W ramach najnowszego projektu, realizowanego przez Fundację Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji, przy wsparciu NATO’s Public Diplomacy Division, przygotowaliśmy trzy odcinki podcastu #DEZINFO, w których omówiliśmy zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej przestrzeni informacyjnej z naciskiem na aspekty społeczne, psychologiczne, polityczne i medialne.
Liczymy na to, że przeprowadzone rozmowy pomogą lepiej zrozumieć procesy związane z konsumpcją informacji w bardzo dynamicznie zmieniającym się krajobrazie medialnym XXI wieku. W tym celu, do interdyscyplinarnego dialogu zaprosiliśmy ekspertów o różnorodnych zainteresowaniach naukowych, z którymi poruszamy tematy dotyczące dezinformacji, propagandy oraz roli środków masowego przekazu we współczesnym świecie.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu!
Wysłuchaj trzech odcinków #DEZINFO:
1. Walka o umysły – propaganda w XXI wieku
dr hab. Robert Rajczyk
Czy w Polsce i na świecie trwa „walka o umysły”? Jaka jest historyczna geneza propagandy? Co oznacza modne pojęcie „wojny hybrydowej”? Dowiedz się więcej na temat wojny hybrydowej i jej elementów. Posłuchaj o tym, kto i w jakim celu rozprzestrzenia dezinformację? Czym jest dyplomacja cyfrowa? Jak w dzisiejszym świecie wyglądają operacje informacyjne?
2. Czy ktoś nami steruje? Jak media kształtują rzeczywistość?
prof. dr hab. Agnieszka Ogonowska
Jaką rolę w kształtowaniu naszych postaw i decyzji odgrywają media tradycyjne i media społecznościowe? Na czym polegają patologiczne formy korzystania z nowych technologii? Jakie znaczenie w dzisiejszym świecie mają kompetencje cyfrowe? Dlaczego mamy problem z krytycznym myśleniem? Czym jest fragmentaryczność w komunikacji? Jaki wpływ na percepcję mają bańki informacyjne? Czym jest zjawisko podwójnego kodowania przekazu?
3. Homo ecranis – czy powstał nowy gatunek człowieka?
dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech
Czy media zastąpiły religię poprzez spłaszczenie obrazu świata? Jakie zagrożenia niosą ze sobą nowe środki masowego przekazu? Jaka jest rola mediów i technologii w budowaniu tożsamości? Czym są ślady cyfrowe? Co dają nam teorie spiskowe? Kim są bohaterowie nowych mediów? Czy natłok informacji może generować kryzys tożsamości?
Wszystkich odcinków #DEZINFO możesz wysłuchać na naszym kanale na Youtube, na platformach streamingowych SoundCloud, Anchor, Spotify oraz na fanpage'u Fundacji CAPD na Facebooku.
Ten projekt został zrealizowany przez Fundację Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji, przy wsparciu NATO’s Public Diplomacy Division.
Fundacja Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji