Fundacja “Wyjdź z Domu” z Gorlic sprawia, że osoby z niepełnosprawnościami opuszczają cztery ściany swojego domu i zaczynają korzystać z życia. Świat bez ograniczeń mógłby być mottem organizacji, która w swojej ofercie posiada biuro podróży pod nazwą: Wakacje w dobrym tempie, prowadzi liczne projekty oraz zatrudnia osoby niepełnosprawne na odpowiedzialnych stanowiskach.
Informacje ogólne
Fundacja na rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych “Wyjdź z Domu” w powiecie gorlickim działa prężnie już od 2012 roku. Ich praca i chęć realizacji misji pomocy osobom potrzebującym zaowocowała realizacją wielu projektów. Są to m.in. projekty z programu Erasmus+, Aktywni+, programów ministerialnych jak: Funduszu Solidarnościowego na Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością”.
Fundacja organizuje też projekty dla młodzieży z Europejskiego Korpusu Solidarności.
Ponadto: Organizacja prowadzi Dzienny Dom Seniora. Działania organizacji cieszą się dużym uznaniem wśród mieszkańców powiatu gorlickiego. Nie brakuje chętnych do udziału w projektach. Dużą popularnością cieszy się prowadzone przez biuro podróży: Wakacje w dobrym tempie.
Wakacje w dobrym tempie
Biuro podróży prowadzone przez fundację dla wielu osób z niepełnosprawnościami jest spełnieniem marzeń o wakacjach bez barier.
W ofercie biura można znaleźć odpowiednie udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami. Jest odpowiedni autokar dostosowany do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy organizowane są noclegi w hotelach zawierające szereg udogodnień. Ponadto jest też odpowiednio dostosowana oferta i plan zwiedzania.
– Biuro jest otwarte na każdego: klientów indywidualnych, młodzież szkolną, zorganizowane grupy oraz firmy – mówi prezes Fundacji Agnieszka Pyzik.
– Każdy może uczestniczyć w naszych wyjazdach, a naszym wyróżnikiem jest dostosowanie oferty dla osób z niepełnosprawnościami i starszych – dodaje
Dewizą biura są podróże “szyte na miarę” potrzeb klienta. Takie podejście spotyka się z pozytywnym odbiorem a korzystających z usług biura stale przybywa.
Biuro zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami – poruszające się na wózku inwalidzkim. Przygotowują one oferty od początku do końca – bazując często na swoich doświadczeniach barier w otaczającej rzeczywistości.
Dzienny Dom Seniora
Fundacja „Wyjdź z Domu” w partnerstwie z Miastem Gorlice realizuje projekt pn. „Aktywny Senior. Dzienny Dom Seniora – Edycja 2”.
Dom Seniora czynny jest w dni robocze, od poniedziałku do piątku, przez 8 godzin dziennie.
W ofercie Domu znajdują się usługi zapewniające opiekę i aktywizację osób niesamodzielnych. Są to np.: terapie indywidualne i grupowe, zajęcia z fizjoterapeutą/rehabilitantem, spotkania z dietetykiem, psychologiem, logopedą oraz animacją czasu wolnego. Działania mają na celu pozostawienie tych osób jak najdłużej w miejscu zamieszkania. Stanowią istotne wsparcie w ich codziennym funkcjonowaniu, a także funkcjonowaniu ich rodzin.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
Młodzież łączy pokolenia
Fundacja często wspiera młodzież w realizacji Projektów Solidarności dofinansowanych z Europejskiego Korpusu Solidarności. Zazwyczaj są to działania realizowane przez młodzież a skierowane do różnych grup wiekowych i społecznych.
Ostatni projekt, który potrwa do końca lipca 2025 nazywa się: “Od młodego do starszego – orkiestra dęta dostępna dla każdego!”.
Celem projektu jest zadbanie o kultywowanie 40-letniej historii Orkiestry Dętej przy OSP w Siedliskach poprzez organizację zajęć doskonalących umiejętności gry na instrumentach dla dzieci i młodzieży. Dla nich także jak i ich rodziców zorganizowana będzie prelekcja o tym, jak muzyka jest ważna w życiu człowieka. Dodatkowo takie działania mają na celu uzmysłowienie jak gra na instrumentach wpływa korzystnie na rozwój mózgu. Ponadto kształtuje charakter i postawy życiowe.
