Już po raz 10. Kapituła Konkursu wraz z Radą Konkursu będzie wyłaniać Ambasadorów Wschodu w poszczególnych kategoriach. W tej edycji zostały podtrzymane nominacje społeczne oraz nominacje Rady Ambasadorów, czyli dotychczas nagrodzonych w konkursie. W tym roku Nagroda Specjalna będzie przyznawana przez przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich. Nominowanych poznamy 2 października, a laureatów 18 listopada.
28 sierpnia po raz dziesiąty ruszyły poszukiwania Ambasadorów Polski Wschodniej, czyli osób, podmiotów i instytucji ze wschodniej Polski oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego obszaru.
Zgodnie z ideą konkursu nominujący przy wyborze będą brać pod uwagę trzy najważniejsze wartości, którymi powinien wyróżniać się Ambasador Wschodu, tj.: użyteczność społeczna; związek terytorialny i merytoryczny z Polską Wschodnią oraz odpowiedzialność społeczna zgodna z powszechnie przyjętymi normami etycznymi.
„W tym szczególnym jubileuszowym roku chcemy wziąć pod uwagę głos tych, którzy na co dzień zawodowo mają okazję przyglądać się temu, co dzieje się w Polsce Wschodniej, a niejednokrotnie poznawać i opisywać za pomocą słowa pisanego lub mówionego ciekawe projekty i nietuzinkowych ludzi. Stąd pomysł, by Nagrodę Specjalną w tym roku przyznała Kapituła, złożona z przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich. Postanowiliśmy także kontynuować nominacje społeczne, bo ubiegły rok pokazał drzemiący tam potencjał. Dzięki temu wachlarz nominowanych ma szansę stać się jeszcze bardziej różnorodny i wyjątkowy” - mówi Daniel Parol, pomysłodawca i sekretarz Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.
Zgłoszeń kandydatów społecznych można dokonywać, w czterech kategoriach: Samorządność, Przedsiębiorczość, Turystyka i Projekt, do 13 września za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej konkursu: http://ambasadorwschodu.pl/spoleczne-nominacje/.
W kategoriach Kultura i Sztuka, Marka, Społecznie Odpowiedzialny, Nauka i Honorowy Ambasador Wschodu pretendentów do tytułu będzie proponowała Rada Ambasadorów, czyli dotychczas nagrodzeni.
Statuetki, Nagrody Specjalne i wyróżniania Ambasadora Wschodu za najciekawsze projekty, osobowości, przedsiębiorstwa i inicjatywy Polski Wschodniej zostaną wręczone 18 listopada podczas uroczystej gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.
W ubiegłym roku tytuł Ambasadora Wschodu otrzymało 7 laureatów w dziedzinach: turystyka, przedsiębiorczość, projekt, samorządność, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz marka. Ponadto przyznano 1 tytuł honorowy, 1 wyróżnienie oraz nagrodę specjalną. Najwięcej laureatów pochodziło lub było związanych z woj. podlaskim i podkarpackim.
Ambasadorzy Wschodu w edycji 2022:
Projekt – Arkadiusz Andrejkow za projekt "Cichy memoriał" (woj. podkarpackie)
Turystyka – Tatarska Jurta (woj. podlaskie)
Samorządność –Krzysztof Zapała, wójt Gminy Olszanica i Robert Petka, wice-wójt Gminy
Olszanica (woj. podkarpackie)
Przedsiębiorczość – Augustowska Miodosytnia (woj. podlaskie)
Społecznie odpowiedzialny –wszystkie osoby, organizacje, firmy i instytucje zaangażowane w pomoc Ukrainie
Kultura i sztuka –Karolina Cicha (woj. podlaskie)
Marka –ML System (woj. podkarpackie)
Tytuł Honorowego Ambasador Wschodu –Andrzej Stasiuk
Laureat Nauka –nie przyznano
Wyróżnienia w edycji 2022:
Projekt –Monika Trypuz za projekt "Atencja" (woj. lubelskie)
Nagroda specjalna –Andrzej Bieńkowski
Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Początki nagrody Ambasador Wschodu sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów. Od tego czasu odbyło się już 9 edycji, w których łącznie przyznano 78 tytułów Ambasadora Wschodu.
Źródło: Ambasador Wschodu