Rada Działalności Pożytku Publicznego nie przyjęła jeszcze formalnie uchwał, ale wskazała już kolejnych przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy zasiądą w komitetach monitorujących programy operacyjne: Inteligentny Rozwój, Infrastruktura i Środowisko oraz Pomoc Techniczna. Nadal czekamy na rozstrzygnięcia w sprawie PO Wiedza Edukacja Rozwój.
Wybory na przedstawicieli organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących programy operacyjne Wiedza Edukacja Rozwój, Inteligentny Rozwój, Infrastruktura i Środowisko i Pomoc Techniczna już się zakończyły, minęły także terminy na zgłaszanie ewentualnych protestów. Nie wszystkie miejsca przeznaczone dla organizacji pozarządowych w komitetach udało się obsadzić w drodze wyborów, ponieważ nie we wszystkich obszarach zgłoszono kandydatów lub zgłoszono je nieprawidłowo. W takich przypadkach decyzja o wskazaniu członków do komitetu należała do Rady Działalności Pożytku Publicznego. RDPP zajęło to jednak trochę czasu. Między innymi dlatego, że – chociaż zgodnie z ordynacją wyborczą ma pełną swobodę we wskazywaniu "brakujących" członków komitetów – członkowie Rady chcieli ustalić, jakimi zasadami będą się pomocniczo kierować przy wyborze przedstawicieli organizacji. Rada zajęła się tym podczas swego posiedzenia, 15 stycznia 2015 r.
Zasady wyboru
Ustalono zatem, że:
- Rada może brać pod uwagę osoby, które kandydowały do innego komitetu w tym samym lub pokrewnym obszarze tematycznym, uwzględniając jednocześnie liczbę głosów oddanych na daną kandydaturę.
- Rada może brać pod uwagę osoby, które kandydowały do tego samego komitetu, lecz ich zgłoszenie dotyczyło innego obszaru tematycznego.
- Rada może brać pod uwagę osoby, które zgłosiły się w danym obszarze do tego samego komitetu monitorującego, lecz ich zgłoszenia zostały odrzucone na etapie wstępnej weryfikacji.
RDPP brała także pod uwagę kwalifikacje i doświadczenie kandydata w obszarze, w którym ubiegał się o członkostwo w komitecie monitorującym.
Opierając się na tych zasadach, Rada wskazała następujących członków komitetów monitorujących PO Inteligentny Rozwój oraz PO Infrastruktura i Środowisko.
PO Inteligentny Rozwój
W Komitecie Monitorującym Program Operacyjny Inteligentny Rozwój brakowało przedstawiciela organizacji pozarządowych działających w obszarze ochrona środowiska. Na to miejsce wpłynęło tylko jedno zgłoszenie, które odrzucono, ponieważ kandydat i zastępca byli tej samej płci. Jednak po rozmowach, organizacja zgłaszająca zaproponowała wskazanie kobiety ma miejsce dla zastępcy. Wobec tego RDPP, zgodnie z trzecią z przyjętych zasad oraz biorąc pod uwagę doświadczenie i branżowy charakter organizacji udzielających poparcia tej kandydaturze, zdecydowała o wskazaniu na to miejsce Jerzego Bagińskiego jako członka komitetu oraz Małgorzatę Jędrzejowską-Popiołek jako zastępczynię, zgłoszonych przez Fundację Poszanowania Energii.
Wobec tego w Komitecie Monitorującym PO Inteligentny Rozwój organizacje pozarządowe będą reprezentowali ostatecznie:
- Jacek Ostrowski (zastępczyni Agnieszka Siekiera) zgłoszeni przez Fundację Fundusz Współpracy – na miejscu dla przedstawiciela organizacji pozarządowej działającej na rzecz promowania włączenia społecznego, równości szans płci, równości szans i niedyskryminacji;
- Joanna Brzozowska-Wabik (zastępca Łukasz Broniszewski) zgłoszeni przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych – na miejscu dla przedstawiciela organizacji pozarządowej o charakterze federacyjnym;
- Jerzy Bagiński (zastępczyni Małgorzata Jędrzejowska-Popiołek) zgłoszeni przez Fundację Poszanowania Energii na miejsce dla organizacji pozarządowych działających w obszarze ochrony środowiska;
- Józef Suchy (zastępczyni Halina Miłaszewicz) zgłoszeni przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT na miejsce dla przedstawiciela organizacji pozarządowej ze sfery prac badawczo-rozwojowych.
PO Infrastruktura i Środowisko
W Komitecie Monitorującym PO Infrastruktura i Środowisko nie było zgłoszeń na miejsca dla przedstawiciela organizacji działającej w obszarze promowania włączenia społecznego lub równości szans płci lub równości szans i niedyskryminacji oraz na miejsce dla przedstawiciela organizacji o charakterze federacyjnym.
Stosując jedną z przyjętych zasad, na pierwsze z tych miejsc, Rada dokonała wyboru spośród osób, które zgłosiły się do komitetu monitorującego PO WER w zbliżonych obszarach tematycznych i zyskały drugi w kolejności wynik wyborczy. Wybór dotyczył par kandydatów: Grzegorz Kozłowski (zastępczyni Agata Gawska) zgłoszeni przez Fundację Aktywizacja, Cezary Miżejewski (zastępczyni Karolina Cyran-Juraszek) zgłoszeni przez Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych oraz Beata Matyjaszczyk (zastępca Wiesław Turzyński) zgłoszeni przez Polską Radę Organizacji Młodzieżowych.
RDPP zdecydowała się na miejsce dla przedstawiciela organizacji działającej w obszarze promowania włączenia społecznego lub równości szans płci lub równości szans i niedyskryminacji w PO IiŚ wskazać Beatę Matyjaszczyk jako członkinię komitetu oraz Wiesława Turzańskiego jako jej zastępcę. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Beata Matyjaszczyk reprezentuje Związek Harcerstwa Polskiego, a Wiesław Turzyński – Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Jest to pierwszy przypadek, gdy obie te organizacje wspólnie wystawiły kandydatów do ciał opiniodawczych.
W drugim z nieobsadzonych obszarów (dla organizacji o charakterze federacyjnym) wybór był między dwoma parami kandydatów:
- Iwoną Żuk-Magierską (zastępca Arkadiusz Czocher) – pierwotnie zgłoszoną przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych na miejsce dla federacji organizacji pozarządowych w komitecie monitorującym PO Inteligentny Rozwój
- oraz Joanną Furmagą (zastępca Piotr Nieznański) – pierwotnie zgłoszoną przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć na miejsce dla organizacji działającej w obszarze ochrona środowiska w komitecie monitorującym PO Infrastruktura i Środowisko.
Na miejsce dla organizacji o charakterze federacyjnym w komitecie monitorującym PO IiŚ Rada zdecydowała się wskazać Joanną Furmagę i Piotra Nieznańskiego.
Ostatecznie więc w Komitecie Monitorującym PO Infrastruktura i Środowisko organizacje pozarządowe reprezentowane będą przez:
- Renatę Cybor (zastępca Leszek Filipiak) zgłoszoną przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych na miejsce dla przedstawiciela organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska;
- Tobiasza Adamczewskiego (zastępczyni Julia Krzyszkowska) zgłoszonego przez Fundację WWF Polska, Krzysztofa Rytela (zastępczyni Marta Wiśniewska) zgłoszonego przez Centrum Zrównoważonego Transportu oraz Jakuba Krzysztofa Adamskiego (zastępczyni Anna Pielaszek) zgłoszonego przez SISKOM – Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji na miejsca dla organziacji pozarządowych właściwych ze względu na rodzaj działalności objętej PO IiŚ;
- Beatę Matyjszczyk (zastępca Wiesław Turzański) zgłoszoną przez Polską Rade Organizacji Młodzieżowych na miejsce dla przedstawiciela organizacji działającej w obszarze promowania włączenia społecznego lub równości szans płci lub równości szans i niedyskryminacji;
- Joannę Furmagę (zastępca Piotr Nieznański) zgłoszoną przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć na miejsce dla organizacji o charakterze federacyjnym.
PO Pomoc Techniczna
W Programie Operacyjnym Pomoc Techniczna nie było zgłoszeń na miejsca dla organizacji działających w obszarze włączenia społecznego lub równości szans płci lub równości szans i niedyskryminacji oraz w obszarze ochrona środowiska. Rada zdecydowała się skorzystać z zasady, w myśl której może brać pod uwagę osoby, które kandydowały do innego komitetu w tym samym lub pokrewnym obszarze tematycznym, uwzględniając jednocześnie liczbę głosów oddanych na daną kandydaturę.
W pierwszym z nieobsadzonych obszarów wybór był między dwoma parami kandydatur, zgłoszonych pierwotnie do PO WER: Beatą Matyjaszczyk (Wiesławem Turzyńskim zastępcą), którzy kandydowali w PO WER na miejsce dla organizacji działającej na rzecz równości szans i niedyskryminacji (z wyłączeniem organizacji działającej na rzecz osób niepełnosprawnych) Cezarym Miżejewskim (Karoliną Cyran-Juraszek jako zastępczynią), którzy kandydowali w PO WER na miejsce dla organziacji działającej w obszarze promowania włączenia społecznego i edukacji. Rada zdecydowała się poprzeć tę ostatnią parę.
Na miejsce dla organizacji działającej w obszarze ochrony środowiska wybór był także między dwoma parami, które pierwotnie kandydowały do PO WER także na miejsce dla organizacji działającej w obszarze ochrona środowiska: Hubertem Pasiakiem (Anna Tarkowska zastępczyni) oraz Krzysztofem Wychowałkiem (Elżbieta Lenarczyk-Priwieziencew zastępczyni). Rada wskazała tę ostatnią parę.
Wobec tego w Komitecie Monitorującym PO Pomoc Techniczna zasiądą następujący przedstawiciele organizacji pozarządowych:
- Michał Dymkowski (zastępczyni Agata Wiśniewska Górczewska) zgłoszony przez Stowarzyszenie Dialog Społeczny na miejsce dla przedstawiciela organizacji pozarządowej właściwej ze względu na rodzaj działalności objętej Programem
- Cezary Miżejewski (zastępczyni Karolina Cyran-Juraszek) zgłoszony przez Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych WRZOS na miejsce dla przedstawiciela organizacji działającej w obszarze włączenia społecznego lub równości szans płci lub równości szans i niedyskryminacji;
- Krzysztof Wychowałek (zastępczyni Elżbieta Lenarczyk-Priwieziencew) zgłoszony przez Stowarzyszenie Polska Zielona Sieć na miejsce dla przedstawiciela organizacji dzialającej w obszarze ochrona środowiska.
- Iwona Janicka (zastępca Krzysztof Budziński) zgłoszona przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych na miejsce dla przedstawiciela federacji organizacji pozarządowych (na to miejsce została zgłoszona tylko ta jedna para kandydatów, dlatego nie przeprowadzono tutaj głosowania).
PO Wiedza Edukacja Rozwój
Nadal czekamy na decyzję Rady Działalności Pożytku Publicznego w sprawie ostatecznego wskazania przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy zasiądą w komitecie monitorującym PO WER. Przyczyną tego opóźnienia jest protest, jaki złożył Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych z Białegostoku. OWOP zarzuca w nim kilku kandydatom prowadzenie sterowanego zbierania głosów drogą mejlową i telefonicznie, w wyniku czego największą liczbę głosów zebrali ci kandydaci oraz osoby przez nich wskazane.
Będzie można ich spotkać
Przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy zostali wybrani lub wskazani na członków komitetów monitorujących (zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym) będzie można spotkać podczas konferencji, organizowanej przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych. Podczas spotkania – zaplanowanego na 28 stycznia 2015 r. – odbędzie się dyskusja między przedstawicielami administracji i strony społecznej nad dobrymi praktykami realizacji zasady partnerstwa, między innymi w obszarze monitorowania i zarządzania dystrybucją funduszy europejskich w ramach perspektywy 2014-2020. Jednym z punktów konferencji mają być wspólne ustalenia z nowo wybranymi członkami komitetów monitorujących.
Źródło: RDPP, Departament Pożytku Publicznego, inf. własne