12 kwietnia, w minioną sobotę, w Kołobrzegu Fundacja Nasza Ziemia zainaugurowała 32. Akcję „Sprzątanie świata – Polska”, największą inicjatywę na rzecz nieśmiecenia w naturze w kraju. Uroczysty start kampanii odbył się z udziałem Pani Prezydent Kołobrzegu – Anny Mieczkowskiej i był częścią kołobrzeskich obchodów Dnia Ziemi.
W niemal godzinę zebraliśmy nieco ponad 80 kg śmieci, w tym masę drobnych odpadów, jak opakowania po batonikach czy cukierkach, ale też i sporo, bo ponad 15 kilogramów szklanych butelek – zauważa Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji „Sprzątanie świata – Polska”. Natomiast od kilku lat naświetlamy narastający problem małych śmieci – petów i kapsli, które porzucone w naturze są efektem nieprzemyślanej rekreacji człowieka. Między innymi dlatego wybraliśmy w tym roku hasło, które wzywa do kulturalnego spędzania czasu na łonie natury – podkreśla.
Inauguracyjne sprzątanie fragmentu kołobrzeskiej plaży odbyło się wczesnym przedpołudniem. Wraz z przedstawicielami Fundacji Nasza Ziemia do walki o czystą naturę stanęli reprezentanci: Drużyny Harcerskiej Wagabunda, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Miejskiego Klubu Pływackiego, Romamazonek, Szkoły Podstawowej nr 6 im. Janusza Korczaka, Urzędu Miejskiego w Kołobrzegu oraz turyści i mieszkańcy. Podczas sprzątania terenu najczęściej spotykanymi śmieciami okazały się porzucone kapsle i pety. Choć na pierwszy rzut oka plaża wydawała się zupełnie czysta, to i tak zebrano około 100 kapsli i aż 3000 petów!
„Cieszę się, że to właśnie w Kołobrzegu Fundacja Nasza Ziemia rozpoczęła tegoroczną edycję tej znanej i cenionej inicjatywy” – mówi Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu. „Niezwykle ważny jest dla mnie społeczny wymiar Akcji, w której wzięły udział wszystkie pokolenia naszego miasta” – dodaje.
Fundacja Nasza Ziemia pragnie serdecznie podziękować Pani Prezydent Annie Mieczkowskiej za zaproszenie do Kołobrzegu, a mieszkańcom i wszystkim uczestnikom wydarzenia za wsparcie i ciepłe przyjęcie.
Elektroniczny zwierzak zachęcał do testowania najnowszego modelu samochodu Jaecoo Super Hybrid 7. Również Fundacja Nasza Ziemia zapraszała zainteresowanych uczestników ekopikniku do Kwatery Głównej Akcji „Sprzątanie świata – Polska”, gdzie obywały się rozmaite konkursy i atrakcje. Wśród nagród królowały bomby nasienne, upcyklingowe woreczki na warzywa i owoce czy wegańskie słodycze.
Dużą popularnością podczas kołobrzeskich obchodów Dni Ziemi cieszył się ekopiknik na Skwerze Pionierów. Niemal przez cały czas na scenie odbywały się występy z ekologicznym przesłaniem, zaś wśród licznych stoisk szczególną uwagę zwrócił namiot partnera logistycznego wydarzenia Omoda & Jaecoo, gdzie gości witał pies-robot.
W maju Fundacja Nasza Ziemia zaprezentuje plakat 32. Akcji, który stworzył wybitny artysta – Andrzej Pągowski. Każdego roku plakaty dopełniają hasło kampanii, pobudzają wyobraźnię, zmuszają do refleksji, a także inspirują do działania. To dzieła sztuki, które dumnie głoszą manifest nieśmiecenia ze ścian szkół, przedszkoli, biur czy urzędów.
Tegoroczne hasło Akcji – „W NATURĘ Z KULTURĄ” – zostało oficjalnie ogłoszone na scenie kołobrzeskich Dni Ziemi zaraz po inauguracyjnym sprzątaniu. Myśl przewodnia kampanii inspiruje do tego, by z naturą obcować kulturalnie, np. z ulubioną książką, lornetką do obserwacji ptaków czy zestawem do badmintona. A na pewno z myślą, że powstałe w wyniku naszych aktywności śmieci trzeba po sobie posprzątać. Dbanie o Ziemię to także utrzymywanie jej w czystości. Oby dla wszystkich było to regułą kulturowego savoir-vivre’u.
Zapraszamy!
Akcja „Sprzątanie świata – Polska” potrwa aż do wrześniowego finału, który w tym roku odbędzie się w Toruniu. To właśnie w jednym z najstarszych miast Polski, w mieście Mikołaja Kopernika, mieście zespołu Republika i starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO podsumujemy działania tegorocznej Akcji.
Źródło: Fundacja "Nasza Ziemia"