Wstępne założenia regulaminu konkursu FIO w 2015 r. Co o nich sądzicie?
Departament Pożytku Publicznego przedstawia wstępne założenia do „Regulaminu Konkursu FIO w 2015 r.” i prosi o zgłaszanie uwag, opinii, pomysłów dotyczących regulaminu przyszłorocznego konkursu.
Najważniejsze zmiany w Regulaminie Konkursu FIO na 2015 r. (w stosunku do Regulaminu 2014):
I. Termin realizacji zadań od 1 maja 2015 r.
II. Konkurs nie obejmie wyboru operatorów w Priorytecie 1 (operatorzy zostali wybrani na 3 lata w FIO 2014, kolejny konkurs na operatorów odbędzie w 2017 r.).
III. Z alokacji ustalonej w Regulaminie FIO 2014 r. wynika zmniejszona alokacja na konkurs FIO 2015 (ze względu na zobowiązania wynikające z projektów 2-letnich, drugich transz projektów 3-letnich).
IV. Podmiotami nieuprawnionymi są te, które otrzymały dotację na realizację projektu 3-letniego (konsekwencja zapisu z Regulaminu FIO w 2014 r.).
V. Wyodrębnienie jednego komponentu (Komponent Działań Systemowych - KDS)
VI. Ujednolicenie zasad realizacji projektów w KDS z konkursem ogólnym
- Termin (01.05.2015 r. – 30.11.2016 r.)
- Wkład własny (co najmniej 10% wartości dotacji - środki własne niefinansowe lub finansowe, w tym nie mniej niż 5% wartości dotacji wkład finansowy).
VII. Organizacje składające oferty w KDS będą zobowiązane do złożenia jej przez ePUAP zamiast wersji papierowej, a organizacje dofinansowane tak też będą składały sprawozdania.
VIII. Propozycje tematów w KDS
- promocja nowych przepisów dot. zbiórek publicznych;
- badanie współpracy administracji publicznej z III sektorem na podstawie Indeksu Jakości Współpracy;
- szkolenie potencjalnych oferentów FIO z zakresu ePUAP à kryterium strategiczne w 2016 r. i 2017 r. za 3 punkty, w 2018 r. za 6 punktów, w 2019 r. i 2020 r. obowiązek – dla wszystkich oferentów - składania ofert przez ePUAP zamiast wersji papierowej;
- edukowanie organizacji III sektora w zakresie fundraisingu;
- promocja wyodrębniania działalności odpłatnej i nieodpłatnej pożytku publicznego w statutach organizacji pozarządowych.
IX. Wprowadzenie limitu dotacji do 100 tys. rocznie niezależnie od długości trwania projektu.
X. Uwzględnienie w kryteriach strategicznych wsparcia dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Propozycja kryteriów strategicznych znajduje się w załączniku nr 1.
Źródło: Departament Pożytku Publicznego