Wrażenia po konsultacjach Kujawsko-Pomorskiego Programu na Rzecz Ekonomii Społecznej
15 marca 2013 roku miało miejsce spotkanie interdyscyplinarnej grupy roboczej ds. ekonomii społecznej mające na celu omówienie uwag zgłoszonych w procesie konsultacji do Kujawsko-Pomorskiego Programu na Rzecz Ekonomii Społecznej.
W miniony piątek (15 marca 2013 r.) jako jeden z członków interdyscyplinarnej grupy roboczej ds. ekonomii społecznej brałam udział w spotkaniu zorganizowanym przez ROPS w Toruniu, mającym na celu omówienie uwag zgłoszonych w procesie konsultacji do Kujawsko-Pomorskiego Programu na Rzecz Ekonomii Społecznej. Nie ukrywam, że bardzo zaskoczyły mnie informacje pojawiające się jeszcze przed spotkaniem m.in. na stronie: ekonomiaspołeczna.pl dotyczące jakości opracowanego projektu programu. Zdaję sobie sprawę, że konsultacje społeczne umożliwiły zgłoszenie konstruktywnych uwag i wyrażenie opinii w zakresie przygotowywanego dokumentu, które służyć miały podniesieniu jego jakości i sprawić, by stanowił on odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez sektor ekonomii społecznej, do którego również zalicza się moja spółdzielnia. Jako członek grupy przygotowującej projekt programu nie obawiałam się konstruktywnej krytyki. Miałam świadomość, że w województwie działa wiele osób z ogromnym potencjałem, które mimo, że nie brały udziału bezpośrednio w tworzeniu projektu programu, będą mogły w drodze konsultacji społecznych wyrazić swoją opinię w zakresie zaproponowanych rozwiązań.
Przyznam niestety, że po lekturze niektórych uwag poczułam lekki niesmak, zastanawiając się jaki cel przyświecał ich autorom. Podobnie jak reszta grupy, w tym również przedstawiciele III sektora, pamiętam o godzinach spędzonych nad opracowywaniem projektu programu oraz misji jaka przyświecała nam wszystkim tworzącym program. Jestem zdumiona faktem, że nagle, w jednej chwili próbuje się przekreślić miesiące ciężkiej pracy, podważając wiedzę i doświadczenie autorów projektu programu, nie dając właściwie nic w zamian. Zastanawiam się czy w takim tonie powinna być prowadzona dyskusja nad tworzonym programem. Myślę, że jest to właściwy moment, abyśmy wreszcie zaczęli postrzegać siebie jako partnerów, a nie jako rywali. Właśnie temu miała przecież służyć konsultacja społeczna tego projektu programu.
Mam nadzieję, że ostateczna wersja Kujawsko-Pomorskiego Programu na Rzecz Ekonomii Społecznej będzie odpowiedzią na potrzeby sektora ekonomii społecznej, przyczyniając się w efekcie do jego większej promocji i lepszego rozwoju. Wszystkim konstruktywnym konsultantom, w imieniu pracujących nad projektem programu, bardzo dziękuję za uwagi i poświęcony czas.
Źródło: Spółdzielnia Socjalna BYDGOSZCZANKA