Nail Ahmed (Azerbaijani Youth Council in Poland): Azerbejdżan od wieków jest miejscem otwartym na międzykulturowy dialog i współpracę. Chrześcijanie i Żydzi mają prawo do tego, by czuć się w Azerbejdżanie jak w domu i to od państwa otrzymują. Jestem z tego dumny.
Pomimo faktu, że muzułmanie stanowią większość ludności Azerbejdżanu. Państwo, ze stolicą w Baku jest także ojczyzną dla przedstawicieli innych religii i różnych grup etnicznych oraz stara się rozwijać zasady równości płci. Tolerancja i szacunek wobec mniejszości narodowych z dawnych czasów, z czasów Jedwabnego Szlaku była centralnym elementem rozwoju tego kraju i trwa aż do chwili obecnej. Po odzyskaniu niepodległości państwowej w utworzonym rządzie kobiety zajęły znaczącą ilość wysokich stanowisk.
Podczas rozpadu Związku Radzieckiego wydarzenia, które się zdarzyły wtedy, były poważnym wyzwaniem dla podtrzymania i kontynuowania tradycji tolerancji religijnej i etnicznej w kraju. W tym czasie, Ormianie, którzy zajęli 20 procent terytorium Azerbejdżanu, wdrażając politykę czystek etnicznych, stworzyli problem uchodźców, milion osób przymusowo przesiedlonych w Azerbejdżanie . Pomimo faktu, że zabili cywilów i wydalili ich ze swoich domów, zasada pokojowego współistnienia pozostaje charakterystyczną cechą azerbejdżańskiego społeczeństwa. Nawet 20 lat po rozpoczęciu wojny w Górskim Karabachu azerbejdżańskie społeczeństwo nadal wspiera harmonię pomiędzy grupami religijnymi i etnicznymi.
Przykładami otwartości Azerbejdżanu na pielęgnowanie kultur swoich obywateli jest wspieranie mniejszości chrześcijańskiej oraz w głównej mierze pielęgnowanie wielowiekowej historii Żydów zamieszkujących rejon Guba w północnym Azerbejdżanie. W regionie tym od wieków współistnieją muzułmanie z wyznawcami judaizmu. Muzułmanów i Żydów z Guby łączą jeszcze tragiczne wydarzenia z lat 1918-1919. W tamtym czasie, ormiańscy nacjonaliści z partii "Dashnaktsutiun" torturowali i zamordowali z okrucieństwem tysiące niewinnych Żydów i Azerbejdżan.
Kolejnym przykładem działań na rzecz innych wyznań niż muzułmańska w Azerbejdżanie jest powstanie z inicjatywy prezydenta Ilhama Alijewa i pierwszej Damy Mehribana Alijewej dwóch synagog i największego żydowskiego centrum edukacyjnego na Kaukazie Południowym.
Chciałem tym krótkim artykułem zaprezentować, że w muzułmańskim kraju jakim jest Azerbejdżan, można znaleźć przykłady pokazujące z jak wielkim szacunkiem można podchodzić do religii innych niż główna w kraju. Chciałbym życzyć, by w 2017 roku było we wszystkich krajach świata więcej zrozumienia dla różnorodności oraz by projekty społeczne, których celem jest wspieranie dialogu między różnymi grupami realizowały swoje przedsięwzięcia z sukcesami.
Źródło: Autor: Nail Ahmed