Wyrok TK - pracujemy do 67 r. ż. Emerytury częściowe niekonstytucyjne
Wprowadzenie na stałe emerytur częściowych (w wysokości 50% - dla kobiet od 62 roku życia, a dla mężczyzn od 65 r.ż.) Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał za niezgodne z Konstytucją - emerytura częściowa powinna być świadczeniem przejściowym, a nie na stałe wprowadzonym do systemu ubezpieczeń.
1 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy podwyższające stopniowo wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. Przedstawiciele Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wystąpili do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy zmiana ta jest zgodna z Konstytucją. 7 maja 2014 r. Trybunał orzekł, że zmiany te nie „naruszają standardu konstytucyjnego”, nie naruszają zasady ochrony nabytych praw emerytalnych.
Niestety wysokość takiej emerytury to jedynie 50% tej, którą byśmy uzyskali po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ponadto pobieranie częściowej emerytury zmniejszy wysokość naszej emerytury stałej (zostanie pomniejszona o pobrane przez nas już świadczenie).
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ten rodzaj świadczenia. Uznał że emerytura częściowa powinna być świadczeniem osłonowym, zastosowanym przejściowo, a nie na stałe wprowadzonym do systemu ubezpieczeń społecznych.
więcej:
Podstawa prawna:
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 maja 2014 r. - sygn. akt K 43/12
Źródło: trybunal.gov.pl