Na skutek protestów siedmiu organizacji w sprawie procedury wyboru przedstawicieli NGO do KM KPO pod auspicjami Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa, Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zdecydował o ponownym przeprowadzeniu procedury naboru przedstawicieli organizacji pozarządowych. Do tej decyzji odnosi się grupa przedstawicieli/lek społeczeństwa obywatelskiego w Podkomitecie ds. rozwoju partnerstwa.
Sz. P. Grzegorz Puda
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej
Dotyczy: wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych do Komitetu Monitorującego Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KM KPO) oraz pisma z dnia 30 września 2022 w sprawie ponownego przeprowadzenia procedury naboru przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w obszarach praw podstawowych i niedyskryminacji do KM KPO
Szanowny Panie Ministrze,
Jako członkowie/inie Podkomitetu do spraw rozwoju partnerstwa, reprezentujący w Podkomitecie zorganizowane społeczeństwo obywatelskie, którzy - w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 26.07.2022 (DSR-Xd.6011.19.2022) - przygotowali i przeprowadzili proces wyboru czterech przedstawicieli/lek społeczeństwa obywatelskiego do KM KPO, wyrażamy zaskoczenie treścią Pana listu z 30 września (DSR-Xd.5202.10.2022), zapowiadającego ogłoszenie ponownego naboru przedstawicieli/ek organizacji społecznych do KM KPO w związku z pismami podważającymi prawidłowość i rzetelność procesu wyboru, nadesłanymi do ministerstwa w okresie 8-21 września przez 7 organizacji.
Jako organizatorzy procesu wyborów - w imieniu i pod auspicjami Podkomitetu - uważamy, że przygotowując i przeprowadzając procedurę naboru, zarówno do Kolegium Elektorskiego, które dokonywało oceny zgłoszeń, jak i wyboru przez Kolegium przedstawicieli organizacji społecznych do KM KPO, dochowaliśmy najwyższych standardów jawności, przejrzystości i inkluzywności. Proces wyboru oparty był o jasne, podane do publicznej wiadomości merytoryczne kryteria, podkreślające kompetencje i doświadczenie niezbędne do sprawowania funkcji członka/ini KM KPO. Na każdym etapie tego procesu zwracaliśmy uwagę na przestrzeganie zasad równego dostępu, oraz zachowanie niezależności i bezstronności osób zaangażowanych w proces wyboru.
Jesteśmy zdumieni, że Pan Minister zdecydował się na ogłoszenie nowego naboru do KM KPO w odpowiedzi na listy siedmiu organizacji, powtarzających w swoich pismach te same nieuzasadnione zarzuty sprowadzające się do tego, że nie konsultowano z nimi procedury wyboru, nie widziały ogłoszenia o naborze i nie zgadzają się z wynikami wyborów, a szczególnie z tym, że jedną z wybranych do KM KPO osób jest prezeska największej federacji organizacji pozarządowych, która wiosną ub.r. zorganizowała wysłuchania publiczne KPO.
Odnosząc się do zarzutów powtarzanych w pismach w/w organizacji, pragniemy przypomnieć, że:
1) Termin przeprowadzenia wyborów został wyznaczony przez Pana Ministra. W swoim piśmie, skierowanym do Podkomitetu, które otrzymaliśmy 1 sierpnia br. wskazał Pan 3 tygodniowy termin na wyłonienie przedstawicieli/le do KM KPO. Na nasz wniosek termin ten wydłużony został do 31 sierpnia.
2) Mimo okresu urlopowego przygotowaliśmy, w odpowiedzi na Pana pismo, procedurę wyłaniania Kolegium Elektorskiego i wyboru przedstawicieli/ek społeczeństwa obywatelskiego do KM KPO i 11 sierpnia przedstawiliśmy ją Podkomitetowi. W tworzeniu procedur brali udział przedstawiciele /lki wszystkich organizacji społecznych reprezentowanych w Podkomitecie, a w wyborze kandydatów/tek zgłoszonych do KM KPO 13 przedstawicieli/ek organizacji społecznych, w tym wszyscy, którzy zgłosili się Kolegium Elektorskiego w otwartym naborze. Ich nazwiska wraz ze szczegółowym opisem całego procesu tworzenia procedur i przeprowadzenia wyborów znajdują się w przesłanym panu Ministrowi protokole, który opublikowany został także po zakończeniu wyborów na ngo.pl.
2) 12 sierpnia, wobec braku sprzeciwu i uwag ze strony Podkomitetu, zwróciliśmy się mailowo do Ministerstwa o zamieszczenie ogłoszeń o naborze na stronie Ministerstwa w dziale Aktualności i na podstronie Podkomitetu, jednocześnie publikując je na portalu ngo.pl, będącym od 20 lat głównym źródłem informacji dla środowiska pozarządowego w Polsce. Na naszą prośbę otrzymaliśmy odpowiedź, że w opinii Ministerstwa wystarczy publikacja ogłoszeń na stronie ngo.pl, ponieważ w ten sposób zachowana i podkreślona zostanie autonomiczność i niezależność procesu wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych przez samo środowisko.
