Wymiany międzynarodowe przenoszą się do sieci w czasie pandemii COVID-19
AFS umożliwia tysiącom uczniów budowanie globalnych kompetencji za pomocą nowej internetowej platformy edukacyjnej.
W marcu tego roku około 7 000 młodych ludzi musiało wcześniej zakończyć naukę za granicą w ramach programów międzykulturowych AFS z powodu pandemii. Żeby zapewnić im możliwie najbardziej pełne doświadczenie związane z uczestnictwem w programie, organizacja szybko zareagowała na nową sytuację i wdrożyła wirtualną platformę edukacyjną, która oferuje ciągłe wsparcie, przynależność do społeczności i materiały do nauki w czasie kryzysu. Już ponad 4 000 osób z 46 krajów kontynuuje swoje międzynarodowe doświadczenie i nawiązuje nowe relacje międzykulturowe online.
„Nic nie zastąpi kształtującego młodą osobę przeżycia, jakim jest mieszkanie z rodziną goszczącą i uczęszczanie do szkoły w innym kraju. Kryzys stanowi jednak również okazję do ułatwienia młodym ludziom wyciągnięcia wniosków z tego wspólnego globalnego doświadczenia” – mówi Melissa Liles, dyrektor ds. globalnego zaangażowania AFS Intercultural Programs. „Możemy na bieżąco pomagać uczestnikom naszych programów zrozumieć, co to znaczy być odpowiedzialnym obywatelem świata”.
„Ten trudny i nieprzewidywalny czas, w jakim obecnie żyjemy, jedynie wzmocnił nasze przekonanie o potrzebie edukacji międzykulturowej młodych ludzi i podejmowaniu działań na rzecz budowania społeczeństwa otwartego i tolerancyjnego. Mimo trudności wynikających z narzuconej w wielu krajach izolacji, pracownicy i wolontariusze AFS na całym świecie nie ustają w dążeniu do kontynuacji realizacji naszej misji. Siłą AFS jest wspólne i skoordynowane działanie o zasięgu globalnym” – dodaje Dorota Kuipers, dyrektor krajowy AFS Polska.
Praktyczne, przyjazne narzędzie online, specjalne wydanie AFS Global Competence Certificate (GCC), zapewnia uczestnikom programów AFS moderowaną platformę edukacyjną, gdzie wyciągają wnioski ze swoich doświadczeń, spotykają się jako globalna społeczność i w ten sposób kontynuują programy wymiany. Nowe forum GCC odnotowało ponad 60 000 interakcji w pierwszych tygodniach działalności. Aktualnie ponad 4 000 osób korzysta z platformy udostępnionej bezpłatnie przez AFS, cały czas rejestrują się też nowi użytkownicy.
Program GCC obejmuje treści dotyczące radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, odnajdywania się w warunkach niepewności, rozwijania odporności i elastyczności oraz komunikowania się w sposób uwzględniający różnice międzykulturowe. Taka podstawa programowa ma pomóc młodym ludziom stać się aktywnymi obywatelami świata.
„Uczestnicy korzystający z platformy mówią, że choć początkowo byli smutni i zszokowani tym, że ich program musiał się zakończyć, teraz nie mogą uwierzyć, że dzięki temu narzędziu mogą nawiązać kontakt z rówieśnikami z całego świata, z którymi łączą ich podobne doświadczenia. Oprócz rozwijania globalnych umiejętności, użytkownicy platformy budują też szeroką międzynarodową sieć kontaktów” – powiedziała Linda Stuart, szefowa Global Competence Certificate w AFS.
„Z dumą zapewniamy naszym studentom ciągłość edukacji dzięki temu programowi online” – mówi Daniel Obst, prezes i dyrektor generalny AFS Intercultural Programs. „Kryzys uwidacznia, jak splecione są ze sobą losy ludzi na całej planecie. Bycie aktywnym obywatelem globalnym nie jest już ciekawą i atrakcyjną koncepcją – to pilna potrzeba. Młodzi ludzie rozumieją to lepiej niż ktokolwiek inny”.
Już przed kryzysem związanym z wirusem COVID-19 AFS testował pilotażową wersję platformy. Z zaprojektowanego w oparciu o wyniki badań AFS Global Competence Certificate skorzystało ponad 10 000 studentów, stażystów i osób uczących się języków w 50 krajach. Platforma pomogła im w rozwijaniu kompetencji międzykulturowych przed, w trakcie i po zakończeniu programów nauki za granicą. W obecnej sytuacji, gdy instytucje edukacyjne muszą brać pod uwagę konieczność dalszego prowadzenia zajęć online tej jesieni, AFS otrzymuje od współpracujących z nim szkół zapytania dotyczące możliwości skorzystania z platformy GCC. Osoby zajmujące się nauczaniem widzą jeszcze większą niż wcześniej potrzebę pomagania uczniom w nabywaniu globalnych umiejętności.
Więcej informacji o Global Competence Certificate jest dostępnych na stronie afs.org/certificate.
AFS Intercultural Programs
AFS Intercultural Programs organizuje programy nauki za granicą, aby rozwijać aktywnych globalnych obywateli. Poprzez nasze międzynarodowe programy wymiany, inicjatywy edukacyjne, wolontariat i rzecznictwo, zapewniamy młodym ludziom ze wszystkich środowisk podstawowe umiejętności globalne i rozwijamy w nich pasję do zmieniania świata na lepsze. Programy międzykulturowe AFS opierają się na sile i zasięgu 60 krajowych organizacji AFS współpracujących w celu zwiększania lokalnego oraz globalnego wpływu naszej 105-letniej organizacji non-profit. Co roku ponad 66 000 osób bierze udział w programach edukacyjnych AFS, łącznie w wymianach organizowanych przez AFS wzięło udział już ponad 500 000 młodych ludzi z całego świata.
AFS Polska Programy Międzykulturowe
AFS realizuje swoje cele w Polsce od 2004 roku, od 7 lat pod obecnie zarejestrowaną nazwą AFS Polska Programy Międzykulturowe. Podobnie jak cała sieć opieramy naszą działalność na zaangażowaniu wolontariuszy – obecnie w AFS Polska działa grupa 70 aktywnych i 400 współpracujących wolontariuszy, którzy realizują naszą misję w 8 regionach. Ich działalność jest wspierana i koordynowana przez biuro, które ma swoją siedzibę w Krakowie. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy tworzenie grupy szkół partnerskich AFS Polska, która ściśle współpracuje z organizacją w ramach ECL (nauczania międzykulturowego). Obecnie współpracujemy z 23 Szkołami Partnerskimi.
Więcej informacji o AFS Polska Programy Międzykulturowe jest dostępnych na stronie poland.afs.org. Pytania dotyczące naszego stowarzyszenia prosimy kierować na adres poland@afs.org.