Pod koniec marca (26 marca) w Domu Europy na wrocławskiej ulicy Widok 10 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu ,,Z Widokiem na Europę”, w czasie ktorego wykład wygłosił Jacek Protasiewicz – obecny wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego z ramienia Europejskiej Partii Ludowej. Organizatorami wydarzenia było wrocławskie Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego wraz z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej.
Wykład, rozpoczęty z lekkim opóźnieniem z powodu serii pytań dziennikarzy do posła europarlamentu, polegał na opisaniu w skrócie europejskiej polityki sąsiedztwa i jej głównych założeń oraz wyzwań i pułapek związanych z polityką zagraniczną wobec wschodnich sąsiadów. W trakcie trwania swojego wystąpienia Jacek Protasiewicz wskazał na dwutorowość działań podejmowanych w ramach partnerstwa – z jednej strony dotyczy ono wspierania rozwoju gospodarczego państw z poza UE, z drugiej natomiast koncentruje się na utrzymywaniu stabilności politycznej w państwach takich jak Białoruś czy Ukraina. Ostatecznym celem podejmowanych wysiłków jest takie ukierunkowanie zmian i przekształceń wewnętrznych mających miejsce w państwach na wschód od Unii, by w przyszłości ułatwić ewentualną akcesję do rodziny państw UE. Podwaliny pod rozszerzenie mają postawić takie działania jak wzajemne zniesienie wiz z Ukrainą, z której to rządem prowadzone są obecnie negocjacje w tej sprawie. Europoseł zaznaczył, że nawet nie bedąc członkami Unii Ukraina, Białoruś czy Mołdawia mogłyby stać się tak bliskimi partnerami Wspólnoty jakimi teraz są Norwegia czy Szwajcaria. Poza roztaczaniem tych optymistycznych wizji, Protasiewicz przedstawił także druga stronę obecnych stosunków dyplomatycznych z państwami Wschodu – m.in. wyproszenia ambasadorów unijnych z Mińska czy też sprawa wyroku dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko skazanej w październiku ubiegłego roku na 7 lat pozbawienia wolności w sprawie kontraktu gazowego między Rosją a Ukrainą.
Opisując przyszłość wzajemnych relacji, Jacek Protasiewicz podkreślił rolę wyborów parlamentarnych które odbędą się w kilku wschodnich państwach objętych Partnerstwem Wschodnim – Gruzji, Armenii czy wspomnianych wcześniej Ukrainie i Białorusi. Zapewnił także, że polscy europarlamentarzyści zabiegać będą o zwiększenie budżetu UE przeznaczonego na program Partnerstwa Wschodniego.
Po wykładzie nastąpiła seria pytań od zebranej publiczności. Poruszone zostały wątki związane z zamrożeniem kontaktów dyplomatycznych z Białorusią, niekończącej się drogi Turcji do Unii Europejskiej – 14 kwietnia upłynie 25 lat od złożenia przez Turcję wniosku aplikacyjnego) czy też zagrożenia związanego z niezagaszonymi konfliktami na wschodzie (Naddniestrze, Abchazja, Osetia Południowa). Na ostatnie z tych zagadnień - z wprawą typowego polityka - Jacek Protasiewicz odpowiedział poprzez roztoczenie przed zgromadzoną publicznością idyllicznej wizji, w której to swobody i wartości europejskie niosą pokój i odnowę opisywanym rejonom. Pewnego rodzaju urozmaiceniem spotkania była wypowiedź przedstawiciela Klubu Weterana, która to kwestionowała zasadność rozszerzenia UE w dobie narastających kryzysów w Grecji czy Hiszpanii, sugerując raczej skupienie się na zapobiegnięciu rychle zbliżającego się kresu Wspólnoty.
Źródło: informacja wlasna serwisu wroclaw.ngo.pl