Wspólnie wypracują model współpracy administracji publicznej z NGOs
Na www.pozytek.gov.pl opublikowany został komunikat o wyłonieniu partnerów do projektu systemowego dotyczącego wypracowania i upowszechnienia standardów współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, realizowanego w ramach PO KL.
Projekt, którego beneficjentem systemowym jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, będzie wdrażany w partnerstwie w latach 2009-2011, a jego szacunkowa wartość wynosi: 5 500 000 zł. Liderem projektu jest Departament Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Spośród 35 zgłoszeń, wybrano następujących partnerów, którzy zapewniają najbardziej efektywny dla celów partnerstwa wkład w zakresie potencjału, doświadczenia i zasobów ludzkich, zgodnie z deklarowanym przez poszczególne podmioty udziałem w działaniach w ramach partnerstwa. Są to:
- Fundacja Instytut Spraw Publicznych - pozytywnie oceniona z uwagi na potencjał i oferowany wkład w zakresie działań diagnostyczno-badawczych;
- Collegium Civitas - pozytywnie ocenione z uwagi na potencjał i oferowany wkład w zakresie działań diagnostyczno-badawczych;
- Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT - pozytywnie oceniona z uwagi na potencjał i oferowany wkład w zakresie działań metodyczno-edukacyjnych oraz działań w zakresie upowszechniania i promocji;
- Związek Miast Polskich - pozytywnie oceniony z uwagi na potencjał i oferowany wkład w zakresie działań metodyczno-edukacyjnych oraz działań w zakresie upowszechniania i promocji;
- Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich - pozytywnie ocenione z uwagi na potencjał i oferowany wkład w zakresie działań metodyczno-edukacyjnych oraz działań w zakresie upowszechniania i promocji.
Członkowie Komisji w doborze partnerów kierowali się przede wszystkim zasadą adekwatności partnera do konkretnych działań zakładanych w projekcie, biorąc pod uwagę potencjał, doświadczenie oraz koncepcję udziału w realizacji projektu przez potencjalnych partnerów. Istotną rolę odegrała także zasada komplementarności, tzn. doboru partnerów reprezentujących różne środowiska - pozarządowe, samorządowe oraz naukowe.
Ostateczna koncepcja projektu oraz podział zadań pomiędzy partnerami nastąpi w czasie planowanych obecnie negocjacji z Departamentem Pożytku Publicznego.
Zgodnie z art. 28a, ust. 4 pkt. 3 ustawy z dnia z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z. 2006 r. Nr 27, poz. 1658 z późn. zm.) do publicznej wiadomości zostanie podana informacja o stronach umowy o partnerstwie oraz zakresie zadań partnerów.
Źródło: www.pozytek.gov.pl