Artykuł 212 Kodeksu Karnego pozwala na karanie dziennikarzy - ale nie tylko - jego działanie można rozszerzyć na blogerów czy zwykłych użytkowników internetu. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz inne organizacje zaangażowane w kampanię społeczną postulują wykreślenie tego artykułu z kodeksu. O akcji przypomina Portal Informacyjny TOKFM.PL.
Prywatny akt oskarżenia wystosowała burmistrz przeciwko blogerowi, burmistrz przeciwko radnej, stosują go deweloperzy wobec krytycznie nastawionych klientów i oczywiście politycy przeciwko sobie i przeciwko dziennikarzom.
Artykuł 212 kodeksu karnego mówi, że za zniesławienie grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny. Oskarżonych z tego artykułu czeka dotkliwy proces. Dodatkowe (poza grzywną czy więzieniem) konsekwencje w związku ze skazaniem to ograniczenie możliwości pełnienia funkcji publicznych, zaciągnięcia kredytu czy otrzymania dotacji z UE.
Wszystkie te dotkliwości mogą powodować efekt mrożący - rezygnację z prawa do wyrażania swoich opinii i ocen. Ogranicza to krąg i aktywność „stróżów demokracji” jakimi są dziś dziennikarze i coraz częściej blogerzy - ostrzegają autorzy kampanii społecznej.
Argumenty za zniesieniem 212 kk
http://www.wykresl212kk.pl/dlaczego-trzeba-wykreslic-212-kk/argumenty-za-zniesieniem-212-kk
więcej:
http://www.wykresl212kk.pl
Bloger, radna, dziennikarze - poznaj historie ludzi oskarżonych z artykułu 212 k.k.
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,10230255,Bloger__radna__dziennikarze___poznaj_historie_ludzi.html
Wykreśl 212 KK. Czy odpowiedzialność za zniesławienie powinna zniknąć?
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,10205965,Wykresl_212_KK__Czy_odpowiedzialnosc_za_znieslawienie.html
http://www.facebook.com/wykresl212?sk=wall