Wspieraj reformy na Ukrainie i wierz w Europę. Wspólny list ukraińskich organizacji pozarządowych
Za trzy tygodnie Rada Europejska rozważy przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE. Wiele osób w UE nie docenia wagi tego kroku. Ci, którzy optują za jego odroczeniem, są dobrze słyszani; zaszkodzi to jednak zarówno Ukrainie, jak i samej UE. Wyjaśniamy, dlaczego spowolni to powojenne reformy na Ukrainie; będzie podkopywać demokrację w innych krajach, w tym na Bałkanach Zachodnich; zwiększy obciążenie budżetu UE i przyczyni się do nowej niestabilności w Europie.
Jest jednak sposób, aby tego uniknąć, nadać potężny impet reformom i otworzyć nowe możliwości dla UE. My, przedstawiciele ukraińskich think tanków i innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego, proponujemy bezpieczne podejście, które rozwiązuje obawy UE i pozwala pozbyć się szkodliwej dla Ukrainy idei pośredniego statusu, jakim jest „potencjalny kandydat”.
Należy podkreślić, że członkostwo Ukrainy w UE nie jest obecnie jeszcze możliwe, to długa droga do przebycia. Ukraina musi wdrożyć dorobek prawny UE i reformy we wszystkich obszarach, od produkcji przemysłowej po praworządność lub bezpieczeństwo cyfrowe. Ukraina szanuje tę procedurę i zdaje sobie sprawę, że nie stanie się członkiem UE bez przeprowadzenia głębokich reform, nie mniej ważnych niż samo przystąpienie.
Tymczasem status kandydata jest możliwy, a Ukraina już spełnia jego kryteria. Niemal wszystkie kraje, które ubiegały się o członkostwo po 1993 roku, kiedy pojawiły się kryteria kopenhaskie, spełniały je w dniu złożenia wniosku słabiej niż dzisiejsza Ukraina.
Żaden kraj bałkański, który ma status kraju kandydującego, nie dostosował się tak bardzo do standardów UE, gdy rozważano jego kandydaturę. Kijów realizuje umowę stowarzyszeniową od ponad siedmiu lat i jest de facto zintegrowany z UE w wielu obszarach, od energetyki po politykę zagraniczną. W rocznych sprawozdaniach UE uznano „postęp Ukrainy na ścieżce reform”. (…)
Wzywamy UE do podążania tą ścieżką i stawiania ambitnych żądań dotyczących ważnych reform, w tym sądownictwa i walki z korupcją. Ukraińskie społeczeństwo obywatelskie będzie partnerem w opracowaniu tego planu i promowaniu reform. Ale sukces wymaga, aby warunki były terminowe i uczciwe. Status kandydata z ambitnymi wymaganiami co do dalszych kroków akcesyjnych stworzy potężne narzędzie reformowania Ukrainy, pomoże uniknąć desperacji polityków i społeczeństwa oraz wzmocni Unię Europejską i jej autorytet w świecie. (…)
Sygnatariusze: Ukraińska strona Platformy Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Ukraina (organ układu o stowarzyszeniu); Pakiet Reanimacyjny Koalicji Reform (publiczne stowarzyszenie 26 organizacji pozarządowych ukierunkowanych na reformy) i ponad 200 organizacji pozarządowych, forsujących europejskie reformy: think-tanki, związki zawodowe, organizacje charytatywne i stowarzyszenia.
Pełna treść listu oraz lista sygnatariuszy znajduje się na stronie internetowej: https://www.eurointegration.com.ua/eng/articles/2022/06/2/7140485/
Źródło: Ukraińskie organizacje - autorzy listu