Aż 19 poznańskich firm włączyło się w akcję społeczną na poznańskiej Wildzie. Ich pracownicy opuścili miejsca pracy, aby na kilka godzin stać się wolontariuszami i stworzyć miejsce przyjazne mieszkańcom. – To unikatowa w skali kraju współpraca, w której sektor biznesu zamiast konkurować – współpracuje. Wszystkim nam przyświecał wspólny cel – mówił Patryk Krawczyk ze Stowarzyszenia Centrum PISOP, które koordynowało prace.
Mowa o akcji „Wspólnie POZmieniajmy”, którą w drugiej połowie września zorganizowano przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu. Jego dyrektor Marian Toporski zapewniał, że już po pierwszej wymianie zdań wiedział, że akcję należy zorganizować właśnie na podległym mu terenie.
Tym sposobem pracownicy 19 firm zakasali rękawy i w ramach wolontariatu pracowniczego odczarowali kilka pozbawionych zieleni miejsc. Posadzili 13 tysięcy cebulek krokusów, krzewy, byliny na 600m2 terenu na Wildzie, wykonali nieckę wodną na terenie od strony Wartostrady i stworzyli inspekty – ogrody zimowe, którymi teraz zaopiekują się dzieci i młodzież z MDK nr 1. Dla jednych było to pierwsze spotkanie z wolontariatem. Inni zaznajomili się z nim już dużo wcześniej. Zapewniali, że wolontariackie spotkanie to miła odmiana od pracy biurowej.
– Nasadziłam dziś wielkie poletko krokusów. Miejsce, w którym się znajdujemy, jest dla mnie wyjątkowe, ponieważ jako dziecko przychodziłam do Ogródka Jordanowskiego z babcią – mówiła jedna z wolontariuszek.
W ramach wydarzenia odbyły się także warsztaty edukacyjne dla dzieci i seniorów. Dotyczyły prawidłowego żywienia, bezpieczeństwa w sieci, czy chociażby rozsądnego gospodarowania własną lodówką.
Poznańskie firmy zapowiadają, że to pierwsza, ale nie ostatnia akcja. Chcą kontynuować współpracę, aby udowodnić, że razem można zdziałać więcej i szerzej oraz że lokalne firmy mogą być dobrym sąsiadem dla społeczności. – W partnerstwie jest siła. Naszą akcją pokazaliśmy, że w Poznaniu potrafimy współpracować, otwarcie ze sobą dyskutując, szukając rozwiązań. Wszyscy czuliśmy, że jesteśmy częścią czegoś wyjątkowego – podsumowała Justyna Schaefer-Kurkowiak ze Stowarzyszenia Centrum PISOP.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania.
Wspólnie POZmieniajmy zrealizowały: Allegro, Amica, Aquanet, Aquanet Retencja, Bridgestone, Capgemini, Fiberhost, Franklin Templeton, Haleon Poland Hub, Inea, Kompania Piwowarska, Grupa MTP, Mycela, Terlan, Tormel, Unilever, Wunderman Thompson, Volkswagen Poznań, Żabka we współpracy z: Fundacją NIWA Edukacji i Rozwoju, Stowarzyszeniem Centrum PISOP i Miastem Poznań.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"