Zaczęło się od niewinnego posta na grupie facebookowej „Film non-profit”, w którym Klaudia Leszczyńska, przedstawicielka Stowarzyszenia ZCF, dodała post dotyczący poszukiwania chętnych ludzi do stworzenia filmu. Tytuł posta brzmiał „Zróbmy coś fajnego” i przekształcił się w nazwę naszego stowarzyszenia. Osób zgłosiło się sporo, co poskutkowało w stworzeniu naszego pierwszego krótkometrażowego filmu „Pokusa”.
Zaczęło się niewinnie
Od sierpnia 2021 roku zaczęliśmy spotykać się regularnie. Napisaliśmy scenariusz, zorganizowaliśmy lokacje i ruszyliśmy z preprodukcją na dobre. W listopadzie odbyły się trzy intensywne dni zdjęciowe. Obecnie trwają prace przy montażu i postprodukcji dźwięku, a efektów końcowych spodziewamy się w najbliższych miesiącach. Dystrybucja naszego filmu przewiduje głównie festiwale filmowe polskie, jak i zagraniczne.
Krótko o filmie „Pokusa”
Film opowiada historię poznania oraz małżeństwa Olgi i Andrzeja. Poznają się w bibliotece, tworzą szczęśliwy związek i zakładają rodzinę. Jednak ich 5-letnia córka zachorowała na rzadką odmianę nowotworu, a pokrycie kosztów immunoterapii przekracza możliwości rodziny. Andrzej powoli traci kontrolę nad swoim życiem i popada w depresję. Olga, choć zakłada zbiórkę i walczy o życie córki, również pozostaje bezsilna. Między małżonkami wywiązują się kolejne kłótnie, aż w końcu Andrzej bierze sprawy w swoje ręce. Spotyka się ze starym przyjacielem Konradem, który proponuje mu udział w napadzie w zamian za duże pieniądze. Sytuacja jednak wymyka się spod kontroli.
W film zaangażowało się ponad 30 osób, udało nam się zorganizować cztery świetne lokalizacje oraz tira, a także zebrać ludzi z kilku województw. Po owocnej współpracy postanowiliśmy założyć stowarzyszenie zwykłe.
O Stowarzyszeniu
Sześć osób zaangażowanych w film postanowiło dalej rozwijać się w kierunku filmowym i tworzyć nowe projekty. 10 listopada 2021 roku Prezydent Miasta Krakowa dokonał wpisu do ewidencji stowarzyszeń zwykłych i tak oficjalnie zostaliśmy Stowarzyszeniem „Zróbmy Coś Fajnego”, w skrócie ZCF, z przewodniczącą Klaudią Leszczyńską. Spotykamy się co poniedziałek, aby omówić najważniejsze kwestie dotyczące Stowarzyszenia oraz aby pracować nad kolejnymi inicjatywami.
Na ten moment mamy zaplanowane trzy projekty:
Pierwszy z nich to stworzenie dokumentu o Muzeum Wsi w Maruszowie oraz o twórczości Pana Edwarda Ziarko – założyciela wspomnianego Muzeum. Aktualnie prowadzimy pracę nad pre-produkcją; zbieramy osoby chętne udzielić wywiadów dotyczących Pana Edwarda oraz Muzeum, poszukujemy partnerów medialnych, pozostajemy też w kontakcie z Panem Edwardem. Prace nad Dokumentem planujemy zakończyć w maju bieżącego roku. Celem Dokumentu jest przede wszystkim pokazanie niezwykłej osoby i twórczości Pana Edwarda, przekazanie historii o Muzeum Wsi oraz promocja regionalna Markuszowa oraz województwa Świętokrzyskiego.
Kolejnym projektem jest stworzenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Krakowie. Naszym planem jest przeprowadzanie cotygodniowych spotkań mających na celu pogłębianie wiedzy z zakresu filmu, wzajemną naukę oraz popularyzowanie wartościowych zjawisk artystycznych.
Następnym, zaplanowanym projektem jest film „Malusieńcy”.Jest to film opowiadający o spotkaniu wigilijnym czterech osób; film mocno symboliczny i skłaniający do przemyśleń. Nagrania planowane są po zakończeniu dokumentu, a efekty chcemy zaprezentować w okresie świątecznym 2022 roku.
Ponadto pracujemy też nad kilkoma krótkometrażowymi filmami oraz nad stworzeniem kanału na platformie YouTube, gdzie moglibyśmy dzielić się esejami o tematyce filmowej i filmoznawczej. Planujemy również rozwijać współpracę z lokalnymi organizacjami i fundacjami artystycznymi, oraz instytucjami kultury.
O nas
Aktualnie w skład Stowarzyszenia ZCF wchodzi 6 osób:
Klaudia Leszczyńska – pomysłodawczyni projektu „Zróbmy coś fajnego” oraz Przedstawiciel Stowarzyszenia ZCF. Od dziecka jej pasją były filmy. Pasja ta przerodziła się w studia na kierunku Filmoznawstwo i Wiedza o Nowych Mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które ukończyła w 2018. Producentka i reżyserka w jednym.
Piotr Łęcki – reżyser filmu „Pokusa”. Urodzony w 1997 r. Od zawsze pasjonowały go filmy. Ma doświadczenie w produkcjach krótkometrażowych i codziennej pracy w reklamie. Z każdym dniem zdjęciowym i projektem, coraz bardziej skupia się na inscenizacji filmowej i reżyserii.
Dawid Połomski – główny operator przy w filmie „Pokusa”. Student kierunku Zarządzanie Informacją i Publikowanie Cyfrowe na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Doświadczenie zdobyte na wielu planach filmowych i festiwalach. Pasjonat fotografii analogowej i muzyki.
Maciej Wijata – montażysta i drugi reżyser przy filmie „Pokusa”. Ma 22 lata. Jest studentem drugiego roku kierunku Sztuka i Media w Krakowie. Od zawsze interesował się twórczością wizualną, a w szczególności filmem i jego montażem. Ma za sobą parę własnych mikrofilmów oraz staży
Piotr Ćwikła – kierownik produkcji. Ma 21 lat. Student III roku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. W przeszłości pracował m. in. w telewizji oraz radiu. Uczestniczył w organizacji XVIII Węgiel Film Festival oraz XV Dwa Brzegi Festiwal filmu i sztuki. Może pochwalić się epizodami w kilku filmach oraz serialach. Na co dzień zajmuje się również organizacją wydarzeń artystycznych.
Dominika Płatek – II kierownik produkcji, ma 23 lata. Studentka Film and TV Production Management w Krakowie. Uczestniczyła przy produkcji wielu filmów fabularnych oraz teledysków, odbywała praktyki między innymi w telewizji TTV oraz w teatrze Vis-a-Vis w Krakowie. Miłośniczka musicali i muzyki.