Nigdy nie myślałam, że tak wiele nauczę się od dzieci – mówi Ania, 22-letnia wolontariuszka, zamykając za sobą drzwi sali wykładowej. Emocje w trakcie zajęć i zaraz po nich i każdy uśmiech na twarzach małych studentów są dla niej wielką motywacją do działania.
Mowa o najmłodszych w Polsce studentach, których liczne grono w każdą sobotę uczestniczy w warsztatach i wykładach Uniwersytetu Dzieci - organizacji, która od 2007 roku realizuje nowoczesne programy edukacyjne. Wzorowane są one na zajęciach akademickich i wykorzystują aktywne metody nauczania. Misją Uniwersytetu jest rozwijanie zainteresowań naukowych dzieci w zakresie wykraczającym poza tradycyjne nauczanie szkolne, umożliwienie im odkrywania własnych pasji oraz wyjaśnianie zasad rządzących światem, aby potrafiły w nim samodzielnie działać. Pokazujemy naukę poprzez niezwykłe zjawiska i doświadczenia, angażując dzieci w konkretne działania – kontynuuje Ania. Bezpośredni kontakt z wykładowcami uniwersyteckimi pokazuje dzieciom, że nauka jest fascynująca, inspirująca i przydatna na co dzień.
Filarem sobotniej pracy Uniwersytetu Dzieci są wolontariusze. Bez ich zaangażowania działalność fundacji nie byłaby możliwa. Pełnią oni rolę pomocy organizacyjnej oraz sprawują opiekę nad dziećmi w trakcie zajęć, będąc wsparciem dla małych studentów i prowadzących. Wolontariusze mają możliwość uczestniczenia we wszystkich zajęciach Uniwersytetu, którego program poza wykładami i warsztatami odbywającymi się w murach uczelnianych, przewiduje też wprowadzanie dzieci w ciekawe miejsca, na co dzień niedostępne dla publiki. Laboratoria, instytucje kultury, jednostki badawcze, radio, telewizja czy drukarnie to tylko niektóre z nich. Zajęcia przekazują wiedzę i ciekawostki, o których niejeden wykształcony dorosły nie ma pojęcia.
Źródło: Fundacja Uniwersytet Dzieci