Od marca tego roku Pracownia Pozarządowa wraz z 7 partnerami realizuje projekt "Rady Pożytku do SATNDARDowego Użytku". Projekt jest częścią większego przedsięwzięcia SIECI SPLOT, mającego na celu wzmocnienie istniejących i powołanie nowych Rad w całej Polsce. Chcemy, by po zakończeniu projektu RDPP były liczne, silne, oraz by sprawnie współpracowały ze swoimi samorządami i ze sobą.
Rady Działalności Pożytku Publicznego : wojewódzkie, powiatowe i gminne -formalnie funkcjonują w Polsce od 2010r., od momentu dokonania nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
To zespoły składające się z przedstawicieli organizacji pozarządowych i administracji publicznej, których główną rolą jest konsultowanie i opiniowane dokumentów dla potrzeb danego samorządu.
Dziś w kraju funkcjonuje zaledwie 159 RDPP na 2875 samorządów.
RDPP wzmacniają budowanie dialogu obywatelskiego pomiędzy obywatelami, organizacjami pozarządowymi, a władzami. Pełnią ważne funkcje w swoich samorządach bowiem:
- są łącznikiem w komunikacji, dostarczają samorządom i mieszkańcom wzajemnych informacji,
- poznają i rozumieją potrzeby lokalnych społeczności,
- dyskutują nad ważnymi kwestiami społecznymi,
- identyfikują upatrują wspólne interesy ,
- budują konsensus i społeczną równowagę.
Rady są narzędziem dialogu obywatelskiego, czyli świadomego i aktywnego włączania mieszkańców i organizacji pozarządowych do współtworzenia polityk publicznych.
W 95% Samorządów w Polsce RDPP nie funkcjonują!!!
- W województwie zachodniopomorskim na 135 samorządów istnieje zaledwie 8 Rad.
- W województwie pomorskim na 143 samorządy istnieje zaledwie 10 Rad.
- W województwie wielkopolskim na 261 samorządów istnieje zaledwie 12 Rad.
- W województwie lubuskim na 97 samorządów istnieją zaledwie 4 Rady.
Zmianę tej sytuacji niesie wspólny projekt "Rady Pożytku do SATNDARDowego Użytku" realizowany przez 8 instytucji, którego liderem jest Pracownia Pozarządowa z Koszalina.
Nasz projekt jest częścią większego przedsięwzięcia SIECI SPLOT, mającego na celu wzmocnienie istniejących i powołanie nowych Rad w całej Polsce. Chcemy, by po zakończeniu projektu RDPP były liczne, silne, oraz by sprawnie funkcjonowały swoich samorządami i ze sobą.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Pracownia Pozarządowa