42 Pełnomocników NGO z Dolnego Śląska ruszyło do współpracy!
Już po raz drugi Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zorganizowało II Dolnośląskie Forum Pełnomocników, które odbyło się 16 września b.r. we Wrocławiu pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Marka Łapińskiego. W spotkaniu wzięło udział 42 urzędników z Dolnego Śląska odpowiedzialnych za współpracę z organizacjami pozarządowymi z ramienia samorządu. Mięliśmy przyjemność gościć Przedstawicieli Starostw Powiatowych m.in. z Kłodzka, Środy Śląskiej, Głogowa, Legnicy, Wrocławia, Góry, Bolesławca, Lubina, Kamiennej Góry, Świdnicy, Oławy, Lubania. Przedstawicieli Urzędów Gmin: Krotoszyce, Wądroże Wielkie, Łagiewniki, Niechlów, Oleśnica, Mietków, Kobierzyce, Lubin, Legnickie Pole, Dzierżoniów. Przedstawicieli Urzędów Miast: Chojnów, Środa Śląska, Głogów, Legnica, Bierutów, Boguszów-Gorce, Duszniki-Zdrój, Strzegom i Przemków oraz Przedstawicieli Urzędów Miasta i Gminy: Niemcza, Sobótka, Syców i Wołów a także Przedstawicielkę Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.
Zgodnie z zaplanowanym programem Forum, zostało poruszonych kilka tematów. Przede wszystkim przedstawiono działania i cele projektu systemowego „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych – wypracowanie i upowszechnienie standardów współpracy” realizowanego przez Departament Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z partnerami m.in. Siecią SPLOT, Instytutem Spraw Publicznych, Collegium Civitas, Związkiem Miast Polskich, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.
Dobre praktyki z Mazowsza
Istotnym tematem poruszanym była kwestia nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz mazowieckie dobre praktyki współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi przedstawione przez Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami, Marcina Wojdata. Pełnomocnik m.st. Warszawy przypomniał dolnośląskim kolegom „po fachu” m.in. o wyłączeniu pracownika urzędu z komisji konkursowej, w sytuacji powiązania z daną organizacją pozarządową, która złożyła ofertę na konkurs. M. Wojdat podzielił się swoim doświadczeniem realizowania i tworzenia rocznego Programu Współpracy z organizacjami nie pomijając roli tworzenia strategicznego, Wieloletniego Programu Współpracy.
Wśród tematów poruszonych w kontekście UDPP m.in. tematu trybu „małych zleceń”, zawieranych umów z organizacjami, wolontariuszy, składania ofert, kontrowersje wzbudził jednak fakt dotąd nie praktykowanej jeszcze w urzędach po wejściu nowelizacji UDPP tzw. „inicjatywy lokalnej”, szczególnie dla powiatów oraz urzędów dużych miast. Wyraźnie zostało powiedziane, iż dla Pełnomocników obligatoryjne jest podjęcie uchwały, rozpatrzenie wniosku oraz zawarcie umowy wraz z wspólnym opracowaniem harmonogramu i kosztorysu tejże inicjatywy. Urzędnicy z nutą obawy czekają na kolejne interpretacje i praktyczne zastosowania zapisów UDPP. Mamy nadzieję, iż właśnie Forum będzie dla dolnośląskich Pełnomocników NGO przestrzenią do dyskusji, wymiany doświadczeń, wsparcia w sytuacjach, kiedy Radca Prawny jest mało dostępny w jednostce samorządu bądź w sytuacjach kiedy pilnie potrzeba rozstrzygnąć kwestie sporne w przepisach zgodnie z prawem.
Na Forum wystąpił również Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, Departamentu Spraw Społecznych, Wydziału Współpracy z organizacjami pozarządowymi, Pan Andrzej Stachowiak. Dopowiadając kolejne ważne kwestie zwrócił uwagę na „martwe przepisy” w UDPP, którym najprawdopodobniej jest na dzień dzisiejszy kwestia pożyczek, gwarancji i poręczeń, które na dzień dzisiejszy są niemożliwe do wypłacania przez UMWD organizacjom pozarządowym z powodu braku środków w budżecie. Wspomniano jeszcze o regrantingu i nareszcie z zadowoleniem poruszono kwestię włączenia się III sektora z Dolnego Śląska w konsultacje Programu Współpracy Urzędu Marszałkowskiego, do którego włączyło się czterdzieści organizacji.
Przedstawiono także dolnośląskie dobre praktyki UMWD, które prowadzi już dziesięć Punktów Konsultacyjnych w powiatach Dolnego Śląska oraz szczególnie zwrócono uwagę na ogromną potrzebę przeszkolenia organizacji z tematyki księgowości, z powodu wielu trudności przy rozliczaniu projektów, na jakie urząd napotyka w czasie kontroli i ewaluacji projektów w organizacjach.
Pełnomocnicy wypracowali następujące rekomendacje modelu współpracy odnośnie 3 aspektów:
· Wyzwań jakie przynosi nowelizacja UDPP
· Sylwetki Pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi
· Kształtu Dolnośląskiego Forum Pełnomocników
Wyzwania dla Pełnomocników
Spośród wyzwań jakie według Pełnomocników jawią się przed osobami odpowiedzialnymi za współpracę jednostki samorządu terytorialnego z III sektorem są m.in. obowiązkowa sprawozdawczość z Programu Współpracy, małe zlecenia (do 20%), określenie wysokości środków przeznaczonych dla ngo w Programie Współpracy (ściśle powiązanej z budżetem urzędu), poniekąd pojawiły się również głosy z problemem uchwalenia Programu Współpracy do końca listopada b.r. Duże wątpliwości budziła sprawa definicji aktu prawa miejscowego – czym jest i co podlega jego konsultacji.
