Wśród systemów zarządzania treścią, a więc tzw. systemós CMS prym wiodą trzy: Joomla, Drupal i Wordpress. Z naciskiem na ten ostatni. Choć oficjalnych, porównywalnych danych brak, to stron dostępnych w sieci już blisko co piąta skonstruowana jest właśnie przy użyciu tego systemu. Co sprawia, że po warto sięgnąć po Wordpressa?
Po pierwsze prostota
Warto zaznaczyć, że swą popularność Wordpress zawdzięcza temu, że po ten CMS jeszcze do niedawna sięgali głównie blogerzy. Osoba, która chciała mieć bloga niezależnego, nieopierającego się o żadną popularną platformę najczęściej wybierała właśnie Wordpressa. Wszyscy, którzy kiedykolwiek korzystali z tego systemu zwracają uwagę, że to jego intuicyjność i prostota zaważyły o tak dużym sukcesie, bo w takim kategoriach należy to rozpatrywać. Aby posiadać witrynę opartą o Wordpressa należy posiadać wykupiony adres strony, a także usługę hostingową. W momencie posiadania obu usług droga do uruchomienia funkcjonalnej witryny nie jest już daleka.
Instalacja platformy jest banalnie prosta, wręcz zautomatyzowana. Co więcej, wielu dostawców usług hostingowych proces instalacji przeprowadza za użytkownika i gdy ten decyduje się na wykupienie usług w konkretnych firmach pierwszą czynność ma już za sobą. Zarządzanie wyglądem witryny także zostało możliwie uproszczone. Panel administracyjny jest podzielony na kilka intuicyjnych kategorii i trudno jest się tak naprawdę w nim pogubić. Publikowanie konkretnych treści jest bardzo proste, edytor tekstowy przypomina wiele oprogramowani tego typu instalowanych bezpośrednio w komputerze. Dodawanie zdjęć czy materiałów wideo sprowadza się właściwie do „przeciągnięcia” i „upuszczenia” pliku, który chcemy posiadać w witrynie.
Po drugie wielość gotowych motywów
Co najważniejsze, tzw. „postawienie” strony, a więc jej pierwsze uruchomienie, przygotowanie pod właściwą publikację to proces zajmujący co najwyżej kilkadziesiąt minut. Oczywiście w sytuacji, w której mamy wybrany gotowy motyw, który chcemy uruchomić na witrynie. To właśnie kolejna zaleta Wordpressa – ogromne wsparcie. Wśród motywów, które możemy z powodzeniem wykorzystać na stronie jest wiele darmowych, płatne zawierają więcej elementów graficznych, które upiększają stronę, a także dodatkowych wtyczek usprawniających użyteczność witryny.
Obok ogromnej ilości motywów gotowych do zastosowania w witrynie jest też ogromna ilość wtyczek przygotowywanych przez użytkowników. Wtyczek takich jak formularze wspomagające komentowanie na stronie, integracje z sieciami społecznościowymi czy efekty dla galerii zdjęć. Wyszukanie konkretnych rozwiązań nie stanowi problemu, zaś ilość witryn zbierających funkcjonalne narzędzia przytłacza. Samych wtyczek jest co najmniej kilkanaście tysięcy.
Po trzecie i najważniejsze – darmowy!
Wordpress, podobnie zresztą jak wymienione na wstępie tego artykułu systemy CMS jest całkowicie darmowy – to jego największa zaleta. Dzięki jego otwartości mamy też pełną kontrolą co znajdzie się w naszej witrynie, jak będzie funkcjonować i co będzie kluczowe w naszej działalności. Końcowa witryna może być jedynie stroną informacyjną o naszej działalności, ale może też znajdować się w niej zakładka, w której będziemy prowadzili organizacyjny blog. Warto też nie pomijać kwestii pozycjonowania witryny i konkretnych wpisów dodawanych na niej, ale to już temat na oddzielny tekst…
Źródło: Technologie.ngo.pl