Koncert charytatywny “Gramy dla Julii” w Chorzowie, pokaz udzielania pierwszej pomocy dla przedszkolaków w Jastrzębiu-Zdroju zorganizowany wspólnie ze strażakami czy warsztaty z jojowania połączone ze zbiórką pieniędzy na schronisko dla zwierząt w Tychach - to tylko niektóre przykłady akcji szkolnych klubów wolontariatu z województwa śląskiego, które biorą udział w projekcie Polichrom.
Rewelacyjnych akcji, w ostatnim czasie, było o wiele więcej – opowiada Milena Skupień z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach. - Wolontariusze z Gimnazjum nr 3 w Żywcu zorganizowali „Promienny weekend”, czyli mecz i koncert charytatywny na rzecz Pana Franciszka, który w pożarze stracił cały swój dobytek. Młodzież sama zajęła się pozyskaniem sponsorów, promocją i realizacją tego przedsięwzięcia! - podkreśla.
Uczniowie mieli za zadanie zorganizować działania razem z lokalnymi społecznościami (mieszkańcami, grupami nieformalnymi czy lokalnymi organizacjami). Forma akcji i jej tematyka zależała tylko od pomysłów i umiejętności organizatorskich wolontariuszy.
Przykładowo w Siemianowicach Śląskich młodzież z ZSTiO Meritum przygotowała szereg atrakcji podczas Biegu Wiosny. Uczniowie ZSE w Katowicach wraz z wolontariuszami Stowarzyszenia Bona Fides stworzyli wielkanocne ozdoby, dzięki którym wsparli Archidiecezjalny Dom Hospicyjny im. Jana Pawła II w Katowicach. Z kolei w Gimnazjum nr 19 także w Katowicach wolontariusze, przedszkolacy oraz strażacy wspólnie topili marzannę.
W ciągu tego roku szkolnego takich inicjatyw uczniowie podjęli już około 50, a właśnie trwa planowanie kolejnych – obecnie zadaniem wolontariuszy są akcje na rzecz innych organizowane wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Wszystko to odbywa się w ramach projektu Polichrom, który wykorzystuje mechanizmy grywalizacyjne (czy elementy znane nam z gier), aby w sposób atrakcyjny zachęcić młode osoby do wolontariatu. Szkolne Kluby Wolontariatu poprzez portal www.polichrom.pl otrzymują punkty za realizację misji oraz mniejszych wyzwań i tasków.
Wolontariusze systematycznie spotykają się z animatorkami z Regionalnego Centrum Wolontariatu, które dzielą się z nimi wiedzą i doświadczeniem m.in. wykorzystując multimedialne filmiki instruktażowe jak np.
Ostatnio społeczność szkolnych wolontariuszy miała okazję bliżej poznać się na spotkaniu sieciującym, w trakcie którego uczniowie i nauczyciele brali udział w warsztatach oraz mogli wymienić się doświadczeniami z działalności szkolnych klubów wolontariatu.