www.poznajsedziego.pl – nowy portal Fundacji Court Watch Polska
Od czwartku na nowym portalu Fundacji Court Watch Polska www.poznajsedziego.pl znajduje się lista ponad 1000 osób, które zgłosiły się do konkursów sędziowskich w 2018 r. wraz z decyzjami KRS odnośnie do poszczególnych kandydatur.
W kolejnych krokach na stronie pojawią się rekomendacje i uzasadnienia uchwał KRS oraz dane historyczne z konkursów z poprzednich lat. Docelowo będzie można prześledzić karierę i poznać sylwetkę każdego sędziego w Polsce. Będą tam również na bieżąco zamieszczane wyniki najnowszego badania Fundacji – procedury wybierania sędziów w Polsce. Tym razem pod lupę będą wzięte konkursy przeprowadzone w 2018 roku przez nową Krajową Radę Sądownictwa.
Nowe badanie będzie kontynuacją monitoringu pracy KRS poprzedniej kadencji, którego wyniki w postaci liczącego 91 stron raportu „Skąd biorą się sędziowie?” Fundacja opublikowała w kwietniu 2018. Badanie było dogłębne i wieloaspektowe: obejmowało analizę uchwał i innych dostępnych dokumentów dot. konkursów oraz wywiady zarówno z członkami byłej Rady reprezentującymi władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, jak również z uczestnikami postępowań konkursowych – zarówno z takimi, którzy zostali przez Radę wybrani, jak i takimi, którym się nie udało. Wyniki pokazały jednoznacznie, że proces wyłaniania najlepszych kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie cierpi w Polsce na poważne deficyty transparentności i obiektywizmu. Fundacja rekomendowała wtedy m.in.: jak najszybsze opracowanie i opublikowanie przez KRS wzorca kompetencyjnego dla różnych stanowisk sędziowskich, wdrożenie nowoczesnych metod selekcji czy bardziej kompleksowe badanie predyspozycji i kompetencji kandydatów: https://courtwatch.pl/blog/2018/04/26/raport-sad-biora-sie-sedziowie/.
Liczba konkursów do przeprowadzenia przez nową KRS jest ogromna. Razem z ogłoszonymi w 2018 roku konkursami na wolne stanowiska w sądach administracyjnych i powszechnych, Rada ma obsadzić w krótkim czasie ponad 700 miejsc w sądach różnego typu i szczebla. KRS aktualnej kadencji zdecyduje więc o składzie 1/3 Sądu Najwyższego i jeśli utrzyma się także dotychczasowe tempo wymiany kadr w sądach powszechnych, także o obsadzie 1/5 miejsc w pozostałych sądach.
Od kwietnia 2018 - kiedy zmienił się skład KRS - wpłynęło 1056 zgłoszeń. Nominacje sędziowskie otrzymało 333 osób, z czego Prezydent powołał do tej pory jednak tylko 116 sędziów. Fundacja sprawdzi, jakie zasady obowiązują w praktyce działań KRS? Jakie decydują kryteria wyboru? Czy wybór spełnia wymogi obiektywizmu i transparentności?
Powstawanie portalu www.poznajsedziego.pl oraz monitoring KRS niezależnymi środkami finansują obywatele wpłacając darowizny na zbiórce: https://zrzutka.pl/av79ff.
O Fundacji Court Watch Polska
Fundacja Court Watch Polska działa od 8 lat. Najbardziej znanym programem Fundacji jest Obywatelski Monitoring Sądów, w ramach którego obserwowała ona ponad 35 tys. rozpraw sądowych (co sytuuje ją na pierwszym miejscu na świecie, jeśli chodzi o programy obywatelskiej obserwacji rozpraw). W działalność Fundacji zaangażowało się dotychczas ponad 2600 wolontariuszy. Metodologia Fundacji jest promowana przez OBWE w innych krajach postkomunistycznych.
Fundacja publikuje co roku raporty na temat stanu polskiego sądownictwa, szkoli sędziów i jest głosem obywateli w sądach i w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jednocześnie Fundacja prowadzi także Program Edukacji Prawnej oraz promuje w Polsce ideę Sprawiedliwości Naprawczej. Za swoją działalność Fundacja była nagradzana zarówno przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, jak i ostatnio przez Polską Radę Biznesu. Więcej informacji na temat Fundacji na stronie internetowej: www.courtwatch.pl.
Źródło: Fundacja Court Watch Polska