Siła wolontariatu
Bardzo istotnym obszarem w działaniach fundacji jest wolontariat. Wolontariusze mogą wesprzeć działania organizacji na różnych obszarach. Fundacja ma także Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności i może przyjmować wolontariuszy z zagranicy. Dodatkowo dzięki często prowadzonym projektom z programu ERASMUS+ młodzież, dorośli jak i seniorzy mogą odnaleźć się w rolach pomocowych a przy okazji poszerzyć swojej horyzonty.
Wolontariusze w organizacji poświęcają swój czas, niosą realną pomoc. W zamian dostają możliwość udziału w ciekawych szkoleniach, wyjazdach, wydarzeniach organizacji. Zyskują też certyfikat, który w przypadku młodzieży może posłużyć jako punkt rozwoju kariery. Natomiast w przypadku osób starszych jako dodatkowa forma doceniania ich pracy.
Wesprzyj podopiecznych Fundacji
Organizacja aktywnie prowadzi kampanie poprzez portal zrzutka.pl.
Można tam wpłacać dowolne kwoty na konkretne osoby potrzebujące znajdujące się pod jej opieką:
- Zrzutka: Rehabilitacja oraz przystosowanie domu pod wózek. | Fundacja na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych Wyjdź z Domu
- Zrzutka: Konrad potrzebuje pomocy po operacji guza mózgu. | Fundacja na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych Wyjdź z Domu
- Zrzutka: Wsparcie w powrocie do zdrowia dla 10 – letniego Macieja po operacji usunięcia guza mózgu. | Fundacja na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych Wyjdź z Domu
- Zrzutka: Zrzutka na rehabilitacje i dalsze leczenie Jacka | Fundacja na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych Wyjdź z Domu
- Zrzutka: Remont domu dla rodziny z chorobą Huntingtona. | Fundacja na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych Wyjdź z Domu
Kontakt do Fundacji
Dane:
tel. (+48) 730-777-293 Prezes
tel: (+48) 606-636-261 Wiceprezes
tel.: (+48) 730-777-296 Biuro
adres email: fundacja.wyjdz.z.domu@gmail.com
Biuro fundacji:
ul. 11 Listopada 27, 38-300 Gorlice
Czynne pon. – pt. w godz. 8.00 – 15.00
Działania Fundacji możesz wspierać poprzez:
- wysłanie darowizny na konto bankowe w Banku PEKAO. S.A. – 52 1240 5110 1111 0010 4583 6155 wpisując w tytule darowizna na cele statutowe
- zakupy online dzięki portalowi FaniMani.pl: Zaproszenie do FaniMani.pl
Historia i misja Fundacji
Fundacja Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych “Wyjdź z Domu” powstała w 2012 r. została założona przez osoby z niepełnosprawnościami oraz członków i wolontariuszy Stowarzyszenia Klika z Krakowa. Założyciele chcieli przenieść idee swojej organizacji do mniejszych miejscowości.
Misją Fundacji jak sama nazwa wskazuje jest “wyciągnięcie osób niepełnosprawnych z domów”. Ma to sprawić, że staną się aktywnymi członkami społeczeństwa, będą mogli podróżować, cieszyć się życiem, pracować i studiować.
Prezesem Fundacji jest Agnieszka Pyzik. Wiceprezesem natomiast – Stanisław Gurba.
Opis sytuacji problemowej
Fundacja bierze udział w projekcie: “Akademia NGO-dobre prawo dla integracji”. Jego celem jest zebranie propozycji zmian prawnych od organizacji biorących udział w projekcie. Na tej podstawie stworzone zostaną ekspertyzy prawne tak aby realnie spróbować dokonać zmian na lepsze w obowiązującym prawodawstwie.
Organizacja zwraca uwagę na następujące problemy:
Po pierwsze: Brak jasności w interpretacji niektórych przepisów prawnych
Zespół Fundacji zwraca uwagę na to, że przepisy zatrudnienia osób niepełnosprawnych z refundacji PFRON-u powinny być na tyle dobrze skonstruowane, żeby nie pozostawiały pola do swobodnej interpretacji. Przykładem takiej niejasności jest kwestia refundacji składek ZUS.
