Znamy laureatów drugiej edycji Konkursu Grantowego POP Fund. Do konkursu wpłynęło 257 wniosków. Przyznano dofinansowanie ośmiu projektom małym, dwunastu projektom średnim oraz siedmiu projektom dużym. Szczegółowa lista beneficjentów znajduje się w załączonej tabeli pod tekstem.
Zwycięskie projekty
Projekty, które otrzymały dofinansowanie w drugiej edycji Konkursu realizowane będą na terenie całej Polski, w większości województw, zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i dużych miastach zamieszkanych przez znaczną liczbę uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.
Największa liczba projektów, bo aż dziewięć dotyczy wsparcia edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy we włączaniu ich do polskiego systemu edukacji. Drugą, dużą grupę stanowią projekty aktywizacji zawodowej, szczególnie skierowane do matek małych dzieci. Są także projekty związane ze wsparciem szczególnie wykluczonych i defaworyzowanych grup, jak mniejszości seksualne czy młodzież z tak zwanych trudnych dzielnic dużych miast.
Budżet drugiej edycji Konkursu Grantowego POP Fund
Budżet drugiej edycji Konkursu Grantowego POP Fund początkowo zakładał 6 milionów złotych. Decyzją Komitetu Sterującego, łączna wartość finansowania nieznacznie przekracza ten budżet i wynosi 6 021 105 złotych. Realizacja konkursu jest możliwa dzięki donatorom: Meta, Google.org, The Pfizer Foundation i Fundacji Biedronki. Dzięki wsparciu nowego darczyńcy, jakim jest Fundacja Biedronki, mogliśmy przeznaczyć 1 116 000 złotych na projekty skierowane do osób starszych i z niepełnosprawnościami.
„W kryzysie ukraińskim ten odsetek osób starszych i z niepełnosprawnościami, który trafił do Polski jest naprawdę duży, jeśli chodzi o takie kryzysy uchodźcze, bo wynosi 7-8 proc. Trzeba podkreślić, że są to osoby, które przyjechały tutaj ze swoimi ukraińskimi emeryturami, które wynoszą kilkaset złotych. Nie rozpoczną teraz pracy, bo nie są w pełni sił i jest im bardzo trudno przetrwać w Polsce, zwłaszcza jeżeli przyjechały same bez wsparcia rodziny” – tłumaczy Zofia Kwolek, członkini zarządu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Proces oceny wniosków
Wnioski najpierw były oceniane pod względem formalnym, a te zaopiniowane pozytywnie podlegały ocenie merytorycznej. Każdy z 205 wniosków był oceniany przez dwie działające niezależnie od siebie Następnie komisja konkursowa, z udziałem członków Komitetu Sterującego, omówiła kilkadziesiąt najlepiej ocenianych projektów.
„Dyskusje były intensywne, zwłaszcza w kwestii projektów dużych, bo w tej kategorii otrzymaliśmy najwięcej naprawdę dobrze przygotowanych wniosków” – mówi Agnieszka Nosowska, menedżerka Funduszu.
Ostateczna lista dofinansowanych projektów została zaakceptowana przez Komitet Sterujący, który podjął decyzję o przesunięciu części środków pomiędzy ścieżkami grantowymi, tak aby sfinansować jeden projekt duży więcej niż w pierwotnych założeniach konkursu.
Szczegółowe wyniki
-
Projekty średnie tabela 2.pdf
pdf ・53.86 kB
-
Projekty małe tabela 1.pdf
pdf ・50.99 kB
-
Projekty duże tabela 3.pdf
pdf ・53.51 kB
Więcej informacji
Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie oraz w mediach społecznościowych POP Fund:
Więcej informacji i regulamin konkursu na stronie popfund.pl