Wolontariat to niezapomniana przygoda, podczas której zwykle zyskujemy znacznie więcej niż dajemy, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej. Warto o tym przypominać - już 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Co przyciąga ludzi do wolontariatu? Dlaczego uznają, że warto bezinteresownie pomagać? Otóż najważniejsza i najcenniejsza w wolontariacie wydaje się możliwość pomocy potrzebującym. To właśnie zaangażowanie w pozytywne działania na rzecz innych tworzy i pokazuje prawdziwą wartość naszego człowieczeństwa. Ale wolontariat to także wspaniała okazja do poznania osób, miejsc czy problemów, często w naszym sąsiedztwie, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, to nawiązanie znajomości i przyjaźni, które ubogacają, to wreszcie okazja do odkrycia własnych talentów i umiejętności, czyli odkrycia siebie.
Obchodząc Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Habitat for Humanity Poland przypomina, jak ważnym elementem w działalności każdej organizacji pozarządowej jest grupa zaufanych i oddanych wolontariuszy, którzy mogą pomagać nie tylko w kraju, ale i podróżując po świecie.
Habitat for Humanity International od 1989 roku realizuje program wolontariatu międzynarodowego "Global Village", który polega na mobilizacji i wysyłaniu za granicę grup wolontariuszy, którzy biorą udział w pracach budowlanych i remontowych Habitatu, pomagając niezamożnym rodzinom bądź osobom znajdującym się w istotnej potrzebie mieszkaniowej. Na przestrzeni pierwszych dwudziestu lat ponad 60,000 wolontariuszy wzięło udział w budowach ponad 10,000 domów w 60 krajach świata, w tym także w Polsce. Na bazie nabytych doświadczeń, organizacja stworzyła szereg procedur i wytycznych w celu zapewnienia profesjonalnej obsługi programu zarówno w krajach wysyłających wolontariuszy jak i ich przyjmujących.
Fundacja Habitat for Humanity Poland rozpoczęła przyjmowanie grupy wolontariuszy zza granicy, w 1992. Dziś średnio 10 grup wolontariuszy z Europy Zachodniej, USA, Kanady i innych krajów pracuje na habitatowskich budowach. Uczestnictwo w projektach HFH umożliwia wolontariuszom międzynarodowym wsparcie osób potrzebujących konkretną pracą i środkami finansowymi, doświadczenie wielokulturowości Europy Środkowo-Wschodniej oraz zapoznanie się z wyzwaniami, przed którymi stoją te kraje w zakresie polityki mieszkaniowej i socjalnej. W 2014 roku na świecie projekty Habitatu wsparło ponad 5800 wolontariuszy. Wiele firm współpracujących z organizacją wysłało ponad 200-osobowe grupy na budowy. W Polsce w mijającym roku Habitat wspomogło 500 wolontariuszy, którzy na akcjach wolontariackich spędzili łącznie ponad 6700 godzin. Ochotnicy pochodzą z największych korporacji w kraju, ze szkół oraz spośród indywidualnych zgłoszeń.
- Ciesząc się z naszych osiągnięć na budowach i remontach dla osób potrzebujących, zawsze myślimy o ludziach, którzy poświęcają swoją energię, czas oraz środki, aby mogły się one wydarzyć – wolontariuszach HFH. Wykonują oni wspaniałą pracę, wznosząc ściany i sprawiając, że puste przestrzenie stają się domami. Ale ich dokonania są jeszcze ważniejsze - budują nadzieję w tych, którzy jej nie mają, a nas inspirują, aby działać więcej i lepiej - mówi Małgorzata Salamon, Dyrektor krajowy Habitat for Humanity Poland.
Dlatego warto angażować się w działania wolontariackie. Bo nawet jeśli na samym początku wydaje nam się, że poświęcenie z naszej strony jest duże, to na samym końcu zostajemy z miłym uczuciem, że udało nam się zrobić coś, co miało realne znaczenie, że mieliśmy szansę odmienić czyjeś życie. Trudno to przecenić.