– W dyskusjach prowadzonych w gronie managerów przedsiębiorstw społecznych spotkałem się z problemem refundacji składek ZUS dla pracowników PS na podstawie art. 21 ustawy o ekonomii społecznej. Problem pojawia się w przypadku zatrudniania pracowników z niepełnosprawnościami, w przypadku których pracodawca może uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. W trakcie dyskusji pojawiły się informacje, że u niektórych pracodawców pracownicy PFRON kwestionowali dofinansowanie pracowników z niepełnosprawnościami, dla których równocześnie pracodawca będący PS otrzymał refundację składek ZUS. Zarzucali podwójne finansowanie wydatków ze środków publicznych, pomimo tego, iż pełne koszty wynagrodzenia pracownika były wyższe niż łącznie kwota dofinansowania PFRON i refundacji składek ZUS – mówi wiceprezes Fundacji Stanisław Gurba
Po drugie – niekorzystna polityka określania wysokości kosztów administracyjnych.
Organizacja uważa, że w programach typu asystent osobisty osób z niepełnosprawnościami lub opieka wytchnieniowa finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwo (lub Biuro Pełnomocnika ds. Osób z niepełnosprawnościami) stosuje niekorzystną dla wykonawców zadań, politykę określania wysokości kosztów administracyjnych. Jednocześnie punktuje się w konkursie, a tym samym wymaga, wniesienia wkładu własnego w realizację projektu. Niekorzystna polityka określania wysokości kosztów administracyjnych polega na wyliczaniu ich wysokości od kwoty dofinansowania a nie całej wartości projektu. Tym samym w każdych projektach, a szczególnie widać to np. w projektach o wysokich dofinansowaniach przekraczających 1 mln. zł gdzie wkład własny finansowy wynosi powyżej 3%, powoduje to mniejszą o kilka, a nawet w przypadku największych projektów kilkadziesiąt tysięcy, wartość kosztów administracyjnych dla realizatora projektu.
W związku z tym organizacja proponuje zmianę wyliczania wartości kosztów administracyjnych od 10% wartości projektu wliczając w to wkład własny organizacji, tym bardziej że musi być on wkładem finansowym.
Po trzecie – brak możliwości rozliczania kosztów administracyjnych za pomocą kosztów ryczałtowych i wąski katalog kosztów administracyjnych.
Katalog kosztów ograniczony jest do trzech pozycji:
- wynagrodzenie kadry administracyjnej realizatora Programu, której powierzono zadania związane z realizacją usług asystencji osobistej, w tym koszty obsługi księgowej związanej z wykonywaniem zadań w ramach Programu,
- wynagrodzenie koordynatora Programu,
- koszt zakupu materiałów biurowych niezbędnych do realizacji zadań w ramach Programu.
Programy te wymagają wysokiego zaangażowania pracowników administracyjnych, posiadania biura organizacji z pełną dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami, obsługi prawnej związanej z potrzebami pracowników i beneficjentów programów, czasami wymiany sprzętu biurowego, lub dodatkowych szkoleń dla osób realizujących usługi asystencji.
Organizacja zwraca się z opinią i prośbą o zmianę i rozszerzenie katalogu kosztów administracyjnych. Korzystniejsze także dla organizacji byłoby rozliczanie kosztów administracyjnych metodą ryczałtową. Znacznie ułatwiło by to rozliczanie projektu, a także ułatwiłoby to realizatorowi finansowanie pojawiających się wydatków związanych z projektem, obecnie niemieszczących się w katalogu kosztów kwalifikowanych.
O Akademii NGO
Artykuł powstał w ramach projektu: Akademia NGO – dobre prawo dla integracji realizowanym przez Stowarzyszenie MOST, w którym Fundacja bierze udział.
Artykuł powstał w ramach projektu: Akademia NGO – dobre prawo dla integracji realizowanym przez Stowarzyszenie MOST. Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Jesteś organizacją pozarządową i działasz w obszarze reintegracji zawodowej lub społecznej?
Zgłoś min. 5 osób do projektu Akademia NGO – dobre prawo dla integracji!
Projekt obejmuje organizacje z terenu województwa: śląskiego i małopolskiego oraz opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Więcej o projekcie: www.akademiango.pl
Źródło: Stowarzyszenie MOST