Wiele organizacji bez nich nic by nie zdziałało. Jak legalnie korzystać z ich wsparcia, opisuje ustawa o działalności pożytku publicznego i o (właśnie!) WOLONTARIACIE. Czy dowolny podmiot może angażować wolontariuszy i czy może im zlecać każde działanie? Z okazji Dnia Wolontariusza /5 grudnia/ odśwież swoją wiedzę na temat wolontariuszy w organizacjach pozarządowych z PORADNIK.NGO.PL.
Kto może korzystać ze świadczeń (czyli: Z PRACY) wolontariuszy
- organizacje pozarządowe (przede wszystkim stowarzyszenia i fundacje),
- osoby prawne i jednostki organizacyjne Kościoła katolickiego i innych kościołów lub związków wyznaniowych,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- administracja publiczna,
- jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub nadzorowane przez te organy, np. teatry, domy kultury,
- spółdzielnie socjalne,
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami (jeśli nie działają w celu osiągnięcia zysku, przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych, oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników).
Wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, świadczenia na rzecz:
1) organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
(…)
Wyliczone powyżej placówki mogą angażować wolontariuszy jedynie w zakresie swojej działalności statutowej, szczególnie działalności w sferach pożytku publicznego (wymienionych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).
Ustawa o działalności pożytku zakazuje wykorzystywania świadczeń wolontariuszy przy działalności gospodarczej.
Podpisz porozumienie o współpracy
Korzystając ze świadczeń wolontariusza organizacja pozarządowa ma obowiązek zawarcia porozumienia. "Zawarcie" to nie zawsze podpisanie – zawsze jednak oznacza ustalenie i omówienie warunków, czasu, zakresu prac i sposobu rozwiązania porozumienia. FORMA PISEMNA jest obowiązkowa, jeśli chcemy korzystać z pomocy wolontariusza dłużej niż 30 dni. Formę pisemną organizacja pozarządowa musi zastosować również, jeśli takie jest żądanie wolontariusza.
Obowiązki organizacji pozarządowej wobec wolontariuszy
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wylicza zobowiązania organizacji pozarządowej w kilku artykułach (najważniejsze znajdują się w art. 44 i 45). Nakazuje więc np. zapewnić wolontariuszowi takie warunki pracy w zakresie higieny i bezpieczeństwa, jak zapewniamy innym pracownikom. Organizacja pozarządowa ma też obowiązek pokryć koszty podróży służbowych i diet. Chcąc wysłać wolontariusza na szkolenie, organizacja zobowiązana jest więc pokryć koszty podróży i wyżywienia wolontariusza w jej trakcie.
Wolontariusz i pracownik – pracownik i wolontariusz
Wolontariat jest nierzadko wstępem do zatrudnienia. Organizacja ma wolontariusza, który jest zaangażowany, kompetentny, sprawdzony. Kiedy pojawia się potrzeba zatrudnienia pracownika do realizacji jakiegoś projektu, taka osoba jest bezcenna. Dlaczego jej nie zatrudnić?
Są też organizacje, które na początku swojej drogi działają w oparciu o społeczną aktywność członków czy sympatyków. Z czasem ich praca jest coraz bardziej intensywna, ma coraz większą jakość, pochłania coraz więcej czasu. Organizacji udaje się zdobyć środki, zaczyna więc zatrudniać pracowników. Co zrobić, kiedy tacy pracownicy "starym przyzwyczajeniem" nadal pracują wolontarystycznie, tzn. poświęcają stowarzyszeniu czy fundacji więcej czasu niż by to wynikało z umowy o pracę?
Opisane sytuacje, choć naturalne, rodzą pytania o właściwe formalności i stosowanie prawa, a niekiedy pytanie podstawowe: czy tak w ogóle można? Zobacz, jak te zagadnienia wyjaśnia Kancelaria Wardyński i Wspólnicy w ramach cyklu ngo.pl i Centrum Pro Bono.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)