Wrocław. Mentoring szansą na rozwój zawodowy pracowników III sektora
Stowarzyszenie Centrum Edukacji i Badań Społecznych oraz Fundacja „Umbrella”, w ramach nowego projektu, zorganizowały w dniach 20 - 22 października 2009 we Wrocławiu pierwsze międzynarodowe spotkanie. Wzięło w nim udział 15 osób z Polski, Francji, Włoch, Słowenii, Litwy, Malty i Hiszpanii. Celem projektu jest upowszechnianie metody mentoringu wśród organizacji non-profit.
Mentoring jest jedną z metod rozwoju zawodowego stosowanych w świecie biznesu. Sektor non-profit nie doczekał się jak dotąd dostosowania tej metody do własnych potrzeb. Liderzy organizacji pozarządowych uczą się w ramach różnych projektów szkoleniowo-doradczych, jak zarządzać organizacją, zasobami ludzkimi i projektami. Co prawda oferta szkoleń dla działaczy społecznych jest obecnie w Polsce bardzo szeroka, jednakże programy szkoleń nie uwzględniają bardziej zaawansowanych metod rozwoju zawodowego pracowników i wolontariuszy III sektora.
Taką metodą wykorzystującą relacje między bardziej i mniej doświadczonymi pracownikami jest właśnie mentoring. Mentor to swego rodzaju doradca, opiekun, wzór do naśladowania. Doradza, dzieli się doświadczeniem, dostarcza informacje zwrotne. Osoba objęta takim wsparciem dąży do tego, aby w życiu zawodowym osiągnąć to, czego dokonał jej mentor.
Pierwszym etapem projektu będzie zebranie europejskich i światowych dobrych praktyk w zakresie mentoringu. Na ich podstawie opracowany zostanie program szkolenia na temat tej metody i materiały dydaktyczne, przy czym uwzględnione zostaną specyficzne uwarunkowania organizacji o charakterze społecznym i woluntarystycznym. Projekt zakończy się przeprowadzeniem szkoleń dla pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych we wszystkich krajach biorących udział w przedsięwzięciu. Uczestnicy szkoleń dowiedzą się dlaczego warto stosować mentoring we własnej organizacji i jak skutecznie wdrożyć tę metodę.
W projekcie „Mentoring jako metoda kształcenia zawodowego dla organizacji non profit” koordynowanym przez stowarzyszenie Centrum Edukacji i Badań Społecznych bierze udział 9 organizacji pozarządowych i firm z 7 krajów Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. W projekcie trwającym dwa lata przewidzianych jest 8 spotkań międzynarodowych.
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” - Projekty Partnerskie Leonardo da Vinci.