Nasz rynek to nie parking, przywróćmy miastu San i więcej razem imprezujmy – tak jednym zdaniem można streścić postulaty osób, które przyjęły zaproszenie na debatę “Razem dla miasta” w Jarosławiu, zwołaną przez Fundację Rozwoju "Dobre Życie"
Jednym z częściej przewijających się postulatów był ten o wycofaniu ruchu z płyty rynku, a dalej – o maksymalnym ożywieniu tej przestrzeni – kulturalnie, towarzysko, rekreacyjnie. Nie były to gołosłowne deklaracje czy pobożne życzenia. Pojawiło się kilka naprawdę konkretnych pomysłów inicjatyw społeczno-kulturalno-edukacyjnych do zrealizowania czy to międzypokoleniowo, czy przez różne grupy interesu.
Najcenniejsze były jednak te wnioski, które nie dotyczyły konkretnych przedsięwzięć. Okazało się, że nawet w małym mieście można działać ponad podziałami. Wystarczy częściej rozmawiać, otworzyć się na pozytywny dialog, bez oskarżania czy wysuwania żądań. To jeszcze jeden ukłon w stronę współpracy młodych z seniorami. Będzie super! Dzięki inicjatywom takim jak debata, dzięki młodym ludziom pełnym energii, którzy przejmą władzę i …będzie dobrze! – tak obawom jednych, przeciwstawiali się drudzy, mówiąc o mieście, jakim Jarosław będzie za kilka lat.
Tak podsumował wydarzenie Bogdan Wołoszyn, zastępca burmistrza ds. społecznych: “Chciałem podziękować za sposób przeprowadzenia tej debaty. To fantastyczny pomysł, który przyniósł wiele ciekawych inicjatyw (…) Pojawiły się oczywiście słowa krytyki i te z pokorą przyjmuję. Jest to zawsze wynik prawdziwej debaty i super, że tak się dzieje. (…) Aby ten rynek żył, to jest najważniejszy postulat naszego dzisiejszego spotkania i postaramy się, aby w najbliższym czasie tak się działo.”
Pozytywnego wizerunku miejsca nie da się kształtować bez tożsamości. Mieszkańcy Jarosławia czują do swojego miasta sympatię i wiedzą, kim są. To idealna pozycja wyjściowa do działań komunikacyjnych na rzecz tego miejsca, także na zewnątrz.
Debata została organizowana w ramach projektu „Działanie tworzy przyszłość – projekt angażowania młodych na rzecz społeczności lokalnych”. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię, w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.
Pobierz
Źródło: Fundacja Rozwoju "Dobre Życie"