Współpracownicy Fundacji PCPM niosą pomoc humanitarną w Charkowie i pomagają w ewakuacji
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) zaangażowała się w pomoc humanitarną w związku z wojną na Ukrainie. Współpracownicy PCPM niosą pomoc humanitarną i pomagają w ewakuacji w Charkowie, które w ostatnim czasie było celem bombardowań. Fundacja uruchomiła zbiórkę pieniężną wspierającą działania pomocowe na miejscu.
Ze względów bezpieczeństw pracownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej nie zostali na razie wysłani na Ukrainę, natomiast Fundacja PCPM uruchomiła zbiórkę pieniężną, z której środki wspierają działania ukraińskich pracowników humanitarnych współpracujących na miejscu z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. Pracownicy ci pomagają w ewakuacji mieszkańców z najbardziej zagrożonych terenów. Na zachodnim brzegu Dniepru stworzyli m.in. tranzytowy punkt humanitarny do przyjmowania ludzi z regionów objętych wojną.
„Charków jest zbombardowany. Jako współpracownicy Fundacji PCPM pomagamy ofiarom bombardowania na miejscu oraz pomagamy mieszkańcom w ewakuacji. We wtorek praktycznie cały dzień nikt nie opuszczał schronów” – mówi Irina, współpracowniczka Fundacji PCPM w Charkowie.
Fundacja PCPM nie chce upubliczniać pełnych danych swoich ukraińskich współpracowników ze względu na ich bezpieczeństwo.
„Przygotowujemy Ukraińców opuszczających swoje domy do dalszej drogi w kierunku zachodniej Ukrainy. Karmimy ich, odprawiamy dalej, pomagamy w logistyce. Aktualnie nasze najważniejsze zadanie to praca logistyczna. Koordynujemy przyjazd ludzi, oferujemy pomoc na miejscu i mówimy co dalej, jeśli planują dalszą podróż autobusem lub własnym samochodem. Podpowiadamy, gdzie po drodze mogą dostać jakiego rodzaju pomoc. To ważne, bo pozwala im zdążyć przed godziną policyjną” – dodaje Aleksiej, współpracownik PCPM w Charkowie.
Podobne punkty pomocowe tworzone są na trasie tranzytowej ze wschodu na zachód Ukrainy. W każdym z nich przybysze są otoczeni opieką i karmieni, mogą się przespać i ogrzać przed dalszą podróżą. Na wsparcie i bezpłatne zakwaterowanie mogą liczyć również ci, którzy dotarli w bezpieczniejsze miejsce i nie podjęli decyzji o dalszej podróży.
Pieniądze na utrzymanie i wyposażenie punktów pomocy humanitarnej pochodzą ze zbiórki Fundacji PCPM. Dzięki temu współpracownicy PCPM we wschodniej Ukrainie mogą kupić artykuły spożywcze, środki higieniczne, zorganizować prowizoryczną kuchni. Środki ze zbiórki pokrywają również inne koszty niezbędne do realizacji zadań pomocowych, jak np. zakup paliwa.
Więcej o pomocy PCPM na Ukrainie: https://pcpm.org.pl/fundacja-pcpm-wspiera-ukraine-podczas-wojny-z-rosja.html
Więcej o PCPM: https://pcpm.org.pl/polskie-centrum-pomocy-miedzynarodowej
Źródło: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej