16 października 2015 roku wybrano zwycięskie start-upy! Komisja oceniała przede wszystkim innowacyjność, realność wykonania projektu, potrzebę realizacji danego pomysłu oraz zgodność z celami i tematyką całego projektu „Start-up! Laboratoria akcji i idei przeciw mowie nienawiści”.
Oto liderzy i liderki projektów przeciwko mowie nienawiści, które będą realizowane od listopada 2015 do lutego 2016 w każdym z województw:
Liderka: Lubna Al – Hamdani, start-up: #muzułmanki/warszawianki, woj. mazowieckie
Liderka: Joanna Antonik, start-up: Wielokulturowy Kraków, woj. małopolskie
Liderka: Łucja Cieślar, start-up: Śląskie Laboratorium Idei & Akcji: GOŚCINNOŚĆ, woj. śląskie
Liderka: Iwona Gałązka, start-up: (Nie)typowe kobiety przeciwko mowie nienawiści,woj. opolskie
Liderka: Eliza Gaust, start-up: Opowiedz się, woj. łódzkie
Liderka: Jolanta Goździk, start-up: Rozmowy o mowie, woj. lubelskie
Liderka: Paulina Karczewska, start-up: Ludzka twarz, woj. podlaskie
Lider: Jakub Kubiec, start-up: Obcy – to też ja, woj. świętokrzyskie
Lider: Michał Pawłowski, start-up: Pionierzy równości, woj. warmińsko – mazurskie
Lider: Maciej Piotrowski, start-up: Wiejscy bohaterowie, woj. podkarpackie
Lider: Michał Skrzypczak, start-up: Wojownicy jesieni życia, woj. zachodniopomorskie
Lider: Tomasz Solarski, start-up: Laboratoria komunikacji, woj. pomorskie
Liderka: Izabela Sum, start-up: Imieniny – obraz nas samych, woj. dolnośląskie
Lider: Artur Świtalski, start-up: Inna perspektywa, woj. mazowieckie
Liderka: Sylwia Wodzińska, start-up: #mamygłos, woj. wielkopolskie
Lider: Mateusz Wojcieszak, start-up: Hejt_ALERT, woj. kujawsko – pomorskie
Liderka: Katarzyna Zawadzka, start-up: Sport start, hejt stop, woj. lubuskie
Na początku przyszłego tygodnia będziecie mogli dowiedzieć się więcej o realizowanych start-upach i ich autorach/autorkach.
‘Start-up’ to laboratorium, a zarazem przestrzeń do rozwijania inicjatyw w zakresie praw człowieka, wielokulturowości oraz do mierzenia się z wyzwaniami społecznymi związanymi z (nie)przestrzeganiem standardów w tym zakresie, zwłaszcza dotyczących mowy nienawiści. Stawiamy na oddolne inicjatywy, odpowiadające na lokalne potrzeby i problemy, które staną się okazją do wymiany poglądów i pomysłów z aktywistkami i aktywistami z innych części Polski. Tworząc własny ‘start-up’ uczestniczki i uczestnicy mają okazję i miejsce do rozwoju swojego potencjału liderskiego, realizacji autorskich działań opartych na zasadach partnerstwa i współpracy z innymi.
W pierwszym etapie projektu uczestniczki i uczestnicy, które/którzy reprezentują wszystkie 16 województw, biorą udział w
szkoleniach i warsztatach (on- i off-line), by rozwinąć niezbędną wiedzę i umiejętności, potrzebne do działania przeciw mowie nienawiści. Następnie, na bazie tych doświadczeń liderki i liderzy we współpracy z ekspertkami i ekspertami stworzą koncepcje swoich ‘start-upów’ idei oraz opracują strategię ich działania w swoich społecznościach lokalnych. Autorki i autorzy najciekawszych i najbardziej innowacyjnych pomysłów w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści zostaną wybrani na liderkę/lidera ‘start-upu’ w swoim województwie i będą odpowiedzialni za wdrożenie w życie tego pomysłu. Na podsumowanie projektu zostaną zorganizowane 2 konferencje regionalne, podczas których liderki/liderzy ‘start-upów’ podzielą się z rówieśnikami swoimi doświadczeniami oraz pomysłami.