Bartłomiej Skrzyński, dziennikarz i Miejski Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych we Wrocławiu został laureatem dziesiątej – jubileuszowej edycji konkursu „Człowiek Bez Barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Kapituła konkursu „Człowiek Bez Barier” wyłoniła pięciu laureatów jubileuszowego plebiscytu. Wśród finałowej piątki znalazł się Bartłomiej Skrzyński - Miejski Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych oraz znany wrocławski dziennikarz i społecznik. Jest inicjatorem działań służących zapewnieniu pełnej dostępności obiektów architektonicznych i aktywizacji osób niepełnosprawnych.
Bartłomiej Skrzyński angażuje się w realizację kampanii społecznych m.in. we Wrocławskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych czy Dolnośląskim Forum Integracyjnym. Założył Fundację „W-skersi”, która aktywnie działa na rzecz turystyki „bez barier” organizując m.in. szkolenia oraz wyjazdy integracyjne. Prowadził autorskie programy telewizyjne, jest twórcą portalu internetowego
niemabarier.dolnyslask.pl.
„Laureaci naszego 10-letniego plebiscytu narodzili się na nowo. Niektórzy musieli wszystko w swoim życiu zmienić. Ich historie pokazują, że jest to możliwe, kiedy człowiek stawia wszystko na jedną kartę. Zawsze jednak trzeba zacząć od siebie. Przede wszystkim zaakceptować siebie w nowej roli. Trzeba mieć świadomość, co tracimy a co zyskujemy” – powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone 23 października podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Tytułem „Człowiek Bez Barier” 2012 kapituła konkursu uhonorowała Marcina Kornaka. W tym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przyznało także nagrodę specjalną dla „Osobowości Bez Barier”, którą otrzymała Janina Ochojska.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji jest organizacją pożytku publicznego, która od 1995 roku działa na rzecz osób z niepełnosprawnością, przełamując bariery społeczne i architektoniczne. Dzięki realizowanym kampaniom społecznym, pracy centrów aktywizacji zawodowej, dwumiesięcznikowi „Integracja” i portalowi niepelnosprawni.pl każdego dnia działa na rzecz wyrównywania szans oraz integracji społecznej.
Laureaci konkursu „Człowiek Bez Barier” 2012:
Człowiek Bez Barier 2012 - Marcin Kornak został sparaliżowany w wieku 15 lat z powodu nierozważnego skoku do wody. Prowadzi kampanie społeczne („Muzyka Przeciwko Rasizmowi”, „Wykopmy rasizm ze stadionów”), koordynuje program na rzecz walki z nienawiścią i dyskryminacją w Internecie „R@sizm – Delete”. W 2010 roku został ambasadorem CAFE – Centre for Access to Football in Europe, organizacji na rzecz równego dostępu do sportu osób z niepełnosprawnością.
Marcin Kornak jest autorem tomików poetyckich. Zajmuje się także problematyką społeczno-kulturalną związaną z zagadnieniami dyskryminacji, rasizmu, neofaszyzmu i sytuacji osób z niepełnosprawnością. Tegoroczny zwycięzca konkursu „Człowiek Bez Barier” został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowany nagrodami australijskiej Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego i Ogólnopolskiego konkursu „Barwy Wolontariatu”. Za twórczość poetycką otrzymał nagrodę Fundacji Kultury.
Beata Andruszkiewicz w wieku pięciu lat, w wypadku tramwajowym, straciła całkowicie obie nogi. Jest kierownikiem Zespołu ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Szczecin. Do jej przedsięwzięć należą: ukazujący się od 2004 roku „Informator dla osób niepełnosprawnych”, projekt „Asystent osoby niepełnosprawnej”, projekt „Cafe- Galeria pod Fontanną”, w ramach którego osoby chore psychiczne zatrudnione są w kawiarni, świadcząc ogólnodostępne usługi dla mieszkańców, projekt „Zdrowie kobiety niepełnosprawnej” mający na celu wczesne wykrywanie raka piersi i raka szyjki macicy u kobiet z różnego rodzajami niepełnosprawności. Największe sportowe sukcesy odnosi w strzelectwie sportowym z pistoletu pneumatycznego. W 1996 roku po raz pierwszy zdobyła Mistrzostwo Polski.
Marion Hersh pomimo poważnej wady wzroku i zespołu Aspergera aktywnie angażuje się w życie społeczne i polityczne. Stworzyła prototyp elektronicznej rękawicy do komunikacji z głuchoniewidomymi. Pracuje nad robotem przewodnikiem, zagadnieniem bezpieczeństwa na drodze głuchych i lepszym udostępnieniem im filmów przez wzbogacenie napisów. Polska była jednym z licznych krajów, w których przeprowadziła badania na temat poruszania się osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Bierze udział w konferencjach, spotyka się ze studentami Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Rybniku. Rozmawia ze specjalistami, rodzicami niewidomych autystyków, niepełnosprawną młodzieżą m.in. ze szkół dla niesłyszących w Raciborzu i Łodzi.
Katarzyna Piekart w Londynie zdobyła pierwszy dla Polski złoty medal XIV Paraolimpiady, wygrała konkurs rzutu oszczepem i wynikiem 41,15 ustanowiła rekord świata. Brała udział w finale mistrzostw świata 2002 i mistrzostw Europy 2003 oraz zdobyła kwalifikacje do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich Pekin 2008. „Sport jest nieodłącznym elementem mojego życia. Intensywnie trenuję już od szkoły średniej. Lekkoatletyka jest moją największą pasją. Ćwiczę dwa razy dziennie przez pięć dni w tygodniu, czasami i więcej. Hala sportowa to mój drugi dom”. – mówi.