3) Zgłoszenia do Kolegium Elektorskiego przyjmowane były od dnia opublikowania ogłoszenia tj. od 12 sierpnia do 18 sierpnia a zgłoszenia do KM KPO od 12 sierpnia do 23 sierpnia. Był to okres dwukrotnie dłuższy niż w procedurze naboru przeprowadzanej przez zespół Rady Działalności Pożytku Publicznego ds. funduszy i realizacji zasady partnerstwa, na którą powołują się autorzy protestów. W tamtej procedurze, czas na zgłaszanie kandydatów wynosił 7 dni (od 17 do 23 czerwca), a oceny zgłoszeń dokonywała komisja składająca się z członków i członkiń zespołu uzupełniona o osoby zaproszone imiennie przez nich do tego grona, bez ogłoszenia publicznego naboru. Jednocześnie nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do KM KPO wskazywanych przez Radę ds. Dialogu z Młodym Pokoleniem w ogóle nie został przeprowadzony i nie jest jasne, ani znane publiczne, według jakich kryteriów Rada ta wskazała swoich przedstawicieli, w tym dwoje członków/iń z komisji Zespołu ds. Funduszy i Realizacji Zasady Partnerstwa dokonującej wyborów w procedurze Rady Działalności Pożytku Publicznego.
4) Termin na składanie zgłoszeń został dodatkowo wydłużony o 24 godziny w związku z powzięciem informacji przez Kolegium Elektorskie, że niektóre zgłoszenia nie trafiły na skrzynkę Podkomitetu. Warunkiem uznania ponownie przesłanego zgłoszenia było załączenia dowodu przesłania go w pierwszym terminie. Informacja o wydłużeniu o 24 godziny terminu ponownego wysłania zgłoszeń przez organizacje, których zgłoszenia nie trafiły na skrzynkę mailową podaną w ogłoszeniu, została opublikowana na ngo.pl, by zapewnić równy dostęp wszystkim, których zgłoszenia nie trafiły w pierwszym terminie na skrzynkę Podkomitetu.
Mając na uwadze wskazane powyżej fakty, uważamy, że procedura naboru pod auspicjami Podkomitetu, została przeprowadzona w sposób jawny i transparentny, zgodnie z wyznaczonymi przez Ministerstwo ramami czasowymi, a podczas realizacji każdego etapu procedury skutecznie dołożono wszelkich starań do zachowania formalnej poprawności. Zarówno nabór na kandydatów i kandydatki do KM KPO jak i do Kolegium Elektorów, jako ciała dokonującego ostatecznego wyboru kandydatów, miały charakter otwarty i jawny, co oznacza, że każda organizacja pozarządowa mogła wziąć w nich udział, w tym siedem organizacje, które wystosowały protesty. Informacje o naborze zostały ogłoszone w największym w Polsce portalu internetowym, który od 20 lat swojego istnienia stanowi uznane medium wymiany informacji w sektorze pozarządowym oraz rozesłane do ponad 2 tysięcy uczestników Wysłuchań dot. Krajowego Planu Odbudowy. Każda z zainteresowanych stron miała więc dostęp do informacji o naborze.
W związku z brakiem jakichkolwiek uchybień formalnych dotyczących wyboru przez Kolegium Elektorskie przedstawicieli/lek organizacji pozarządowych do KM KPO wskazanych przez nas w piśmie z dnia 30.08.2022, uważamy, że osoby te powinny zostać włączone do pracy w KM KPO i gorąco o to apelujemy. Ogłoszony przez Pana Ministra nowy nabór proponujemy uznać jako nabór uzupełniający na kolejne miejsca w KM. Jednocześnie, zgłaszamy zastrzeżenie do zaproponowanej w ogłoszeniu o nowym naborze procedury, w której decyzje o wyborze przedstawicieli/lek społeczeństwa obywatelskiego podejmują urzędnicy ministerialni. Takie podejście godzi w niezależności i autonomię środowiska pozarządowego, które powinno w sposób niezależny i autonomiczny wyłonić swoich reprezentantów w KM KPO, tak jak czynią to inni partnerzy: społeczni i gospodarczy.
Z poważaniem
Grupa przedstawicieli/lek społeczeństwa obywatelskiego w Podkomitecie ds. rozwoju partnerstwa
Maciej Bielawski
Karolina Cyran-Juraszek
Paweł Dębek
Arkadiusz Jachimowicz
Iwona Janicka
Ewa Kulik-Bielińska
Maciej Kunysz
Cezary Miżejewski
Krzysztof Mrozek
Justyna Ochędzan
Teresa Tiszberek
Waldemar Weihs
Jakub Wygnański
Przemysław Żydok
Kopie otrzymują:
Kolegium Elektorskie:
Tomasz Musielski, Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego Ja Ty My, Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych
Małgorzata Szuleka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Julia Kluczyńska, Forum Darczyńców,
Grzegorz Wiaderek, Instytut Praw i Społeczeństwa INPRIS,
Alina Kozińska-Bałdyga, Federacja Inicjatyw Oświatowych,
Jan Twardowski, Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii,
Stanisław Maćkowiak, Federacja Pacjentów Polskich
Obserwatorzy:
Małgorzata Lelińska, Konfederacja Pracodawców Polskich Lewiatan
Marcin Tumanow, Business Center Club
Zygmunt Mierzejewski, OPZZ
Osoby wybrane w procedurze przeprowadzonej pod auspicjami Podkomitetu
Karolina Dreszer-Smalec, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Adama Zawisny, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami
Szymona Osowski, Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Mirosława Makuchowska, KampaniiaPrzeciw Homofobii
-
→ Pismo do Ministra Grzegorza Pudy 19.09.2022
pdf ・48.08 kB
-
→ Odpowiedź MFPR do członków Podkomitetu 30.09.2022
pdf ・104.5 kB
-
→ List do Ministra Grzegorza Pudy 3.10.2022
pdf ・59.63 kB
Źródło: Podkomitet ds. rozwoju partnerstwa