Współpraca JST i NGO - wieloletnie kontraktowanie usług społecznych w Sopocie
W wyniku współpracy lokalnych organizacji pozarządowych z samorządem, wypracowano w Gminie Sopot pakiet 4 innowacyjnych narzędzi wzmacniających potencjał JST-NGO do realizacji usługi społecznej w formie wieloletniego kontraktu. W skład pakietu wchodzą narzędzia badające jakość, efektywność społeczną i ekonomiczną przejścia na wieloletnie kontraktowanie. Zachęcamy do bezpłatnego pobierania z http://www.niesiemypomoc.org.pl/kontraktnajakosc/
Od kwietnia 2012 roku do marca 2015 roku Fundacja Niesiemy Pomoc w partnerstwie z Gminą Miasta Sopotu oraz firmą badawczą Spectrum Research realizuje na terenie gminy, regionu pomorskiego i województw ościennych projekt poświęcony narzędziom kontraktowania usług społecznych przez administrację publiczną. Projekt pod nazwą PI Kontrakt na jakość – Innowacyjne rozwiązania w Gminie Sopot na rzecz kontraktowania usług społecznych współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Działanie 5.4 Rozwój potencjału trzeciego sektora, Poddziałanie 5.4.2 Rozwój dialogu obywatelskiego.
Fundacja Niesiemy Pomoc świadczy usługi opiekuńcze w sposób ciągły od 2004 r. narastająco w ok. 900 środowiskach osób niepełnosprawnych, starszych. Zatrudnia około 300 osób i świadczy usługi na terenie Trójmiasta i okolic, na dużą skalę.
Projekt innowacyjny realizowany w temacie: Wspieranie rozwoju narzędzi związanych z kontraktowaniem usług społecznych (outsourcing) przez administrację publiczną, zakłada przygotowanie i przetestowanie w działaniu Produktu – 4 innowacyjnych rozwiązań na rzecz wieloletniego kontraktowania usług społecznych. Zadaniem wypracowanych rozwiązań jest polepszenie współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi w wieloletnim realizowaniu usług społecznych. Niedobór narzędzi oceny efektywności ekonomicznej i społecznej usług społecznych zleconych przez JST na zasadzie kontraktowania oraz narzędzi oceny jakości pogłębia dystans pomiędzy sektorami oraz obniża zaufanie do NGO jako profesjonalnego partnera. Pojawia się też problem racjonalizacji wydatków na usługi społeczne wiążący się z kwestią konkurencyjności na rynku pracy oraz walką z dampingowymi cenami oferowanymi przez nieprofesjonalną obsługę.
Opracowany produkt finalny przyczynia się do polepszenia współpracy JST i lokalnych NGO w obszarze świadczenia usług społecznych dzięki wypracowaniu pakietu 4 innowacyjnych narzędzi wzmacniających potencjał JST-NGO do realizacji usługi społecznej w formie wieloletniego kontraktu. Wszystkie prezentowane rozwiązania sprawdzono w działaniu na przykładzie usług opiekuńczych.
W skład pakietu wchodzą narzędzia:
- badające efektywność społeczną i ekonomiczną przejścia na wieloletnie kontraktowanie,
- badające jakość realizacji usługi społecznej w perspektywie wieloletniej,
- program edukacyjno-szkoleniowy uczący ewaluacji kontraktu wieloletniego,
- pogram wieloletniej współpracy JST-NGO
Produkt jest innowacyjny w wymiarze problemu i formy – Dostarczył lokalnym NGO profesjonalnych narzędzi do realizacji zadań publicznych na zasadzie kontraktowania. Z kolei JST dostarczył narzędzi oceniających efekt ekonomiczny i społeczny przejścia na kontraktowanie. Wszystkie rozwiązania wypracowano i testowano w ścisłej współpracy JST-NGO.
Biuro projektu:
Fundacja Niesiemy Pomoc ul. Mickiewicza 9/1, 81-728 Sopot, tel./faks (058) 661 77 27
http://www.niesiemypomoc.org.pl/kontraktnajakosc/
Źródło: Fundacja Niesiemy Pomoc