Wolontariusze Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina to prawdziwi miłośnicy pomagania drugiemu człowiekowi - dający, tym samym "kawałek" siebie. Wśród nich pochwalić się można osobami sprawnymi, jak i niepełnosprawną młodzieżą oraz seniorami działającymi na wielu płaszczyznach.
„(…) Współczesny świat kreuje bezmyślną pogoń za sławą, karierą nie zważając przy tym na konsekwencje swoich czynów. Jednostka zamyka się przed ujawnieniem swojej prawdziwej twarzy, ukrywając zarazem swoje cenne cechy charakteru. Dzięki wolontariuszom otaczająca rzeczywistość zmienia wizerunek, przybierając same jaskrawe barwy. Ich sposób bycia jest niezwykłym wyznacznikiem wyjątkowej osobowości, która jednocześnie w prosty i niezwykły sposób inspiruje, zaraża optymizmem, uśmiechem i pozytywną energią (…)”
Właśnie tacy wolontariusze wypełniają Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w Koninie. To prawdziwi miłośnicy pomagania drugiemu człowiekowi – dający, tym samym „kawałek” siebie. Wśród nich pochwalić się można osobami sprawnymi, jak i niepełnosprawną młodzieżą oraz seniorami działający na wielu płaszczyznach. Hasłem i motywem przyświecającym wolontariuszom cały stosunek do działania jest „PODAJ DALEJ kawałek siebie”. Obecnie nasi miłośnicy pomagania sami wychodzą z niezwykłą inicjatywą dotarcia do osób oraz rodzin, które z różnych względów potrzebują pomocy. Nie potrafią przejść obok trudnych historii bez żadnej reakcji. Ich główną i stałą grupą odbiorców pracy są osoby niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie.
Gdzie, Jak i Komu? Pomagają wolontariusze:
Zajęcia Aktywnej Rehabilitacji - wolontariusze w charakterze asystenta towarzyszą osobom niepełnosprawnym na sali gimnastycznej i uczestniczą w ich rehabilitacji oraz terapii. Podczas tych zajęć wyczuwa się od razu rodzinną, ciepłą atmosferę. Szczególną uwagę zwrócić można na wzajemną więź łączącą ich z podopiecznymi naszej Fundacji. Ale poza tym niezwykła serdeczna otwartość do innych. Pod czujnym okiem instruktora zajęć wolontariusze w praktyce doskonalą techniki przenoszenia, umiejętności posługiwania się wózkiem inwalidzkim, pomoc osobie niepełnosprawnej w pokonywaniu barier architektonicznych. Dzięki temu łatwiej i szybciej nabywane są u naszych podopiecznych widoczne usprawnienia.
Grupa Pierwszego Kontaktu, czyli wolontariusze niepełnosprawni poruszający się na wózkach inwalidzkich i wspierający ich wolontariusze pełnosprawni. Niekiedy los wpisuje w nasze życie prawdziwe tragedie, odbierające naturalną radość i wiarę w to, że może być tak jak kiedyś. Właśnie wtedy oni - wolontariusze są niezastąpieni w rozbudzaniu chęci, sensu życia, a przede wszystkim nadziei na lepsze jutro. Pomagają oni tym, którzy na skutek zdarzeń losowych lub wypadków stali się nagle niepełnosprawni i często nie wiedzą, jakie mają prawa. Gubią się w ciągle zmieniających przepisach. To właśnie członkowie Grupy Pierwszego Kontaktu są prawdziwym wzorcem tego, że pomimo swej niepełnosprawności chcą dawać z siebie jak najwięcej. Są to osoby odznaczające się otwartością, pozytywnym nastawieniem do świata i otaczającej ich rzeczywistości. Wspomniana „rola pomagacza” jest dla nich ogromnie ważna, ponieważ daje szansę kontaktu z innymi ludźmi, ale przede wszystkim pozwala na przełamywanie stereotypów oraz daje szansę bycia i czucia, że są normalnymi ludźmi - takimi jak wszyscy.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży – jedyni w swoim rodzaju wolontariusze, potrafiący rozbudzać uśmiechy, wyobraźnię i błysk w oczach u dzieci i młodzieży podczas przeprowadzanych zajęć. Dzięki ich niespożytej energii pozwalają małym podopiecznym na odkrywaniu wielu ciekawostek świata, własnych możliwości i aspiracji. Wspólnie z prowadzącym organizują czas wolny dzieciom i młodzieży z małych miejscowości (Golina, Paprotnia, Władysławów) oraz z Konina. Poprzez różnego rodzaju zajęcia terapeutyczne (teatralne, muzyczne, plastyczne itp) uczą wzajemnej integracji, rozbudzenia fantazji, hobby, usprawnienia, a przede wszystkim przebywania z innymi w atmosferze radości.
Chętne, wykwalifikowane i czujące się na siłach osoby w roli wolontariusza udzielają się na Oddziale Leczenia Uzależnień w Szpitalu. To stwarza im niezwykłą okazję na naukę pracy w grupie, poznawaniu swoich mocnych i słabych stron oraz nawiązywaniu nowych znajomości. Poprzez prowadzenie terapii grupowej i indywidualnej w zakresie zajęć relaksacyjnych oraz zagospodarowywania pacjentom szpitala czasu wolnego (np. zajęcia sportowe), odczuwają pełną satysfakcję z pomagania innym.
Nic innego nie daje takiej wdzięczności, satysfakcji i doświadczenia, jak Wolontariat hospicyjny, który nie jest wcale obcy oraz odległy naszym „aniołom”. Ich jednym z najważniejszych zadań jest towarzyszenie choremu, a więc pomoc w pielęgnacji, spacer, poruszanie się na wózku, czytanie i przede wszystkim rozmowa, włącznie wspólnym milczeniem czy podtrzymywaniem za rękę. Na pierwszy rzut oka, to niby nic nieznaczące działania, ale to cudotwórcze gesty przywracające siłę i moc sprawczą. Wolontariusze pracujący w tym charakterze dodatkowo ukończyli specjalistyczne kursy przygotowawcze, zorganizowane przez Hospicjum, dzięki którym nabyli umiejętności istotne w opiece nad pacjentem, a także nauczyli się rozmawiać z chorym i jego rodziną.
Wolontariat Akcyjny – atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, odpoczynku od nauki lub pracy zawodowej jest zaangażowanie się wolontariuszy na naszych koncertach (Corpus Dei, Rodzinne Kolędowanie czy koncerty rocznicowe np. Myslovitz). Nie lada atrakcją są organizowane o różnorodnej tematyce pikniki, obozy i kolonie. Wspólne zabawy, konkursy, zajęcia sportowe w jakże malowniczych i nieziemskich zielonych scenerii są dla podopiecznych dzięki naszym wolontariuszom cudownym czasem. Bez ich zaangażowania trudno byłoby o takie ciekawe i interesujące zajęcia, a ich energia wywiera na wszystkich piorunujące wrażenie.
Miłośnicy pomagania to wolontariusze Fundacji PODAJ DALEJ, którzy w sposób dobrowolny, świadomy, niezarobkowy wspomagają nasze działania czynią świat lepszym miejscem do życia. Każda ich aktywność pomaga stać się bardziej wrażliwym, ludzkim i pomocnym wobec siebie nawzajem, dbającym o los innych.
Bez wsparcia wolontariuszy większość z naszych inicjatyw nie miałaby szans na realizację we współczesnym świecie, nastawionym często na bezwzględny zysk oraz rywalizację. Posiadając szeroką ofertę pracy wolontarystycznej, staramy się aby każdy mógł „obrać” pozytywny cel w dziedzinie, która go najbardziej pociąga, jak również zdobył umiejętności i kwalifikacje, które pozostają już na całe życie.
Wszystkim wolontariuszom Fundacji PODAJ DALEJ serdecznie dziękuję i zapraszam nowe osoby, które chciałyby zaangażować się działania wolontarystyczne.
Zdjęcia wolontariuszy autorstwa Łukasza Piaseckiego - pasjonata fotografii - wolontariusza
Anita Skowrońska Koordynator Centrum Wolontariatu