Wtrącanie się jest jedynym sposobem na pozostanie realistą. Fundacja im. Heinricha Bölla obchodzi 10-lecie działalności
Właśnie mija 10 lat działalności Fundacji im. Heinricha Bölla w Polsce. Fundacja im. Heinricha Bölla jest zieloną fundacją polityczną, wspierającą rozwój społeczeństwa obywatelskiego poprzez podejmowanie wspólnych przedsięwzięć z organizacjami pozarządowymi. Organizacja podejmuje istotną społecznie, lecz często ignorowaną przez główny nurt polityczny, tematykę. Podstawowym mottem działania Fundacji są słowa jej patrona, noblisty Heinricha Bölla: „Wtrącanie się jest jedynym sposobem na pozostanie realistą”.
W uroczystości Jubileuszu Fundacji wzięli udział jej partnerzy oraz osoby, z którymi organizacja współpracowała na przestrzeni ostatniej dekady, m. in. minister Irena Wóycicka, posłanka Anna Grodzka, Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska, Andrzej Kassenberg, szef Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Grzegorz Wiśniewski, dyrektor Instytutu na rzecz Energetyki Odnawialnej i in.. Gościem honorowym wydarzenia był Ralf Fücks - prezes Fundacji im. Heinricha Bölla, będący również członkiem niemieckiej partii Zielonych od 1982 roku.
Spotkanie z okazji 10-lecia działalności Fundacji w Polsce dało możliwość do przeprowadzenia dyskusji na tematy, z którymi Fundacja programowo jest związana, m.in.: demokracji europejskiej, demokracji płci, polityki energetycznej i ochrony klimatu oraz demokratycznej Ukrainy.
W panelu podsumowującym dziesięcioletnią działalność warszawskiego biura Fundacji udział wzięła między innymi Agnieszka Graff, pisarka związana z ruchem feministycznym, od wielu lat współpracująca z Fundacją, która jej zdaniem tematykę równościową traktuje bardzo poważnie. „Nie traktujecie tematu jako przypinki do post-transformacyjnego kożucha, pomimo tego, że macie mężczyznę w nazwie Fundacji” – mówiła pół żartem pół serio Agnieszka Graff. Debaty podejmowane przez organizację owocują wieloma ważnymi publikacjami, a zasługą Fundacji jest to, że kwestie genderowe są przedstawiane nie tylko kulturowo i społecznie, lecz przede wszystkim politycznie i ekonomicznie. To między innymi dzięki inicjatywom Fundacji zaczęło się zmieniać w Polsce postrzeganie problematyki równości płci.
Warszawskie biuro Fundacji w ciągu ostatniej dekady zrealizowało ponad 100 projektów i nawiązało współpracę z ponad 50 organizacjami pozarządowymi i instytutami badawczymi. Działa na rzecz wsparcia i promocji inicjatyw w zakresie długofalowych zmian w sektorze energetycznym, równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz demokratycznego rozwoju społeczeństw krajów Partnerstwa Wschodniego.
Źródło: inf. nadesłana