Czy wolontariusze mogą pomóc w pracy policji? W Wielkiej Brytanii tysiące młodych ludzi pokazują, że jest to możliwe. W Kielcac Regionalne Centrum Wolontariatu i Komenda Miejska Policji angażują młodzież w pomoc stróżom prawa i pokazują, ze wolontariat ma wiele twarzy. Czy w Polsce taki program się sprawdza?
Wolontariat w Policji w Wielkiej Brytanii ma korzenie w bardzo dużym poczuciu przynależności i odpowiedzialności mieszkańców za wspólnoty lokalne. Ulice wielu angielskich miast patrolują zarówno zawodowi policjanci, jak i wolontariusze.
– Wielu wolontariuszy to osoby, które miały wcześniej konflikt z prawem, albo są ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym – tłumaczy Michał Braun z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, który zapoczątkował program pilotażowy w Polsce. – Dzięki Programowi Erasmus+ udało nam się nawiązać współpracę z Brytyjczykami i przenosić dobre praktyki o naszego miasta – dodaje.
W Kielcach Program „Ochotnicy dla Kielc” spotkał się zainteresowaniem zarówno policjantów, jak i młodych ludzi. Wolontariusze pomogli m.in. w organizacji wydarzeń profilaktycznych czy organizacji Święta Kielc, ale także w zabezpieczeniu zbiorników wodnych w czasie wakacji. Ochotnicy patrolowali plaże i pomagali funkcjonariuszom policji zadbać o bezpieczeństwo.
W ramach międzynarodowego projektu udało się zorganizować wizyty studyjne w Londynie, praktyki oraz konferencje promujące wolontariat społeczny. Dzięki wparciu Polskiej Spółki Gazownictwa (Konkurs "Bezpiecznie TU i TAM) Ochotnicy przeprowadzili akcję uświadamiającą seniorów o zagrożeniach związanych z przestępstwami „na wnuczka” czy „na gazownika”.
Czy można uznać, że program Ochotnicy dla Kielc to sukces?
– To z pewnością pierwszy krok – mówi Michał Braun. – Udało się zorganizować kilka ciekawych działań. Żeby program działał dalej potrzeba jednak systematyczności, zrozumienia ze strony władz miasta i pracy nad wzajemnych zrozumieniem z obu stron – wolontariuszy i policji – oraz środków finansowych. Specyfika naszej pracy jest różna. Policja charakteryzuje się hierarchicznością i zadaniowością, wolontariat opiera się na dobrej woli i spontaniczności. Współpraca organizacji pozarządowej z policją to bardzo cenne doświadczenie dla obu stron – przekonuje.
Co o współpracy z funkcjonariuszami mówią sami ochotnicy?
– Zaangażowałam się w ten program, ponieważ już od jakiegoś czasu interesuje sie pracą w Policji i chciałam przekonać sie na własnej skórze, jak wygląda ta praca „od kuchni” . Myślę, że praca w ODK pozwala też zdobyć ciekawe doświadczenie, między innymi uczy dyscypliny, pracy w zespole, ale też pracy z ludźmi – mówi Kamila Ksel, studentka bezpieczeństwa wewnętrznego.
Dariusz Motyczyński dodaje: – Uczestnictwo w programie pilotażowym Ochotnicy dla Kielc zapewnia mi dalszy rozwój osobisty oraz poszerza spektrum możliwości angażowania się w akcję społeczne, których celem jest pomoc osobom potrzebującym wsparcia, jak również poprawa bezpieczeństwa lokalnego. Jesteśmy dumni, że współtworzymy pierwszy i jedyny tego typu projekt w Polsce. Należy docenić ogromne zaangażowanie funkcjonariuszy Policji, przede wszystkim pani Naczelnik Wydziału Prewencji, podinsp. Anety Litwin z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.