Wszystkiego dobrego dla chorego! Napisz list do chorych – zachęca Fundacja „Dr Clown” w 31 miastach
11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. To świetna okazja, by pomyśleć o chorych i podarować im ciepłe słowo i otuchę – przekonuje Fundacja „Dr Clown”, która już po raz trzeci organizuje ogólnopolską akcję pisania listów do chorych. Akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego” Fundacja organizuje w 31 miastach.
To już trzecia ogólnopolska edycja akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego”. Listy do chorych zbierane są przez Fundację „Dr Clown” za pośrednictwem internetu oraz do pudełek zamieszczonych w wybranych punktach zaangażowanych miast. Do akcji włączyły się również szkoły, przedszkola, uniwersytety. Wiadomości do chorych mają postać kartek ze słowami otuchy i życzeniami powrotu do zdrowia – padają słowa takie, jak „Będzie dobrze!”, „Trzymaj się, walcz!”. Listy nierzadko przyjmują również formę kolorowych obrazków i malunków – szczególnie, gdy ich autorami są najmłodsi. 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, oraz w okoliczne dni, wolontariusze Fundacji „Dr Clown” przekażą listy chorym w szpitalach i hospicjach.
– W szpitalu ból, lęk i uciążliwe zabiegi są codziennością. Pamięć i życzliwość są w takiej sytuacji niezwykle cenne a ciepło i wsparcie ma również moc, o czym w Fundacji „Dr Clown” wiemy z doświadczenia, odwiedzając regularnie z „Terapią śmiechem” chorych w całej Polsce . Wierzymy, że każdy z nas, pomagając innym, sam również otrzymuje coś niezwykle cennego, że dając - otrzymujemy. Z tych spostrzeżeń zrodziła się akcja „Wszystkiego dobrego dla chorego”, która pozwala każdej chętnej osobie małym nakładem sił podarować chorym dobrą energię, w ich sytuacji wyjątkowo cenną – wyjaśnia Anna Czerniak, Prezes Zarządu Fundacji „Dr Clown”.
To już trzecia ogólnopolska edycja akcji, co roku włącza się w nią coraz więcej miejscowości. W tym roku akcja objęła 31 miast: Białystok, Bielsko-Białą, Bytom, Bydgoszcz, Chełm, Gdańsk, Gdynię, Kielce, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Krasnystaw, Rogoźnicę, Opole, Rzeszów, Przemyśl, Ustrzyki Dolne, Sanok, Starachowice, Starogard Gdański, Sieradz, Zduńską Wolę, Suwałki, Toruń, Umer, Warszawę, Wrocław, Zamość, Zieloną Górę i Żywiec.
W zeszłym roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” przekazali chorym w szpitalach i hospicjach aż 4760 listów… i jeden obraz, wzbudzając emocjonalne reakcje.
– Każdy przekazany chorym list spotyka się z radością, uśmiechem i wdzięcznością, a nierzadko również ze łzami wzruszenia – relacjonuje Anna Czerniak, Prezes Zarządu Fundacji „Dr Clown. – Od pacjentów wiemy, że w momencie kryzysu, bólu i lęku, jakie towarzyszą chorobie, świadomość, że ktoś o nas pamięta i ciepło myśli, nawet, jeśli to nieznajoma osoba, naładowuje dobrą energią i pomaga zmagać się z napotkanymi przeciwnościami – dodaje.
Na co dzień Fundacja „Dr Clown” prowadzi program „Terapii śmiechem” w szpitalach i placówkach specjalnych w ponad 80 polskich miastach. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, zaopatrzeni w fantazyjne stroje, akcesoria i kolorowe noski, regularnie odwiedzają chore dzieci, osoby dorosłe i seniorów. Sięgając po elementy iluzji, klaunady, interaktywnych zabaw i animacji oraz wspierające rozmowy, niosą chorym i ich rodzinom uśmiech i pomagają im choć na chwilę zapomnieć o chorobie, wspierając proces zdrowienia i rekonwalescencji. Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają w ten sposób do 60 000 podopiecznych.
Więcej informacji
Więcej informacji o Fundacji „Dr Clown”: www.drclown.pl, www.facebook.com/fundacja.dr.clown
Więcej informacji o akcji: Facebook: „Wszystkiego dobrego dla chorego 2019! Przekaż dobrą myśl choremu”: www.facebook.com/events/294155904617947; www.drclown.pl
Źródło: Fundacja "Dr Clown"