Wybory prezydenckie: Prawnicy zachęcają do aktywności obywatelskiej. Napiszą też protesty wyborcze
Termin i sposób przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku jest wciąż nieznany. W związku ze stanem niepewności prawnej i politycznej, trójmiejski Instytut Metropolitarny powołał Wyborczy Sztab Kryzysowy. To oddolna inicjatywa, która stawia sobie za cel monitorowanie sytuacji polityczno-prawnej, edukowanie obywateli w zakresie ich praw wyborczych oraz merytoryczne koordynowanie akcji składania protestów wyborczych do Sądu Najwyższego.
#WyborczySztabKryzysowy
Powołanie Sztabu jest zasługą Instytutu Metropolitalnego, zajmującego się na co dzień eksperckim wsparciem jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów prywatnych w zakresie urbanistyki, prawa i prowadzenia polityk miejskich. Instytut w facebookowym poście upamiętniającym wstąpienie Polski do Unii Europejskiej pisze o sobie tak: "W Instytucie Metropolitalnym wierzymy, iż międzynarodowa współpraca przyczynia się do rozwoju miast i regionów, pozwalając budować odpowiedzialne społeczeństwo w duchu jedności i solidarności - uniwersalnych wartości, które nie raz pomagały nam - Polakom - uporać się z kryzysami, które jako Naród napotykaliśmy na przestrzeni dziejów. Dziś szczególnie potrzebujemy owych wartości. Tylko zjednoczeni i tylko solidarni, troszcząc się o siebie i wspierając się wzajemnie, stawimy czoła wszelkim przeciwnościom i problemom - również tym, z którymi być może w niedalekiej przyszłości zmierzyć się będą musiały tak ważne dla nas metropolie i samorządy."
Sztab zrzesza przede wszystkim prawników zajmujących się naukowo prawem konstytucyjnym i ustrojowym na polskich uczelniach takich jak Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie, Uniwersytet Śląski czy Akademia Leona Koźmińskiego. Inicjatywę wspierają również aktywiści, lokalni społecznicy oraz inne NGO.
Ukierunkowani na wsparcie
Członkowie Wyborczego Sztabu Kryzysowego monitorują pojawiające się akty prawne, działania rządu, funkcjonowanie Państwowej Komisji Wyborczej, Poczty Polskiej, a także innych organów i urzędów zaangażowanych w przeprowadzanie wyborów. Wszystkie przypadki naruszenia prawa będą odnotowywane w specjalnym archiwum, które następnie zostanie wykorzystane do przygotowywania wzorów protestów wyborczych. Takie szablony zostaną publicznie udostępnione w internecie tak, aby każdy, kogo prawa zostaną naruszone, mógł łatwo złożyć protest wyborczy.
Na facebookowej stronie Instytutu Metropolitarnego prowadzona jest akcja edukacyjna, w ramach której eksperci i aktywiści, w formie filmów, grafik i wpisów, dzielą się wiedzą prawniczą, analizami dotyczącymi zaistniałej sytuacji, a także zachęcają do własnych przemyśleń i aktywności obywatelskiej.
Protesty Wyborcze
Eksperci Wyborczego Sztabu Kryzysowego wskazują szereg naruszeń, których do tej pory dopuściła się władza. Wskazują m.in. na brak kampanii wyborczej, liczne naruszenia procedury legislacyjnej podczas prac nad aktami prawnymi w Parlamencie oraz na łamanie podstawowych zasad prawa konstytucyjnego, jak i prawa wyborczego.
Pomimo głośno wyrażanych wątpliwości dotyczących ważności nadchodzących wyborów, Wyborczy Sztab Kryzysowy nie namawia do ich bojkotu, ani do wzięcia udziału w głosowaniu. "Każdy musi zdecydować sam jaką taktykę przyjąć w tej sytuacji" – wskazuje prezes Instytutu Metropolitarnego, dr Jakub H. Szlachetko.
Gdy wybory wreszcie się odbędą, Instytut chętnie wesprze osoby zainteresowane ochroną ich konstytucyjnych i ustawowych praw.
Prawnicy i aktywiści wyrażają chęć wsparcia obywateli w tworzeniu protestów wyborczych.
Akcję śledzić można na profilu Instytutu Metropolitalnego na Facebooku oraz obserwując hashtag #WyborczySztabKryzysowy w mediach społecznościowych.