane na osiąganie zysków osoby fizyczne i prawne działające w obszarze użyteczności publicznej, 3. Organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, 4. Organizacje pozarządowe non-profit. Przykładowo wybieramy numer 3 i przechodzimy dalej.
„Poradnik Beneficjenta” wygenerował nam wynik:
Kryteria wyszukiwania:
Region:
Program krajowy
Dziedzina w której chcesz realizować swój projekt:
Przeciwdziałanie negatywnym procesom mającym miejsce na rynkach pracy Zwiększenie mobilności mieszkańców
Typ beneficjenta:
Organizacje pozarządowe i stowarzyszenia
Oto propozycje, które znaleźliśmy, na podstawie podanych przez Ciebie informacji.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
- Poddziałanie: 1.3.1 Projekty na rzecz społeczności romskiej
- Poddziałanie: 1.3.2 Projekty na rzecz promocji równych szans kobiet i mężczyzn oraz godzenia życia zawodowego i rodzinnego
Program Regionu Morza Bałtyckiego
- Kierunek wsparcia: 4.1 Wzmacnianie rozwoju regionów metropolitalnych, miast i obszarów miejskich jako siły napędowej rozwoju gospodarczego
W tym momencie możemy zapoznać się bliżej z poszczególnymi Programami. Klikając przykładowo na link: „Poddziałanie 1.3.2 Projekty na rzecz promocji równych szans kobiet i mężczyzn oraz godzenia życia zawodowego i rodzinnego” wyświetla nam się strona z dokładnymi informacjami:
- Program/Priorytet/Działanie – czyli w ramach jakiego Programu, Priorytetu oraz Działania jest nasze Poddziałanie,
- Ogólne informacje – krótka charakterystyka Poddziałania,
- Beneficjent – czyli kto dokładnie może starać się o dofinansowanie,
- Przeznaczenie – wiadomość na co beneficjent uzyska dofinansowanie realizując projekt,
- Forma wsparcia – informacje dotyczące wkładu własnego, minimalnej i maksymalnej wartości projektu,
- Instytucja – w tym przypadku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które pełni w PO KL rolę Instytucji Pośredniczącej w Priorytetach I i II oraz Instytucji Pośredniczącej II stopnia (Wdrażającej) w Priorytecie V,
- Dodatkowe informacje – w tym przypadku link do Portalu Funduszy Europejskich, gdzie Beneficjent może znaleźć więcej informacji dotyczących realizacji projektów w ramach PO KL,
- Terminy – czyli po prostu obowiązujące daty naboru wniosków lub ogłoszenia konkursu.
Po zapoznaniu się z wynikami „Poradnika Beneficjenta” możemy odwiedzić stronę Sponsora i sprawdzić czy faktycznie nasze działania wpisują się w dokumentacje konkursową, bądź też wrócić krok po kroku i dookreślić dane w wyszukiwarce, albo najzwyczajniej w świecie zacząć wyszukiwanie od nowa.
Na pierwszej stronie „Wyszukiwarki dotacji unijnych Poradnika Beneficjenta” znajduje się dodatkowo informacja wraz z odnośnikiem do podanej uwagi:
- Ponadto, jeśli mieszkasz w województwie opolskim, możesz starać się także o dofinansowanie z Poddziałania 1.1.2 Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach Regionalnego Programu Województwa Opolskiego
- Wyszukiwarka dotacji unijnych nie realizuje zapytań dotyczących:
- Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz Programu „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Informacje o nich znajdziesz na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- działań finansowanych z Pomocy Technicznej
- działań przeznaczonych tylko dla projektów indywidualnych i systemowych”
„Poradnik Beneficjenta” oprócz pomocy w odnalezieniu dotacji zawiera także inne przydatne organizacjom pozarządowym informacje odnoszące się do realizowanych już wcześniej projektów oraz najważniejszych kwestii dotyczących Funduszy Europejskich w formie pytań i odpowiedzi.
Źródło: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych