Po raz czternasty poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla wolontariuszy „Barwy Wolontariatu"raz wyróżnień przyznanych dla wolontariuszy przez Prezydenta Rzeczypospolitej.
Konkurs corocznie organizowany jest przez Sieci Centrów Wolontariatu w Polsce.
Różnorodność obszarów społecznych, w których pracują wolontariusze, pojawiające się nowe role i funkcje, które mogą pełnić sprawiają, że wolontariat w naszym kraju od lat jest szalenie barwny. Tak było i w tym roku. Spośród kilkuset zgłoszeń na poziomie regionalnym, a następnie ogólnopolskim, kapituła wybrała 10 finalistów, którzy reprezentowali różne środowiska i na co dzień podejmują różnorodne typy wolontariatu.
Od roku 2007 uroczystości nieprzerwanie patronuje Prezydent Rzeczypospolitej. Tak było i w tym roku. Prezydent ponadto uhonorował wyróżnieniami wolontariuszy, którzy w jego oczach zyskali uznanie i szacunek za podejmowane działania społeczne. Gala Wolontariatu zorganizowana została we współpracy z Fundacją Orange oraz Kancelarią Prezydenta RP.
Wyróżnienia Prezydenta Rzeczypospolitej otrzymali:
Choroba zmienia całe życie dziecka i jego rodziny. Zabiera poczucie bezpieczeństwa, wprowadza chaos, niepewność, lęk i przerażenia.
Wyjazdy te pozwalają wielu małym pacjentom często po raz pierwszy od momentu diagnozy na samodzielny wyjazd i spędzenie niezapomnianych chwil. Formuła kolonii wyzwala poczucie samoakceptacji i niszczy poczucie osamotnienia.
Pani doktor – Monika Drogosiewicz w czasie wyjazdów kolonijnych zmienia obraz lekarza w oczach dziecka. Tańczy na dyskotece, śpiewa piosenki o krasnoludkach przy ognisku, przytuli, gdy ktoś tęskni za mamą.
Katarzyna Sierpotowska – wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem, doskonałą organizacją i wspaniałymi atrakcjami. Paintball, skałki, olimpiady sportowe podczas których najważniejsze jest pokonywanie własnych słabości to tylko nieliczne z jej pomysłów. Pod jej okiem nawet najbardziej niepełnosprawne dzieci zdobywają najwyższe szczyty.
Laureaci tegorocznej edycji konkursu Barwy Wolontariatu.
I miejsce – Agnieszka Roszig
Radna gminy Kętrzyn i prezes Stowarzyszenia Mazurska Kosaczewina.
Społecznie działa od 2009 r., kiedy z jej inicjatywy zawiązało się Stowarzyszenie Mazurska Kosaczewina.
Działalność kierowanego przez Agnieszkę Roszig stowarzyszenia skupia się przede wszystkim na aktywizowaniu społeczności lokalnej, integracji międzypokoleniowej, kultywowaniu tradycji i dziedzictwa kulturowego regionu. W roku 2011 Agnieszka Roszig zakłada amatorski zespół ludowy „Mazurska Kosaczewina”. W działalności stowarzyszenia stawia na współpracę z rozlicznymi organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury i samorządem gminy Kętrzyn. W 2014 r. z jej inicjatywy na cmentarzu w Koczarkach odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary (jeńców i robotników przymusowych) pobliskiego stalagu założonego przez Niemców w 1944 r. Kandydatura Agnieszki Roszig została rekomendowana przez Stowarzyszenie Mazurska Kosaczewina.
II miejsce – Martyna Foethke
III miejsce – Wolontariusze Ekoklubu Koniczyna przy Zespole Szkół nr 3 w Pabianicach
Tegoroczna Gala Wolontariatu dobyła się 8 czerwca br. w siedzibie Domu Kultury PROM w Warszawie.
Uroczystość uświetnili występem muzycznym Anna i Jacek Przybysz.
Źródło: Centrum Wolontariatu w Warszawie