Wysłuchanie obywatelskie w sprawie wdrożenia unijnego Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA) w Polsce
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się 7 kwietnia wysłuchanie obywatelskie dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw.
Wysłuchanie obywatelskie to forma zaangażowania i dialogu społecznego.
Pozwala obywatelom i organizacjom na przedstawienie opinii w ważnych sprawach, wzajemne usłyszenie się i poznanie argumentów wszystkich stron dyskusji.
Organizatorzy i uczestnicy
Gospodarzami i organizatorami spotkania byli: Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska oraz Wiceminister Cyfryzacji Dariusz Standerski. Głos zabrali również Minister – członek Rady Ministrów Maciej Berek i Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, którzy podkreślili wagę dialogu społecznego w tak ważnych sprawach jak ochrona praw użytkowników usług cyfrowych.
Wysłuchanie zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej, organizacji społecznych, ekspertów ds. prawa cyfrowego oraz obywateli zainteresowanych zmianami w zakresie moderacji treści w internecie. Zgłosiło się blisko 100 osób, z których połowa zabrała głos.
Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Stocznia, a spotkanie poprowadziła prof. Anna Giza-Poleszczuk.
Cel wysłuchania
Otwierając wysłuchanie Ministra Adriana Porowska powiedziała:
„Temat ustawy o usługach cyfrowych budzi emocje społeczne i dlatego podjęliśmy się zadania stworzenia platformy wzajemnego wysłuchania dla obywateli i przedstawicieli administracji publicznej. Z uwagą i szacunkiem przyjmujemy wszystkie opinie, pamiętając, jakie są intencje ustawodawcy. Są nimi ochrona praw użytkowników internetu przed szkodliwymi treściami i zwiększenie odpowiedzialności platform cyfrowych przy zachowaniu nadrzędnej wartości – wolności słowa”.
Przebieg konsultacji i dalsze kroki
Wiceminister Dariusz Standerski przedstawił założenia ustawy, koncentrując się na ochronie praw użytkowników, w tym dzieci, i odniósł się do uwag wyrażonych na wcześniejszych etapach konsultowania projektu.
Spotkanie odbyło się w atmosferze dialogu i wzajemnego szacunku. Wyrażone opinie dotyczyły m.in.:
- wprowadzenia mechanizmów ochrony użytkowników, w tym dzieci, przed dezinformacją, hejtem i nielegalnymi treściami,
- możliwości składania wniosków o usunięcie nielegalnych treści w procedurze administracyjnej i procedury odwoławczej,
- nowej roli prezesa UKE,
- ochrony wolności słowa,
- zwiększenia przejrzystości działania platform,
- naruszeń własności intelektualnej i praw autorskich twórców audiowizualnych.
Projekt ustawy wdrażającej unijny Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) był już konsultowany z organizacjami społecznymi, ekspertami oraz instytucjami zajmującymi się ochroną praw obywatelskich (dwie tury konsultacji w 2024 r.).
Prace nad finalną wersją przepisów są w toku, a Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że proces legislacyjny będzie prowadzony z pełnym poszanowaniem praw podstawowych i zasad wolności słowa.
Dzisiejsze spotkanie stanowi ważną przestrzeń do dyskusji nad projektem ustawy. Wnioski z dzisiejszej rozmowy posłużą wypracowaniu najlepszych rozwiązań na rzecz równowagi pomiędzy poszanowaniem wolności słowa w Internecie a skutecznym zwalczaniem nielegalnych treści.
Bardzo dziękujemy uczestnikom za obecność, za wszystkie opinie i rekomendacje.
Zapraszamy na stronę https://www.wysluchanieobywatelskie.pl/, gdzie można posłuchać mówców i zapoznać się z materiałami.