„Masz problem?” Przemoc motywowana nienawiścią we Wrocławiu - raport powstały na podstawie badan przeprowadzonych na przełomie 2010 i 2011 roku zaprezentowano po raz pierwszy w Falansterze, znanej wrocławskiej księgarni i kawiarni, miejscu spotkań i animacji lokalnej kultury. Raport powstał w ramach projektu SUKURS realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada i finansowanego przez niemiecką Fundację EVZ.
Streszczenie raportu oraz najważniejsze wnioski przeprowadzających badania zostały zaprezentowane w bardzo symbolicznym dniu - 21 marca jest w wielu krajach Europy obchodzony Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem.
Twórcy raportu podkreślali dwie twarze promującego się jako wielokulturowego „miasta spotkań” Wrocławia. I to przede wszystkim to drugie, mniej medialne i bardziej niepokojące oblicze stolicy Dolnego Śląska wyłania się z tych badań. Ksenofobia, rasizm to niestety także część naszej społeczności lokalnej. Ludzie, ze względu na kolor skóry, wyznanie czy bardzo szeroko pojętą „inność” spotykają się u nas z niechęcią, niezrozumieniem oraz bezpośrednią agresją i był to temat jak dotąd, niezbyt dobrze zbadany, chociaż coraz bardziej dostrzegany.
Przemoc, z jaką spotykają się obcokrajowcy a motywowaną nienawiścią ma ścisły związek z nietolerancją oraz uprzedzeniami, jakie żywią sprawcy do atakowanych osób ze względu na ich przynależność (faktyczną bądź domniemaną) do pewnych grup. Nie interesuje ich więc osoba jako taka, ale grupa, którą reprezentują. Przemoc, z jaką spotykają się cudzoziemcy we Wrocławiu, ma bardzo szeroki zakres i może przyjąć formę zarówno przemocy fizycznej, ale również i psychicznej, werbalnej czy symbolicznej. Należy przy tym dodać, że nie tylko odmienność rasowa bądź kulturowa osób/grup powoduje, że są one odbierane przez społeczność jako „obce” czy „inne”. Również odmienność ze względu na stopień sprawności fizycznej czy umysłowej, odmienność wyznaniowa, orientacji seksualnej a nawet odmienność manifestująca się stylem życia czy ubiorem może powodować niechęć i w konsekwencji przemoc skierowaną do konkretnych osób. Obcokrajowcy stanowili zdecydowaną większość w grupie badanych osób, ich „odmienność” jest przecież chyba najwyraźniej „widoczna”. Marcin Starnawski, socjolog i jeden z autorów raportu przytoczył w trakcie spotkania wypowiedź jednego z badanych, ciemnoskórego wrocławianina - „Biała skóra powoduje, że nikt cię nie zauważa”.
Badania przeprowadzono wśród przedstawicieli obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu i pochodzących z pięciu różnych kontynentów, wśród członków mniejszości narodowych i etnicznych oraz osób reprezentujących środowisko „alternatywne” (alterglobalistyczne, feministyczne, ekologiczne, związane z subkulturami muzycznymi). Autorzy dokonali jakościowej analizy około 40 wywiadów pogłębionych i obserwacji uczestniczących, dodatkowo raport przedstawia dane ilościowe uzyskane od badanej grupy. Przedmiotem analizy były również artykuły z prasy lokalnej, które również dostarczały wiedzy na temat doświadczeń obcokrajowców i przedstawicieli mniejszości etnicznych i narodowych we Wrocławiu.
Sami autorzy raportu przyznają, że zrobienie badań ilościowych na większej, reprezentatywnej grupie cudzoziemców byłoby niezwykle trudne. Przede wszystkim nie ma statystyk dotyczących Wrocławia a pokazujących pełne dane o obcokrajowcach. Dane pochodzące z Urzędu do Spraw Cudzoziemców, z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Urzędu Statystycznego we Wrocławiu dają tylko przybliżony obraz liczby cudzoziemców we Wrocławiu. Do tego dochodzą kwestie osób mieszkających i pracujących u nas, lecz nigdzie niezarejestrowanych. Niemniej jednak ten raport jest pierwszą publikacją podejmującą ten niełatwy i często przemilczany problem ksenofobii, nietolerancji i wynikającej z nich przemocy wobec „Innych”. Dodatkowo autorzy publikacji na podstawie swoich badań stworzyli również rekomendacje dla instytucji, organizacji, które w swojej pracy zajmują się (lub chcą się zająć) wsparciem osób zagrożonych przemocą motywowaną nienawiścią. Najważniejszymi obszarami wsparcia są monitoring zjawiska, pomoc konkretnym osobom oraz edukacja. Również w najbliższym czasie zostanie na stałe uruchomiony punkt SUKURS, w którym osoby narażone na przemoc zrodzoną z nienawiści oraz stykający się z nią na co dzień będą mogły uzyskać pełną bezpłatną pomoc.
Źródło: informacja wlasna wroclaw.ngo.pl