Pełnomocnicy zgłosili również postulat obowiązkowych szkoleń dla organizacji pozarządowych, gdyż nie rzadko mają spore problemy z organizacjami w rozliczaniu ich projektów. Trudnością są również kwestie związane z dotarciem do organizacji w celu pozyskania ich do konsultacji. Kolejny postulat złożony przez Pełnomocników dotyczył uczestnictwa przedstawicieli III sektora w komisjach konkursowych, szczególnie w małych miejscowościach, gdzie nierzadko dochodzi do antagonizmów między sobą w organizacjach a pełnomocnicy mają trudność z zaangażowaniem innych w komisjach konkursowych. Ponadto coraz częściej dochodzi do redukcji etatów, stąd też następstwem są braki kadrowe w samorządzie za czym idzie brak rąk do pracy ażeby urzędnicy mgli podołać wszystkim obowiązkom, które Ustawa nakazuje.
Sylwetka Pełnomocnika NGO
Forum było również okazją do tego by przyjrzeć się sylwetce Pełnomocnika NGO, jego roli w środowisku, w którym pracuje. Pełnomocnika NGO, osoby postrzeganej jako społecznika, często „mediatora” dwóch stron, „adwokata”, osoby, która z jednej strony broni petenta, a z drugiej czasem upomni, wyjaśni przepisy prawa, które nie pozwalają na wszystkie działania organizacjom, jak równie ważnego i nieodzownego „łącznika” komunikującego się z poszczególnymi wydziałami w samorządzie. Cenną refleksją było to, że Pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami potrzebuje samodzielnego stanowiska w urzędzie. Dotychczas stanowisko to jest przypisywane różnorakim osobom, które piastują w urzędzie wiele innych stanowisk a ewidentnie Pełnomocnicy zgłaszają potrzebę wyodrębnienia samodzielnego stanowiska – pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Póki co, niewiele urzędów poszczycić się może nazwą stanowiska Pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami. W wielu urzędach ten temat pozostaje jeszcze marzeniem, ale kto wie, w jakim kierunku pójdzie współpraca jednostki samorządu terytorialnego za kilka lat.
Zamierzenia Dolnośląskiego Forum Pełnomocników
Ostatnim tematem, nad którym Pełnomocnicy wstępnie zastanawiali się i próbowali określić jego kształt w przyszłości, było Dolnośląskie Forum Pełnomocników NGO: cele, struktura i formy działania. Za cel Forum obrano wymianę aktualnych informacji, także o organizacjach pozarządowych, pozyskiwanie pomocy prawnych i ich interpretacji dotyczących poszczególnych zapisów UDPP i innych ustaw, konsultowanie i opiniowanie dokumentów, wspieranie i wzajemna pomoc, a co za tym idzie, wzajemna wymiana informacji „od ręki” a także możliwość wspólnego wypracowania różnych stanowisk, rekomendacji dla różnych podmiotów.
Grupa Dolnośląskich Pełnomocników zaproponowała również to, aby przyszłe Forum odbywały się cyklicznie - najrzadziej raz na kwartał, nawet z przedstawicielami III sektora. Przedstawiono propozycję umiejscowienia Forum w strukturach Urzędu Marszałkowskiego, gdzie zorganizowano by bazę danych, Zarząd Forum, biuro koordynujące gdzie zapoczątkowane zostanie współtworzenie spotkań branżowych z ekspertami, być może w przyszłości wypracowanie strony internetowej dotyczącej współpracy z organizacjami.
Do ogólnych wniosków II Dolnośląskiego Forum Pełnomocników (DFP) można zaliczyć:
- Potrzebę zorganizowania cyklicznych spotkań branżowych dotyczących interpretacji przepisów prawnych dla Pełnomocników NGO, wymiany doświadczeń, projektów uchwał, itp. na Dolnym Śląsku
- Potrzebę zorganizowania szkoleń dla organizacji zwłaszcza z księgowości – z powodów trudności z rozliczaniem projektów
- Potrzebę zorganizowania spotkania z Prezydentami, Radnymi, Wójtami, Burmistrzami nt. roli Pełnomocnika – gdyż w tej materii dotąd nie uświadamiano niektórym włodarzom roli Pełnomocnika, jego funkcji pełnionej w środowisku samorządowym i lokalnym
Udało się również powołać Grupę Roboczą Forum do współtworzenia struktury Forum Pełnomocników NGO, która ma za zadanie dopracować kształt i tematykę kolejnego DFP.
Szanowni Państwo, chcemy serdecznie podziękować za tak duże zainteresowanie Forum i zaangażowanie w powołanie nieformalnej Grupy Roboczej DFP oraz przede wszystkim za chęć uczestnictwa w kolejnym spotkaniu. Tych Państwa, którzy nie mogli uczestniczyć zapraszamy następnym razem.
Do zobaczenia na III Dolnośląskim Forum Pełnomocników NGO! (termin spotkania zostanie podany niebawem)
Źródło: inf. własna rcwip.pl