Uprawnionych do głosowania jest blisko 30 milionów Polaków. Część z nich w niedzielę odda swój głos na wybranych kandydatów. Część z nich zrezygnuje z udziału wyborach, niektórzy pewnie zwyczajnie nie znajdą czasu, aby odwiedzić lokal wyborczy. Są jednak obywatele, którzy mimo chęci, nie mogą głosować. Prawo wyborcze zostało im odebrane przez sąd. Jedną z takich osób jest więźniarka Aresztu Śledczego Warszawa - Grochów. Blogerka, uczestniczka warsztatów edukacyjnych i artystycznych, podopieczna Fundacji Dom Kultury.
W więzieniu spędziła już ponad 20 lat. Stąd przydomek “Pełnoletnia”. Na podstawie art. 40§1 kk Sąd orzekł wobec niej pozbawienie praw publicznych na okres 10 lat. Nie może głosować.
“Wiem, że mój głos by niczego nie zmienił, ale też dlaczego ma być mniej ważny?” – mówi Pełnoletnia. “Nie chodzi mi o to, by zaprzestać karania – nie! Tylko, żeby to miało sens, żeby nie było eliminacją”.
Kobiety osadzone w Areszcie Śledczym Warszawa Grochów to podopieczne Fundacji Dom Kultury. Fundacja prowadzi w więzieniach projekty kulturalne i artystyczne, dając tym samym osadzonym możliwość rozwoju i komunikacji ze społeczeństwem. Dwa razy w tygodniu wolontariusze Fundacji, często artyści, pojawiają się w areszcie, aby pracować z osadzonymi. W działania Fundacji do tej pory zaangażowali się m.in.: Paweł Althamer, Artur Żmijewski, Sławek Belina, Andrzej Budek czy Mamadou Diouf, Jacek Rozenek, Joanna Zientarska.
“W więzieniu dostałam pierwszą okazję w życiu, żeby korzystać z kultury. Dzięki Fundacji zaczęłam pisać, prowadzić gazetkę więzienną, potem bloga. Poznałam artystów. Okazało się, że mam talent. Niedługo wyjdę na wolność. Koniecznie chcę zdać maturę i pracować. Zostanę szwaczką. A wolny czas będę poświęcać na sztukę” – mówi Iwona, kolejna podopieczna Fundacji.
Wyjątkowym na skalę kraju jest projekt eWKratke.pl. Blog tworzony przez kobiety odbywające karę więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie Grochowie. Bez dostępu do Internetu, przede wszystkim dzięki mrówczej pracy oddanych wolontariuszy, już czwarty rok można czytać ich posty i prowadzić z nimi dialog.
Fundacja Dom Kultury zbiera środki na swoją działalność. Do tej pory w projektach Fundacji wzięło udział ponad 1700 osób! Wszystkie zebrane fundusze przekazane zostaną na pokrycie niezbędnych kosztów zajęć edukacyjnych z osadzonymi kobietami. Wpłat można dokonać na pośrednictwem strony: www.fundacjadomkultury.pl lub bezpośrednio na konto Fundacji: 28 1600 1462 1821 2325 1000 0001.
Więcej informacji chętnie dostarczymy Państwu mejlowo.
Pozdrawiam,
Justyna Domasłowska Szulc
605284599
www.fundacjadomkultury.pl