Karty parkingowe umożliwiają niepełnosprawnym korzystanie z różnych drogowych udogodnień. Niekiedy są jednak wykorzystywane w sposób nieuprawniony. Wchodzące w życie 1 lipca 2014 r. przepisy (nowelizacja Prawa o ruchu drogowym i innych ustaw) mają przeciwdziałać ich nadużywaniu.
Udogodnienia dla niepełnosprawnych, kojarzone powszechnie z wydzielonymi miejscami parkingowymi, kierowane są z założenia do osób mających trudności z poruszaniem się. Osoba niepełnosprawna, korzystająca z karty parkingowej nie musi być kierowcą – ale musi uczestniczyć w podróży. Nadużyciem jest wiec np. parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnego przez rodzica, który posługuje się kartą swojego dziecka, dojeżdżając codziennie do pracy. Jeśli jednak zawozi on to dziecko do szkoły i wtedy zajmuje miejsce dla ON, jest to zgodne z przepisami.
Po nowelizacji karty parkingowe wydają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności (wcześniej karty wydawało starostwo – wydział transportu). Stare karty tracą ważność 30 listopada 2014 r. Nowe będą ważne maksymalnie 5 lat. Autorzy zmian apelują do uprawnionych osób niepełnosprawnych, o jak najszybsze wyrobienie nowych dokumentów.
Od wtorku wymiana kart parkingowych dla niepełnosprawnych, www.rp.pl
Ustawa z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP)
Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy - Kodeks wykroczeń – Przebieg procesu legislacyjnego