1 stycznia 2025 to nie tylko start nowego roku, ale również ważne wydarzenie społeczno-polityczne związane z objęciem przewodnictwa Unii Europejskiej przez Polskę. To drugi raz w historii naszego kraju, jednocześnie dobry czas dla Polek i Polaków aby wyartykułować to, co ważne dla naszej Ojczyzny na forum całej zjednoczonej Europy.
Prezydencja UE to potoczna nazwa związaną z przewodnictwem danego kraju w pracach Rady Unii Europejskiej, a co najważniejsze reprezentowaniem tej instytucji na arenie międzynarodowej. Rada Unii Europejskiej (ang. Council of the European Union) jest to kluczowa instytucja UE, mająca siedzibę w Brukseli. Rada to spotkania ministrów poszczególnych krajów członkowskich, w zależności od rozpatrywanej sprawy, w jej obradach uczestniczy minister odpowiedzialny za dany temat z konkretnego państwa unijnego.
Prezydencja oczywiście jest związana z naszym członkostwem w UE. Wejście Polski do UE to jeden z najważniejszych momentów w historii naszej Ojczyzny. Bilans funkcjonowania w Unii Europejskiej, po dwudziestu latach, można uznać za bardzo pozytywny (m.in. drastyczne zmniejszenie bezrobocia, miliardowe inwestycje w infrastrukturę, ogromny skok sprzedaży polski produktów w krajach UE, a wreszcie możliwość nauki, pracy i zamieszkania w dowolnych unijnym kraju). Zresztą potwierdzeniem tego może być fakt, że dziś nasze członkostwo w Unii Europejskiej popiera blisko 80% społeczeństwa i co ciekawe jesteśmy jednym z najbardziej euro-entuzjastycznych narodów we Wspólnocie.
Pierwsza polska Prezydencja miała miejsce w drugiej połowie 2011 roku. Obecnie startująca ma kilka priorytetów związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, w kontekście zwłaszcza migracji, militarnym, przestępczości oraz ochrony Europejek i Europejczyków – więcej w tym zakresie można przeczytać pod adresem https://polish-presidency.consilium.europa.eu/pl/. Informacje odnośnie Prezydencji Polski w UE można uzyskać m.in. w sieci Europe Direct, działającej w całym kraju pod auspicjami Komisji Europejskiej, przykładowo w Rzeszowie przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.
Miejmy nadzieję, że najbliższe pół roku wykorzystamy tak, aby jeszcze bardziej wzmocnić nasze polskie interesy w Unii Europejskiej oraz poprawić spostrzeganie naszego kraju, jako nowoczesnego europejskiego lidera już nie tylko Europy Środkowo-Wschodniej, ale całej zjednoczonej Wspólnoty. Trzymajmy kciuki za powodzenie Polski!