32 miasta i regiony Unii Europejskiej zostały wyróżnione w lipcu 2013 r. za nowe sposoby pomagania osobom starszym. Wdrażają one innowacyjne rozwiązania technologiczne, społeczne lub organizacyjne, których celem jest zwiększenie wydajności systemów opieki zdrowotnej i społecznej.
Wyróżnienia wręczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes, odpowiedzialna za agendę cyfrową.
Odznaczeni gwiazdkami laureaci to: Republika Czeska, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Holandia i Zjednoczone Królestwo. W państwach tych 13 obiektów wzorcowych otrzymało trzy gwiazdki, 12 – dwie gwiazdki, a 7 – jedną gwiazdkę.
Neelie Kroes powiedziała: „Każdy starzejący się człowiek chce zachować niezależność, i wszyscy w Europie powinni mieć w tym względzie równe możliwości. Nagradzając najbardziej udane pomysły, możemy je rozpowszechniać i dać wszystkim starszym osobom możliwość skorzystania z nich”.
Komisarz UE ds. zdrowia, Tonio Borg, powiedział: „Cieszę się, że autorzy sukcesu tych 32 miejsc przybyli do Brukseli, by podzielić się swoimi pomysłami i opiniami. Ważne jest, by takie przykłady zastosowania innowacji do pomocy naszym starszym obywatelom służyły jako źródło inspiracji dla nas wszystkich. Następnym krokiem jest rozpowszechnianie na szeroką skalę takich rozwiązań”.
W europejskim partnerstwie na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu zawarto sześć kategorii innowacji: przestrzeganie zaleceń związanych z przyjmowaniem leków, zapobieganie upadkom, osłabienie i niedożywienie, zintegrowaną opiekę, niezależne życie i środowiska przyjazne osobom starszym. Oto przykłady niektórych dobrych praktyk:
-
Andaluzja (Hiszpania) zintegrowała w formie elektronicznej informacje dotyczące wszystkich jej 8,5 mln mieszkańców, zwiększyła koordynację ich opiekunów w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz usprawniła opiekę społeczną dla prawie 1,3 mln obywateli w wieku 65+.
-
Szkocja opracowała narzędzie przewidywania ryzyka w odniesieniu do opieki zapobiegawczej, aby pomóc osiągnąć swój cel, zgodnie z którym każdy będzie żyć dłużej i w lepszym zdrowiu w domu lub w otoczeniu podobnym do domowego do roku 2020. Rezultatem było mniej przypadków hospitalizacji, krótsze pobyty w szpitalu, a także oszczędności netto w wysokości 190 GBP na pacjenta.
-
Region baskijski w Hiszpanii wykorzystuje 14 projektów ICT do realizacji swojej strategii dotyczącej chorób przewlekłych. Do tej pory odnotowano o 38 % mniej hospitalizacji w bardzo skomplikowanych przypadkach, i o 26 % mniej zgłoszeń na izbę przyjęć.
-
Uniwersytet w Coimbrze (Portugalia) wspiera służący realizacji innowacyjnych działań, kompleksowy ekosystem z udziałem zainteresowanych stron. Osiągnięto pozytywne rezultaty w dziedzinie kognitywnego starzenia się, demencji i zaburzeń widzenia – 1350 pacjentów jest co roku badanych przez specjalistów, a utworzono ponad 100 miejsc pracy.
W grudniu 2011 r. Komisja Europejska uruchomiła pierwsze partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu, którego głównym celem jest zwiększenie o dwa lata zdrowego życia w Europie do 2020 r. W ramach strategicznego planu realizacji partnerstwa określono trzy linie działania: grupy działania, obiekty wzorcowe i cyfrowe „forum wymiany” innowacyjnych pomysłów.
Obiekty wzorcowe są koalicjami regionów, miast, zintegrowanych szpitali lub organizacji opieki, które mają na celu zapewnienie konkretnych przykładów innowacyjnych usług o potwierdzonej wartości dodanej dla obywateli i systemów opieki zdrowotnej w regionach UE. Niektóre z nich przyczyniły się do wzrostu gospodarczego oraz tworzenia miejsc pracy w swoich dziedzinach, a wiele z nich przeniosło elementy swoich najlepszych praktyk z poziomu lokalnego na poziom regionalny lub krajowy.
Cyfrowe „forum wymiany” innowacyjnych pomysłów zostało uruchomione w celu zaangażowania innych zainteresowanych stron w proces innowacji europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu, aby pomóc w dzieleniu się informacjami na temat wyników, pomysłów i inicjatyw oraz w ich upowszechnianiu, a także w celu ułatwienia współpracy w ramach grup działania i między nimi. Utworzono połączenia międzynarodowe z inicjatywą OECD dotyczącą srebrnej gospodarki oraz z WHO (współpraca w szeregu obszarów związanych ze starzeniem się, a dokładniej w ramach grupy działania ds. środowisk i miast przyjaznych osobom starszym).