Wystartował konkurs Inicjatywa „Pamięć pogranicza” 2025
Miejsca pochówku i groby znajdujące się na granicy polsko-ukraińskiej, miejsca często zapomniane i opuszczone zostaną uporządkowane i zinwentaryzowane. To dzięki inicjatywie „Pamięć pogranicza”. Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosił konkurs na operatora, który będzie odpowiedzialny za przekazanie tzw. małych grantów organizacjom pozarządowym. Ich zadaniem będzie zadbanie o zapomniane nekropolie.
Oferty składane w ramach Inicjatywy „Pamięć pogranicza” obejmą swoim zasięgiem województwo lubelskie i podkarpackie, czyli aż 535 km strefy nadgranicznej (w tym Chełm, Sahryn, Grodysławice, Stare Bruśno, Gorajec, Podemszczyzna). To na tym terenie znajduje się ponad 200 cmentarzy wymagających prac porządkowych.
Nabór wniosków w ramach konkursu potrwa do 10 czerwca. Jego realizacja została zlecona NIW-CRSO przez Adrianę Porowską, Ministrę ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, a zainicjowana i koordynowana przez podsekretarza stanu Marka Krawczyka we współpracy z Pawłem Kowalem, Przewodniczącym Rady do spraw Współpracy z Ukrainą.
– To ważny program, bo pozwala zatroszczyć się o miejsca pamięci, które przez lata były zaniedbane – często położone z dala od dużych ośrodków, ale niezwykle istotne dla historii i tożsamości lokalnych społeczności. Chcemy przywrócić im należne miejsce w świadomości społecznej, ale też zaangażować mieszkańców w działania, które łączą pokolenia i budują poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo pogranicza. To nie tylko prace porządkowe – to również impuls do rozmowy, współpracy i budowy więzi – tłumaczy Ministra Adriana Porowska.
Konkurs „Pamięć pogranicza” został objęty patronatem honorowym Pawła Kowala, Przewodniczącego Rady do spraw Współpracy z Ukrainą.
– Groby i miejsca pochówku wymagają szczególnej troski. Wynika to z naszej kultury oraz tradycji. Dlatego też podjąłem decyzję o udzieleniu patronatu honorowego inicjatywie „Pamięć Pogranicza”, którą realizuje Narodowy Instytut Wolności. Jestem przekonany, że projekt ten przyniesie bardzo dobre rezultaty, a w szczególności przyczyni się do budowania mostów na pograniczu polsko-ukraińskim – podkreśla Przewodniczący Rady Paweł Kowal.
Budżet konkursu to 950 tysięcy złotych. Będzie on realizowany w formule regrantingu. Wyłoniony w ramach konkursu operator będzie miał za zadanie przekazać małe granty lokalnym organizacjom, które zajmą się uporządkowaniem cmentarzy. Oprócz tego powstać ma ogólnopolska baza danych zawierająca lokalizację i opis historyczny miejsc pamięci. Zorganizowane zostaną także warsztaty, konferencje dotyczące historii pogranicza polsko-ukraińskiego. Wszystko po to, aby pielęgnować pamięć o wspólnym dziedzictwie tego terenu i jednoczyć społeczność wokół kultury materialnej i historii jej małej ojczyzny.
– NIW-CRSO rozpoczyna zapowiadaną współpracę z ministrami. Inicjatywa Pamięć Pogranicza jest pierwszą z nich i symboliczną, ponieważ dotyczy tematu szczególnie trudnego, wymagającego zaangażowania i wrażliwości. To właśnie cechy, które ma wiele organizacji pozarządowych – mówi Michał Braun, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności.
Wnioski należy składać do 10 czerwca 2025 do godz. 12:00 poprzez System Obsługi Dotacji: https://generator.niw.gov.pl.
Na stronie internetowej niw.gov.pl znajdują się szczegółowe informacje dotyczące naboru wniosków.
Źródło: Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego