Wybór przedstawicieli powiatowych rad organizacji pozarządowych do PROP nowej kadencji...
Witam serdecznie i zapraszam do lektury listu skierowanego do lokalnych rad organizacji pozarządowych ze wszystkich powiatów i miast na prawach powiatu w woj. pomorskim, a także do Członkiń i Członków organizacji pozarządowych w powiatach, w których nie powstała lub nie funkcjonuje Rada Organizacji Pozarządowych (ROP).
Drodzy - Członkinie i Członkowie powiatowych Rad Organizacji Pozarządowych w woj. pomorskim, Członkinie i Członkowie pomorskich organizacji pozarządowych.
W związku z tym chciałbym najpierw – w imieniu całej Rady – podziękować wszystkim Wam za współpracę, podejmowaną współodpowiedzialność za integrację i rozwój Trzeciego Sektora w naszym województwie, a także bardzo zwyczajne, niezmiernie ważne uwagi, sugestie i propozycje. Bardzo ufamy, że ta współpraca i dwubiegunowy przekaz informacji będą z każdym dniem coraz obfitsze, a przez to także owocniejsze – na co wszyscy bardzo liczymy.
Każdorazowy koniec kadencji PROP niesie za sobą określone zadania również dla lokalnych ROP. Mówi o tym Regulamin Rady (w załączeniu), w którym czytamy:
- Kadencja Rady trwa 2 lata i upływa w dniu dokonania wyboru 5 członków Rady na zebraniu plenarnym pomorskich organizacji pozarządowych.
Rada konstytuuje się na pierwszym powyborczym Zebraniu Ogólnym Członków Rady.
- Kadencja członka Rady wyłonionego przez Powiatowe Rady Organizacji Pozarządowych lub plenarne posiedzenia organizacji pozarządowych w powiatach województwa pomorskiego kończy się wraz z upływem kadencji Rady.
a/ Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych zwraca się do Powiatowych Rad Organizacji Pozarządowych o wyłonienie swego przedstawiciela do Rady nie później niż 1 miesiąc przed upływem kadencji Rady
b/ wyłoniony w Powiatowej Radzie Organizacji Pozarządowych reprezentant do Rady przedstawia protokół z odbytych wyborów oraz rekomendację
c/ w przypadku braku w powiecie Powiatowej Rady Organizacji Pozarządowych Rada podejmie działania zmierzające do powstania w powiecie Powiatowej Rady Organizacji Pozarządowych lub zorganizowania plenarnego zebrania organizacji pozarządowych w powiecie celem integracji środowiska pozarządowego oraz przeprowadzenia wyboru członka Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Dokumentem potwierdzającym dokonany wybór jest protokół wyborczy.
d/ dopuszcza się udział w pracach Rady przedstawiciela organizacji pozarządowych wybranego spośród członków Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego na prawach członka do czasu wyłonienia członka Rady(…).
Proszę zatem, aby najpóźniej w październiku dokonać wyboru swojego reprezentanta do Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych, a następnie na adres sekretariatu PROP (w stopce) przesłać protokół z wyborów (skan protokołu proszę wysłać na adres mail: prop@vp.pl). W powiatach, w których ROP nie funkcjonuje należy zorganizować plenarne spotkanie organizacji pozarządowych - istotne, by informacja o nim dotarła do możliwie najszerszego grona NGOsów oraz by była dostępna dla każdej organizacji z terenu powiatu. W razie trudności w organizacji takiego spotkania proszę o kontakt, a członkowie PROP pomogą w organizacji takiego wydarzenia.
W niektórych obszarach funkcjonalnych ZPT działają już w pełnym składzie, z mocnym udziałem NGOsów. Inne jeszcze czeka w tym względzie praca do wykonania. Wystąpiliśmy do Marszałka woj. pomorskiego o wsparcie naszych starań nad zapewnieniem rzeczywistej reprezentacji organizacji pozarządowych w każdym ZPT. Niezależnie od tego jednak każda powiatowa rada NGO powinna jak najszybciej zgłosić swojego kandydata. Sytuacja w skali całego województwa wygląda – według naszej wiedzy – następująco:
− Obszar Metropolitalny Trójmiasta – oczekujemy na zgłoszenia kandydatów rekomendowanych przez Rady z poszczególnych powiatów: Sopot, Gdańsk, lęborski, wejherowski, pucki, kartuski, nowodworski, tczewski;
− obszar funkcjonalny Słupska – brak rzeczywistej reprezentacji sektora;
− obszary funkcjonalne miejskich ośrodków subregionalnych:
Chojnice-Człuchów – częściowa (1 osoba) obecność rzeczywistego reprezentanta sektora,
Kwidzyn i Kościerzyna – reprezentatywność zapewniona,
Malbork, Lębork i Bytów – brak danych, z lokalnej prasy nie wynika udział NGO w ZPT,
Starogard Gdański – brak rzeczywistej reprezentacji.
Jak zatem widać w wielu miejscach sporo jest jeszcze do zrobienia, aby zapewnić nie tylko reprezentatywność sektora pozarządowego, ale także aby zapewnić spełnienie wymogów przyjętych przez Zarząd Województwa Pomorskiego.
Zachęcam do podjęcia bardzo sprawnych i szybkich działań, aby zarówno w Pomorskiej Radzie jak i Zintegrowanych Porozumieniach Terytorialnych byli obecni lokalni przedstawiciele demokratycznie wybieranych reprezentacji organizacji pozarządowych. W razie potrzeby jesteśmy do Waszej dyspozycji oraz służymy pomocą w realizacji poruszonych kwestii.
Z poważaniem
Marek Olechnowicz
Przewodniczący PROP
Pobierz
-
Regulamin PROP
pdf ・30.64 kB
-
List
pdf ・72.4 kB
-
Dzięki wielkie za tekst dot. wyboru reprezentacji - niech jeszcze do końca miesiąca powisi na topie jeśli można. Zastanawiam się też, czy nie tekstu, który obecnie popełniłem nie wrzucić na chwilę ogólnopolsko, coby zasygnalizować tematy, jakie pojawiły się na PFIPie... ale to znów do Waszej oceny zostawiam... Pozdrawiam
923783_201310211856300323 ・38.72 kB
Źródło: Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych