Wrocławscy nastolatkowie reprezentują Polskę w programie prezydencji „Synergie Kultur”
We Wrocławiu odbędzie się finał nowego programu artystycznego dla młodzieży – Lelenfant Teens. Projekt ten został wybrany jako element krajowego programu kulturalnego Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej.
Synergie kultur
W dniach 2–7 maja 2025 ponad dwudziestka młodych artystów z Polski i Gruzji weźmie udział w intensywnych próba taneczno-teatralnych, których zwieńczeniem będzie wspólny występ 7 maja o godz. 17:00 na scenie teatralnej Złotnickiego Centrum Spotkań (ul. Wielkopolska 7). Wrocławscy uczestnicy warsztatów przez 6 dni wspólnie z gruzińską grupą taneczną Caritas Gruzja przygotują performance będący artystyczną wizytówką Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To półroczne przewodnictwo naszego kraju w pracach jednego z głównych organów decyzyjnych UE. W tym czasie Polska wyznacza priorytety polityczne, prowadzi negocjacje między państwami członkowskimi i organizuje wydarzenia na poziomie europejskim. Towarzyszący prezydencji program kulturalny to unikalna okazja do prezentacji dorobku artystycznego Polski i budowania międzynarodowego dialogu poprzez sztukę, kulturę i edukację.
Nikt nie zostaje z tyłu
Hasłem przewodnim polskiej prezydencji jest m.in. „Nikt nie zostaje z tyłu”, co znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w działaniach Fundacji i programie Synergie.
Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja to aktywna organizacja pozarządowa z Wrocławia, która od lat tworzy innowacyjne programy dla dzieci i młodzieży. W 2025 roku uruchomiła m.in. Lelenfant Teens oraz mobilny klub młodzieżowy Flying HUB, których działania stawiają młode osoby w centrum. – „Podczas naszych cotygodniowych spotkań młodzież odnajduje swoje miejsce, poczucie bezpieczeństwa i przyjaźnie. To fundament naszej misji – budowania wspólnoty, która nikogo nie zostawia z tyłu. W czasach narastającej samotności i kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi, chcemy stwarzać z nastolatkami przestrzeń nadziei, beztroski i odpoczynku od stresu” – mówi Michał Patyna, przedstawiciel Fundacji.
Polsko-gruzińska przyjaźń
Partnerem projektu jest Caritas Gruzja, wieloletni partner międzynarodowego projektu Lelenfant. Jak mówi Nana Kukhalashvili, koordynatorka gruzińskiej grupy:
„Dzieci z Fundacji Caritas Gruzja od kilku lat uczestniczą w artystycznej wymianie Lelenfant, gdzie prezentują tradycyjne tańce. To wyjątkowa szansa, by ich talenty zostały dostrzeżone i docenione przez szerszą publiczność. Od 2013 roku do Wrocławia przyjechało już kilkadziesiąt dzieci z Tbilisi – dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd za granicę, pierwsze spotkanie z inną kulturą, a przede wszystkim impuls do tego, by marzyć i wierzyć w swoje możliwości. Pobyt we Wrocławiu naprawdę zmienia ich życie – otwiera je na świat, daje wiarę we własny głos i pozwala poczuć, że są ważne i potrzebne.”
Wrocławska reprezentacja
Wśród wrocławskich uczestników znajdują się dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Do wymiany przygotowywali się w dwóch klubach - teatralnym i musicalowym. Fundacja stawia na realną partycypację młodzieży. Prowadzące i prowadzący są dobierani i szkoleni w taki sposób, by wspierać podmiotowość młodych uczestników – nie narzucać im rozwiązań, lecz towarzyszyć w odkrywaniu ich własnych pomysłów i form ekspresji. Działania Fundacji są wyjątkowe, bo dają przestrzeń do eksperymentowania, popełniania błędów i współtworzenia, a nie tylko odtwarzania. To właśnie ta autentyczność i zaufanie do młodych ludzi sprawiają, że uczestnicy czują się ważni i sprawczy – a nie tylko „na zajęciach”.
„To nie były zajęcia z gotowym scenariuszem” – mówi Anna Sieradzka, koordynatorka projektu Lelenfant Teens. “Prowadzące Monika Reks i Maja Korbiel powtarzały uczestnikom, że jeśli macie pomysł, koncepcję, dzielcie się nią, realizujcie. Dzieci czuły, że mają wpływ, że są twórcami, a nie tylko wykonawcami. Miały głos i moc – Maja i Monika były tylko i aż przewodnikami”- dodaje. “Trafiliśmy z tematem – reżyseria teatralna i tworzenie własnych scenariuszy pozwoliły młodym ludziom realizować ich pomysły, ale też zdobywać konkretne narzędzia i warsztat”.
Harmonogram wydarzeń otwartych dla publiczności na wrocławskich Złotnikach:
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz programu dotacyjnego SYNERGIE, a także ze środków Gminy Wrocław.
Organizatorem jest Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja w partnerstwie ze Złotnickim Centrum Spotkań oraz Caritas Gruzja.
7 maja (środa), godz. 17:00 – finałowy performance „Synergia: polsko-gruzińska wymiana młodych” (ZCS)
6 maja (wtorek), godz. 16:30 – warsztat kulinarny „Gotuj z Gruzinami” w ramach Flying HUB: Food for Thought (obowiązują zapisy)
3 maja, godz. 17:00–19:00 – piknik „Smaki i muzyka Gruzji” (ZCS)
3 maja (sobota), godz. 16:00 – występ gruzińskich tańców tradycyjnych (ZCS, ul. Wielkopolska 7)