Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, organizator kampanii społecznej „Wyprzedzamy nowotwór”, jest oficjalnym partnerem Mistrzostw Motul HRSMP Digital. Dotychczas „w realu”, teraz w świecie wirtualnym, PZM i zawodnicy rajdowi wspierają akcję, której celem jest poprawa wczesnej diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci.
Kampania społeczna „Wyprzedzamy nowotwór” pojawia się na rajdowych trasach już od trzech lat. Od początku wspiera ją Polski Związek Motorowy i wszyscy zawodnicy Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tym roku, ze względu na pandemię, rajdowa rywalizacja przeniosła się do świata wirtualnego.
Fundację reprezentują jak zawsze Emilia Kotarska i Wojtek Sroczyński. Tym razem wprawdzie pokonują odcinki specjalne w odrębnych autach, ale w tym samym celu. Inauguracja cyfrowych mistrzostw wypadła zresztą bardzo dobrze dla teamu „Wyprzedzamy Nowotwór Rally”, który - zarówno w pierwszej jak i drugiej rundzie - zajął drugie miejsce w klasyfikacji zespołów sponsorskich.
"Tegoroczna edycja kampanii „Wyprzedzamy nowotwór” wygląda nieco inaczej niż planowaliśmy, ale dostosowanie się do zmieniających się warunków to przecież jedna z ważniejszych umiejętności rajdowych. Szybko skompletowaliśmy sprzęt i podjęliśmy wyzwanie" – mówi Emilia Kotarska, członek Zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
"Zabawa nie jest tak fajna, jak w czasie prawdziwych rajdów, ale jakiś smaczek rajdowania to daje. Ważne, że jadąc wirtualnie można wieźć nadal bardzo poważne przesłanie i nagłaśniać temat diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci" – dodaje Sroczyński.
Nowotwory u dzieci należą to tzw. chorób rzadkich czyli dotykają niedużą liczbę osób w porównaniu do całej populacji. Co roku w Polsce odnotowuje się około 1200 nowych zachorowań. Jednak alarmujące jest to, że nowotwory wciąż stanowią drugą (po wypadkach i zatruciach) przyczynę śmierci dzieci.
Ogromne znaczenie ma rozpoznanie choroby na jak najwcześniejszym etapie, kiedy leczenie jest najbardziej efektywne. A na wczesne rozpoznanie duży wpływ ma świadomość, wiedza o nowotworach i objawach choroby. Należy być bardzo uważnym, bo objawy są niespecyficzne i często przypominają inne choroby wieku dziecięcego.
"Znajomość wczesnych objawów nowotworów u dzieci, obserwacja dziecka, samokontrola wśród młodzieży, tzw. bilanse pediatryczne… to wszystko jest ogromnie ważne i pomaga rozpoznać chorobę na wczesnym etapie" – przypomina Emilia Kotarska.
Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza:
- Stopniowo nasilający się ból przeszkadzający w codziennych czynnościach
- Bóle kończyn występujące z niewielkimi przerwami lub bez przerw, także w nocy, wymagające podania leków przeciwbólowych
- Guzy i wybrzuszenia
- Ból głowy
- Wymioty
- Osłabienie
- Gorączka
- Podwyższone parametry stanu zapalnego, nawracające lub utrzymujące się pomimo leczenia antybiotykiem
- Uporczywy kaszel
- Wysięk z ucha
- Niepoddające się leczeniu objawowemu infekcje
- Zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca
- Powiększenie obwodu brzucha
- Nietypowe zmiany skórne
- Długo utrzymujące się, nieustępujące wraz z upływem czasu objawy urazu, zwłaszcza nieproporcjonalne do zdarzenia